Życie codzienne w Holandii w czasach Rembrandta

La vie quotidienne en Hollande au temps de Rembrandt
kasia85

Mika | 2011-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2011

Prawdę mówiąc, sięgnęłam po tę książkę z dwóch powodów. Pierwszy to taki, że książka miała mi przedstawić zwyczajne życie w Holandii, zwyczaje, mentalność. Zwłaszcza, że jestem z Holandią poniekąd związana, ponieważ moi rodzice mieszkają tam na stałe. Kolejnym powodem była książka, za którą dzisiaj się zabrałam, a mianowicie "Córka Rembrandta". Ot, taki wstęp.

Książkę przeczytałam z wielką radością, zważywszy na fakt że mogłam porównywać ówczesne życie, mentalność Holendrów z tymi żyjącymi w XVI, XVII wieku.
Z książki wynika, że w ówczesnym czasie który jest opisywany, Holendrzy to Naród popadający w skrajności. I to w bardzo zwyczajnych czynnościach. A weźmy pod uwagę zasady higieny i czystości. Wręcz obsesyjne dbanie o porządek, czystość w domu, porządek wokoło domu, natomiast niekoniecznie przejmowano się higieną osobistą. I to wcale nie dotyczyło najniższych sfer. Nawet ludzie z wysokim statusem, ograniczali swoją higienę do mycia stóp i rąk (!). Nie wiem jak można...

Małgorzata | 2016-03-26
DitaParlo | 2015-10-19