Historia kultury bizantyńskiej

Okładka książki Historia kultury bizantyńskiej Hans-Wilhelm Haussig
Okładka książki Historia kultury bizantyńskiej
Hans-Wilhelm Haussig Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
historia
Rodowody Cywilizacji
Kulturgeschichte Von Byzanz
Państwowy Instytut Wydawniczy
1969-12-01
1969-12-01
Tadeusz Zabłudowski
Bizancjum

Przede wszystkim na początku trzeba sobie wyjaśnić tytuł książki. "Historię kultury bizantyńskiej" zakupiłem, bo mylnie założyłem (kłania się sprawdzanie opinii po fakcie),że będzie to pozycja głównie o sztuce Bizancjum, jednak dla Hansa-Wilhelma Haussiga kultura to pojęcie bardzo szerokie. Jest to książka, która przedstawia nie tylko sztukę Bizancjum, ale w szerszym kontekście przedstawia to państwo. Znajdziemy tutaj chociażby informacje o przemyśle, administracji, handlu, urzędnikach czy ruchach religijnych wewnątrz państwa, ale przede wszystkim to kopalnia wiedzy o bizantyjskiej muzyce, literaturze czy malarstwie. Przyznam, że te fragmenty o sztuce są kapitalne - jak powstawały i skąd się wywodzą wizerunki Łazarza czy Chrystusa, wątki o architekturze sakralnej, fragmenty o kulcie cesarza, jego wizerunku, porównania między Świętym Cesarstwem Rzymskim Narodu Niemieckiego czy powiązania z innymi krajami Europy Zachodniej, no są po prostu znakomite. To w zasadzie jest monografia poświęcona Bizancjum, tylko z pominięciem warstwy militarnej, no i oczywiście bardzo skrótowo potraktowano kwestie polityczne, ale mimo upływu lat to jest wciąż bardzo dobra książka, która w przystępny sposób wyjaśnia funkcjonowanie tego państwa.

Na półkach: , , , , , , , , ,

Jedna z najlepszych książek na temat Cesarstwa Wschodniego jaką czytałem. Z daleka może wyglądać na ciężkostrawną "cegłę" dla specjalistów, jednak po rozpoczęciu lektury to wrażenie znika. To szeroka panorama dziejów ponad tysiącletniej cywilizacji przedstawiona w naprawdę pięknym stylu. Tytułowa kultura jest oczywiście rozumiana w sensie socjologicznym, czyli jako każda gałąź ludzkiej aktywności. Zatem oprócz bizantyjskiej sztuki i literatury to także rolnictwo, rzemiosło, system polityczno-społeczny, religia, nauka, szkolnictwo, organizacja Kościoła i wojska i wiele innych. Książka ma swoje lata, ale zdecydowana większość spostrzeżeń i tez prezentowanych przez Haussiga nie straciła na aktualności, sądząc po porównaniu z o wiele nowszym, choć nieco skrótowym opracowaniem tej tematyki w "Bizancjum" Judith Herrin.

"Historia kultury bizantyńskiej" rewelacyjnie uzupełnia syntezy dziejów politycznych Bizancjum (np. Ostrogorskiego). Wraz z autorem śledzimy przemiany w każdym sektorze od czasów późnego Cesarstwa Rzymskiego do zdobycia Konstantynopola przez Osmanów w 1453. Haussig prezentuje z jednej strony ciągłość i stałe punkty cywilizacji Bizancjum, jak i jej stałą ewolucję - od czasów późnoantycznych, przez wczesnośredniowieczny wpływ ruchu monastycznego, "renesans macedoński" i towarzyszącą mu feudalizację, po wykształcenie się średniowiecznej świadomości greckiej w czasach Paleologów. Nie brakuje fragmentów o wpływie innych kultur na Bizancjum, jak i wpływie samego Bizancjum na łaciński Zachód, czy muzułmański Wschód. Lektura pomogła mi np. wreszcie naprawdę zrozumieć jaką rewolucją było wprowadzenie sytemu temowego, jakie były jego słabości i zagrożenia, a także pojąć na czym polegało w praktyce przejście od późno antycznej organizacji państwa do tego, który nazywamy już średniowiecznym. Bardzo interesujące były fragmenty o wpływie kontrowersji religijnych na Wschodzie na emigrację artystów i rzemieślników na Zachód, czego dowodem do dziś są niektóre włoskie kościoły. Z racji objętości nie warto spieszyć się z lekturą tej pozycji, w końcu obejmuje ponad tysiąc lat ludzkiej aktywności w niemal każdym obszarze. Mądra książka warta uważnego przeczytania.

Fenomenalna książka. Stosunkowo mało znana, a opowiadająca w piękny sposób piękną historią. Wcześniej w zasadzie o niej nie słyszałem, a od lat staram się interesować cywilizacją której już nie ma. Bizancjum wprawdzie żyje w sposób przetworzony w kulturze greckiej, rosyjskiej czy szerzej wierze prawosławnej. Ale nie ma już kraju, nie ma ziem, pozostało wspomnienie. Książka cudownie o nim opowiada. Autor prowadzi nas chronologicznie przez dzieje Bizancjum, poczynając od opisu tych ziem w starożytności, przez podział cesarstwa rzymskiego, późny antyk, średniowiecze. Celem jest zapoznanie czytelnika z kulturą, ale to tylko przyczynek do historii politycznej, gospodarczej i społecznej. Przyczynek i cel. Przebija niesamowita erudycja autora, lekkość języka, drobiazgowość poszukiwań, nawiązania do współczesności.
Mimo, że książka ma już swoje lata to pozostaje wciąż aktualna. Jest dziełem doprawdy wybitnym i polecam każdemu kto tęskni za częścią naszego świata, którego już z nami nie ma!

• Średniowiecze
  • Monografie i opracowania historyczne
  • Ceram
  • E-book niekomerc. PDF, rtf, doc. txt
  • Starożytność

Dodaj cytat z książki Historia kultury bizantyńskiej