Śmierć lorda Edgware'a

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Lord Edgware Dies
Agatha Christie, kryminał
Roland

Kolejne śledztwo Herkulesa Poirota opisuje jego wierny przyjaciel Hastings, znany wielbicielom małego Belga między innymi z „Tajemniczej historii w Styles”. Czy czwarty baron Edgware zginął dlatego, że odmawiał zgody na rozwód? Ale przecież wreszcie uległ! A może odziedziczenie tytułu lordowskiego było dla Ronalda Marsha wystarczającym powodem do popełnienia zbrodni? Sprawa wikła się coraz...

Sprawa wikła się coraz bardziej, są nowe ofiary; nawet inspektor Scotland Yardu zaczyna wątpić w talent Poirota. Jakże się myli!

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/index.php?mod=products&pid=2101

źródło okładki: https://www.antykwariat.waw.pl/ksiazka,1046552/aga...»

Lord Edgware musiał umrzeć. Nie była to zbyt lubiana osobistość, ale żeby tak od razu zamordować go na amen? Nie miała Agatha dla niego litości i tak oto na scenę wkracza zimny trup. W sumie to nie wkracza, tylko leży, w bibliotece oczywiście. To całkiem przyjemne miejsce jak na swój zgon, chociaż sam w sobie proces musiał być dramatyczny. W końcu biedak skończył z nożem wbitym w szyję.

Lady Edgware oczywiście jest najbardziej podejrzana ze wszystkich, płomienne uczucie między małżonkami, jeżeli w ogóle miało miejsce, dawno już wygasło, a lady zabrała swoje zabawki i poszła bawić się do innej piaskownicy, w której odkopała sobie prawdziwego księcia. Na drodze do jej szczęścia stoi oczywiście własny mąż, który rozwodu jej dać nie chce, dla zasady. Pomysłowa kobieta wysyła jednak Herkulesa Poirota z misją uzyskania upragnionej wolności, a mały Belg pod wrażeniem kobiecej urody, ochoczo przystępuje do wykonania zadania. Okazuje się jednak na miejscu, że w wyniku problemów natury...

Lord Edgware zostaje zabity. Główne podejrzenie pada na jego żonę, która miała motyw. Jednak sprawa coraz bardziej się komplikuje, dochodzi do kolejnych morderstw. Poirot cały czas jest bezradny, ale do czasu...

Niesamowicie wciągająca i genialna intryga! Mogę się trudzić, ale i tak nie odkryję mordercy - ale takiego rozwiązania sprawy to na pewno się nie spodziewałam! Agatha Christie zaskoczyła mnie pozytywnie po raz kolejny. Uwielbiam tak skomplikowane kryminały, gdzie mimo, iż jest mała grupa podejrzanych, to i tak dzieje się bardzo dużo i wszystko z każdą stroną coraz bardziej się komplikuje... By dać czytelnikowi tak fenomenalny finał! Idealny kryminał, po prostu.

Dominika | 2017-02-22
Przeczytana: 22 lutego 2017

Sam tytuł mówi wiele, zostaje zamordowany lord Edgware, niestety nie będzie to jedyna zbrodnia. Podejrzanymi są jego żona pragnąca poślubić księcia, bratanek miewający problemy finansowe, córka nienawidząca ojca, zraniony amant, może ktoś jeszcze... W tym tomie Poirot obraca się w środowisku aktorskim i wyższych sfer, często się myli, ale ostatecznie prawda znowu zatriumfuje, wszystko z powodu wydawałoby się małych potknięć sprawcy. Ale nasz mały detektyw jest sprytny i bardzo spostrzegawczy!

Przez chwilę jako mordercę wskazywałam właściwą osobę, ale szybko porzuciłam ten pomysł. Odnoszę wrażenie, że rozwiązanie było podobne w stosunku do poprzedniego tomu. Jednak tym razem nie byłam taka zaskoczona i nie czytało mi się tak dobrze. Oczywiście Christie nie zeszła poniżej pewnego poziomu. To nadal wciągająca lektura. Dialogi pomiędzy Hastingsem i Poirotem nadal bawią, małe szare komórki głównego bohatera ciągle zadziwiają.

Co do samej intrygi, pozory nie zawsze mylą. ;)

Przyjemne czytadło. Z tym że zbyt łatwo zgadnąć sprawcę zbrodni. W tym miejscu Pani Agatha, przechytrzyła naszego małego belga. W końcu i on doznaje olśnienia. Herkules Poirot to jeden z moich ulubionych bohaterów. Moim zdaniem warto przeczytać tę pozycję.

Queequeg | 2017-09-28
Przeczytana: 28 września 2017

Niestety ten kryminał Agathy nie przypadł mi do gustu. Nie dość, że okazał się całkowicie przewidywalny co idealnie zabiło wszelkie napięcie to jeszcze jego akcja była za bardzo przegadana. Za dużo rozmów, za mało działań. Początek jeszcze ujdzie, zapowiadał się ciekawie, ale im dalej w las tym słabiej.

Nie będę ukrywał, że wynudziłem się podczas czytania. A kiedy już doszło do rozwiązania zagadki i okazało się, że zgadłem to poczułem wręcz rozczarowanie. Zazwyczaj Christie była do tego stopnia zaskakująca, że jednak mnie potrafiła zmylić. Nie tym razem.

Błyszczy jak zwykle Poirot, ale to się rozumie samo przez się. W końcu kryminały z Poirot’em czyta się głównie dla niego. Ale niestety nie uratowało to całości.

Radek | 2018-03-17

Seria z Herkulesem Poirot ma to do siebie, że jak się przeczyta którąś książkę z tej serii to ma się ochotę od razu sięgnąć po kolejną, będąc ciekawym co się tym razem wydarzy. Tak jest też w przypadku tej powieści. Kolejna znakomita książka z serii.

Roland | 2014-02-18
Przeczytana: 17 lutego 2014

Kolejna powieść Agathy Christie ze słynnym detektywem Herculesem Poirot, lecz napisana w nie co odmienny sposób. Tym razem kolejne śledztwo naszego detektywa opisuje jego wierny przyjaciel Hastings. Jak zawsze w przypadku książek Agathy Christie możemy oczekiwać zawiłej zagadki i zaskakującego zakończenia. Oprócz wcześniej wspomnianych elementów Agatha Christie postanowiła skupić się również na samym detektywie Herculesie Poirot.

Czwarty lord Edgware zostaje znaleziony martwy we własnej bibliotece. Sprawa wydaje się łatwa, najbardziej podejrzaną osobą okazuje się żona, która wielokrotnie opowiadała pośród towarzystwa, że jest gotowa zabić, aby uzyskać rozwód. Badając kolejne elementy sprawy Hercules Poirot ustala, że nie wszystko jest tak proste. Pojawiają dowody, które świadczą przeciw jeszcze innym osobom. Czy Herculesowi Poirot uda się ustalić prawdę, czy też będzie to pierwsza sprawa, której nie rozwiąże?

Historia sama w sobie nie jest trudna, lecz Agatha Christie...

Przy_kawie_z_ksiazka | 2017-06-28
Przeczytana: 28 czerwca 2017

Piękna, lecz niezbyt rozgarnięta aktorka, Jane Wilkinson, zgłasza się do Herculesa Poirot z prośbą, aby ten nakłonił jej męża do rozwodu z nią. Propozycja ta nie przypada detektywowi do gustu, jednak jest on zaintrygowany osobą tej skrajnie egoistycznej kobiety i postanawia rozmówić się z jej mężem. Zostaje zaskoczony faktem, iż lord, który posiada opinię łajdaka nie ma ku temu przeciwwskazań, już pół roku wcześniej wysłał wiadomość do żony z odpowiednim zapisem. Zanim jednak Poirot ogłosi swój sukces mediacyjny, lord Edgware zostanie znaleziony martwy z wbitym sztyletem w kark. Główne podejrzenie pada oczywiście na żonę lorda, która bez skrępowania opowiadała, że któregoś dna wsiądzie w taksówkę i pojedzie do lorda, zabije go i w ten sposób się od niego uwolni. Będzie wtedy mogła poślubić księcia Mertona, co zapewni jej pozycję w społeczeństwie. Jej wina jest tak oczywista, że aż trudno w to uwierzyć. Tym bardziej, że była na przyjęciu widziana przez kilkanaście osób. Sprawa staje...

witcherrie | 2016-12-24
Przeczytana: 24 grudnia 2016

,,Śmierć lorda Edgware'a'' to kolejna powieść z udziałem naszego kochanego Poirota. Sprawa od samego początku jest dziwna. Najbardziej podejrzana traci na samym początku motyw, ale nie dla Belga! Jego nie można oszukać.
,,Zaraz- rzucił z irytacją- a co ze mną? Po co mnie pan tu sprowadził? Dlaczego przeraził mnie pan niemal na śmierć?
Poirot spojrzał na niego chłodno.
-Żeby ukarać pana, monsieur, za impertynencję! Jak śmiał pan próbować stroić sobie żarty z Herkulesa Poirot?''
Gorąco polecam, tak jak każdą powieść A. Christie

Penelope | 2013-11-24
Przeczytana: 2010 rok

Kolejna książka opowiadająca o przygodach mojego ulubionego detektywa Herculesa Poirot'a. Tym razem mały Belg będzie miał za zadanie rozwiązanie zagadki śmierci bogatego Lorda Edgware'a męża Lady Edgware. Jak powszechnie było wiadomo małżonków dzieliła duża różnica wieku i młoda Lady Edgware - aktorka planowała już nowe małżeństwo z bogatym młodym księciem. Wszystkie okoliczności wskazują na nią. A jak było naprawdę? I jaką rolę odegrała tutaj inna aktorka Lady Wilkinson? Oraz czy i tym razem Monsieur Poirot bezbłędnie rozwikła zagadkę? Przekonajcie się sami. Ja serdecznie polecam, gdyż Agatha Christie to jedna z moich ulubionych pisarek a jej mały Belg to jeden z moich ulubionych bohaterów literackich.