Twierdza

Wydawnictwo: Muza

Inne wydania

Twierdza jest ostatnią książką Antoine'a de Saint-Exupéry'ego, który uważał ją za dzieło swego życia. Nie zdążył jednak jej ukończyć. Została wydana pośmiertnie w roku 1948. Jest to utwór wyłącznie medytacyjny, zawierający sumę doświadczeń i przemyśleń autora na temat nurtujących go problemów, a zwłaszcza relacji jednostki z sobą samą, społeczeństwem oraz Bogiem. Czerpiąc z tradycji i doświadczeń klasycznego humanizmu, Saint-Exupéry ukazuje tu najpełniej swoją filozofię stawania się i wzrastania człowieka, który rezygnuje z łatwej formy szczęścia, by osiągnąć wartości nieprzemijające i wypełnić swe powołanie do wielkości. Ten traktat moralny wzniosłością tematyki i muzycznością stylu przypomina wspaniałą prozę biblijną. Pisarz nadał książce formę utopii filozoficzno-społecznej: władca idealnego królestwa Berberów chce zbudować w sercu pustyni pewien społeczny ład, formę harmonijnej cywilizacji, w której jednostka - poprzez pracę oraz więzy ze światem i ludźmi - znalazłaby sprzyjający klimat do wydobycia z siebie wszystkich duchowych możliwości. Głównym celem władcy wznoszącego ową "twierdzę" jest więc człowiek, którego trzeba ukształtować, aby mógł stawić opór grożącym mu niebezpieczeństwom.

Opinie czytelników (1934)
spirit | 2014-04-03

Dla mnie "Twierdza" jest arcydziełem. Odważę się nawet napisać, że jest jak Biblia...
Kiedy ją przeczytałam, pomyślałam sobie jedno: WOW!

Nieczęsto zdarza się, że czytając jakąś książkę czuję się tak, jakbym została przeniesiona w zupełnie inny lepszy wymiar. Wydawało mi się, że ktoś wlewa w moją głowę niezwykłe mądrości, które chociaż pisane pięknym, ale tak głęboko filozoficznym językiem, że nie jest łatwo pojąć i zrozumieć wszystkich myśli i przekazów autora, to jednak dawały mi poczucie jakby były skierowane tylko i wyłącznie do mnie i jednocześnie ubogacały mnie wewnętrznie.

Czytałam ją tak, jakbym słuchała opowieści najdoskonalszego człowieka, który zechciał podzielić się ze mną najwspanialszymi swoimi mądrościami, dając mi okazję odkryć mój własny sens życia i własną ideologię, powołując się na jego doświadczeniu.
Był jak przyjaciel, który pokazuje mi jak żyć, dodając przy tym otuchy i duchowego wsparcia.

Nie mogę powiedzieć, że wszystkie te mądre stwierdzenia...

Mlg | 2016-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Przeczytanie tej książki zajmuje dużo czasu i można by na jej temat napisać rozprawę filozoficzną - ja napiszę jedynie o moich odczuciach. Nie da się tej książki czytać zawsze i wszędzie; to książka, z którą się obcuje i najlepiej odizolować się od świata zewnętrznego, zanurzyć w głębokim, wygodnym fotelu w ciepłym blasku lampy. W jesienny deszczowy wieczór.

„Twierdza” jest dla mnie książką totalną, medytacyjną, wizyjną wręcz. Napisaną w odpowiednim stylu: podniosłym i natchnionym. Jest kopalnią refleksji, każdy znajdzie tutaj jakąś mądrość dla siebie. Jest przy tym głęboko humanistyczna. Myślałam o przytoczeniu kilku pięknych opisów (np. tancerki), które urzekły mnie bardziej od sentencji, są one jednak zbyt długie.

Myślę, że gdybym przeczytała tę książkę będąc nastolatką, byłaby moją ulubioną. Obecnie jednak dostrzegam zbyt wiele powtórzeń, a także mam wrażenie, że autor miejscami przeczy sam sobie. Wiem, że pisarz zamierzał poskracać tekst, wielka szkoda, że nie zdążył tego...

Śnieżka | 2012-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2012

Książka pełna pięknych wskazówek do życia, daje mocno do myślenia. Nie jest łatwa i prosta, ale warta tego aby do niej zaglądnąć. Nie da się jej przeczytać "od deski do deski" trzeba się nad nią zatrzymać, przemyśleć.
Pewnie jeszcze kiedyś do niej powrócę, aby odkrywać w niej kolejne drogowskazy.

" możesz żyć tylko tym, za co gotów jesteś umierać"

Orzeł | 2013-04-25
Przeczytana: 25 kwietnia 2013

Piękna, kontemplacyjna opowieść o życiu człowieka, którego sens Autor widział w "wzwyż-wstępowaniu", mozolnym i długotrwałym procesie rozwoju duchowego jednostki aż do osiągnięcia pełnego człowieczeństwa. "Twierdza" to pewien stan ducha, sposób widzenia rzeczy, który człowiek ma obowiązek w sobie budować i pielęgnować, by owa przemiana miała szansę się dokonać.

Książka pełna pozornych sprzeczności, mistrzowsko przez Autora pogodzonych. Pozbawiona praktycznie fabuły, z niezwykle introwertyczną narracją, dzięki melodyjności frazy, przywodzącej na myśl prozę biblijną czy też magiczne opowieści "z tysiąca i jednej nocy", bardziej pasjonująca niż większość książek posiadających klasyczną akcję. W sposób pełen patosu i głębokiej mądrości odkrywająca przed czytelnikiem nowe znaczenia pojęć tak podstawowych, jak pokora, duma, miłość, wiara, przyjaźń, a może nie, może po prostu przywracająca im właściwe znaczenie. Okrutna i delikatna zarazem. Niedokończona, a mimo to bardziej spójna i...

jatymyoni | 2014-11-08
Przeczytana: listopad 2014

Jest to ksiązka do czytania, a nie do przeczytania. Czytam ją od lat i teraz osiągnełam 100%, ale będę ją czytać przez następne lata. Jest to książka ,w której prawie nad każdym zadniem trzeba się pochylić i zastanowić. Trzeba się zastanowić nad tym, że "człowiek żyje tym co przetwarza", albo "tam gdzie nie na hierarchii nie ma braterstwa", lub "Oto człowiek walczy z ludzką niewolą odwołując się do nienawiści, zamiast walczyć odwołując się do miłości". Zaciekawiło mnie zdanie "nie są ważne rzeczy, ale sens rzeczy" Na mojej półce stoi nie działający budzik. Kilka budzików, których sensem było pokazywanie godzin są już na śmietniku. Ale ten budzik przeszedł z moją Babcią i Mamą od Kopyczyniec, przez Kazakstan, Persję, Palestynę, Egipt z powrotem do Polski. Dla Mojej Baci sensem jego chyba był dom, bo mimo głodu nie zamieniła go na chleb. Dla mnie jego sensem jest pamięć o tej drodze.
Takie i inne skojarzenia i przemyślenia wywołuje ta książka, ale czytając ją nie można być...

Rafał | 2010-09-05
Przeczytana: maj 2008

Dawno nie czytałem tak osobistej pozycji. Autor zawarł w niej całą filozofię swojego życia. Określenie 'całą', po dłuższym namyśle zamieniłbym jednak na 'prawie cała', albowiem nie skończył prac nad Twierdzą. Zginął w trakcie jednego ze swoich lotów na Atlantykiem.
Poruszająca książka, pełna mądrości. Bardzo trudna, fabuła nie jest w niej najważniejsza, gdyż widać, że jest zarysowana jedynie pewnym szkicem. Prawdopodobnie miała zostać edytowana po spisaniu wszystkich myśli autora i zyskać na wątkowości. Nie jest to najważniejsze.
Dla mnie liczy się fakt, że człowiek żyje i poznaje to, jakim jest, jakim chce być i czego oczekuje od innych ludzi.

Polecam tym, którzy mają czas i potrafią skupić się nad przekazem zawartym w tej książce.

Gatsby | 2011-06-02

Ksiazka, ktora mozna czytac cale zycie. Ksiazka, ktorej nie trzeba czytac od deski do deski. Ksiazka, ktora mozna analizowac zdanie po zdaniu. Dla mnie jedna z najlepszych pozycji w literaturze francuskiej

charu | 2014-09-07

"Twierdza" to dla mnie dość osobista książka. Podsunął mi ją mój promotor i to był strzał w dziesiątkę. Podoba mi się w niej absolutnie wszystko.
"Twierdza" została wydana pośmiertnie a ten fakt troszkę mnie zaskoczył gdyż ostatnia strona wygląda jakby miała być faktycznie zakończeniem. Książka formą swą przypomina biblijną przypowieść a głównym tematem (jak to bywa u autora) jest oczywiście człowiek. Autor piętnuje człowieka "zastanego", który nie dostrzega piękna, nie dąży do wzrostu a jedynie wegetuje, przepływa przez dni bez celu.
Dla mnie to dzieło magiczne, pełne mądrości na każdej ze stron.

justi | 2011-08-20

Książka, która pozostawiła we mnie trwały ślad. Po przeczytaniu już nie jestem taka sama.

| 2014-01-19
Przeczytana: 01 stycznia 2012

Książkę podsunął mi mój promotor i zakochałam się w niej od razu. Napisana stylem, który bardzo mi odpowiada. Czytając Twierdzę prawie czuje się ciepły wiatr, chłodne noce na pustyni, gwar głosów przy ogniskach.. Twierdzę traktuję w dość osobisty sposób. Ostatnie strony książki brzmią jak zakończenie dlatego tym większe zdumienie, że nie została ukończona.

"Nie obmyślaj królestwa, w którym wszystko by było doskonałe. Wytrawny gust to cnota strażnika muzeum. Jeśli będziesz lekceważył zły gust, nie doczekasz się ani malarstwa, ani tańca, ani pałacu, ani ogrodów. [...] Uwolnisz się od lęku, ale za cenę doskonałości i pustki. Obmyślaj takie królestwo, w którym wszystko byłoby po prostu przeniknięte zapałem."

zobacz kolejne z 1924