Tutanchamon. Śmierć, życie, odrodzenie

Tłumaczenie: Marek Marciniak
Seria: Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Vie et mort d'un pharaon Toutankhamon
Egipt, archeologia, Tutanchamon
historia

Już od pierwszych stron czytelnik zostaje wprowadzony w sensacyjną atmosferę odkrycia grobowca Tutanchamona (1922 r.). Autorka omawia na tle historycznym i religijnym krótki, bo zaledwie dziewięcioletni okres panowania młodego władcy, próbuje ustalić prawdopodobną datę jego zgonu (styczeń 1343 r. p.n.e.) oraz wzbogaca temat o nową literaturę dotyczącą tego okresu dając - niekiedy kontrowersyjną - interpretację przedmiotów i przedstawień odkrytych w grobowcu.

źródło opisu: Państwowy Instytut Wydawniczy, 1980.

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Biały | 2013-10-21

Jedna z najnudniejszych historycznych książek jakie czytałem. Kilka stron wymieniania tego, co znajdowało się w grobie Tutanchamona całkowicie mnie rozbroiło.

Imachuemanch | 2014-02-23
Przeczytana: 23 lutego 2014

Książka ma już swoje lata, ale przez dziesięciolecia ukazała się chyba tylko jedna nowa pozycja jej dorównująca (chodzi o Tyldesley). Zarysowanie szerokiego tła, przekonywująca argumentacja (odnośnie okresu amarneńskiego). Jeśli kogoś interesuje temat, nie ma wyboru - prędzej czy później będzie zmuszony sięgnąć po tę książkę.

batonik2005 | 2012-12-01
Przeczytana: 30 listopada 2012

Wspaniała książka. Bardzo dużo szczegółów dotyczących odkrycia grobowca Tutanchamona. W tamtym roku zmarła autorka książki, która była bardzo cenionym francuskim egiptologiem, specjalizowała się w sztuce egipskiej.Polecam "Hatszepsut" wydany przez Świat Książki w 2007 roku.

Wekelissa | 2015-10-13
Na półkach: 2015, Przeczytane