rozwińzwiń

Tutanchamon. Śmierć, życie, odrodzenie

Okładka książki Tutanchamon. Śmierć, życie, odrodzenie Christiane Desroches-Noblecourt
Okładka książki Tutanchamon. Śmierć, życie, odrodzenie
Christiane Desroches-Noblecourt Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
216 str. 3 godz. 36 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Tytuł oryginału:
Vie et mort d'un pharaon Toutankhamon
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1980-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1980-01-01
Liczba stron:
216
Czas czytania
3 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
8306001516
Tłumacz:
Marek Marciniak
Tagi:
Egipt archeologia egiptologia faraon historia Egiptu Tutanchamon
Średnia ocen

6,9 6,9 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,9 / 10
33 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
306
209

Na półkach: , , ,

Jadąc na fali ekscytacji wywołanej pochłonięciem ,,Powstania i Upadku Starożytnego Egiptu" Toby'ego Wilkinsona sięgnąłem po kolejną pozycję z tegoż kręgu historyczno-kulturowego. Padło na ,,Tutanchamona" autorstwa francuskiej egiptolog Christiane Desroches-Noblecourt. Jak mogłoby się wydawać biografię faraona- jednego z przedstawicieli wielkiej i przełomowej XVIII dynastii.

Jako, że jest to pozycja z lat 60 a egiptologia znacząco poszła od tego czasu do przodu wiele z teorii tutaj zawartych jest już nieaktualnych. Niedobór źródeł sprawił, że praca pozostawia więcej pytań niż daje nam odpowiedzi. Autorka zebrała w zasadzie wszystko co na tamten czas można było powiedzieć lub choćby spekulować o Tutanchamonie ale także jego poprzednikach Amenhotepie IV Echnatonie czy Smenchkare.

W rzeczywistości najwięcej miejsca zostało poświęcone opisowi grobowca Tutanchamona. Został on odkryty przez archeologa Howarda Cartera w 1922 roku i jak się okazało do dzisiaj pozostaje jedynym praktycznie nietkniętym przez ponad 3 tysiące lat znaleziskiem tego typu. Charakterystyka tego skarbu starożytnego jest niestety arcynudna i może zniechęcić do tematu nawet najbardziej zapalonych adeptów egiptologii. Autorka wymienia i objaśnia znaczenie wszystkich odnalezionych przedmiotów podając rozmiary, wagi i numery katalogowe. Nie zabrakło kilku słów na temat domniemanej klątwy faraona, która miała prześladować pracujących przy ekspozycji.

Sporo zamieszania w egiptologii powodują kwestie chronologiczne. Różnego rodzaju niespójności występują na porządku dziennym. Tutaj akurat mamy datację którą obecnie przesuwa się o pewien czas do przodu. Dla przykładu autorka wyznacza śmierć Tutanchamona na 1343 rok p.n.e. podczas gdy nowsze opracowania (w tym Wilkinson) umiejscawiają najczęściej jego panowanie na lata 1332 - 1322 p.n.e. Podobne problemy nastręczają kwestie następstwa rządów, małżeństw czy domniemanych koregencji zarówno Amenhotepa III i Echnatona jak i Echnatona oraz Tutanchamona. Mało tutaj jest faktów a większość to po prostu teorie prezentujące ówczesny stan wiedzy. Praktycznie brak tutaj jakichś głębszych informacji na temat życia codziennego i panowania władcy. Całkiem ciekawy opis mumifikacji panującego jest też raczej opisem ,,standardu" jaki miał miejsce po każdym zgonie faraona od czasów Starego Państwa. Na plus z pewnością należy zaliczyć obszerną rekonstrukcję obrzędu pogrzebowego tytułowego bohatera. Oczywiście poruszone zostały kwestie religijne związane z powrotem do politeizmu po rewolucji heretyka Echantona ale to wszystko za mało aby książkę można było nazwać pełnoprawną biografią.

Niestety język autorki także nie zachęca co sprawia, że książka jest zwyczajnie nudna i trzeba naprawdę sporego zainteresowania tematem żeby przez nią przebrnąć. Jednocześnie nie umniejszam pracy wykonanej przez panią Noblecourt a jedynie zaznaczam, iż w znacznym stopniu się ona zdezaktualizowała. Najprawdopodobniej lepszym wyborem będzie jakaś nowsza pozycja choćby praca Hovinga z lat 90.

Jadąc na fali ekscytacji wywołanej pochłonięciem ,,Powstania i Upadku Starożytnego Egiptu" Toby'ego Wilkinsona sięgnąłem po kolejną pozycję z tegoż kręgu historyczno-kulturowego. Padło na ,,Tutanchamona" autorstwa francuskiej egiptolog Christiane Desroches-Noblecourt. Jak mogłoby się wydawać biografię faraona- jednego z przedstawicieli wielkiej i przełomowej XVIII dynastii....

więcej Pokaż mimo to

avatar
128
128

Na półkach: ,

O Tutenchamonie, faraonie egipskim, który z imienia jest całkiem znany, nie możemy jednak powiedzieć zbyt wiele, gdyż źródła historyczne są skąpe. A jednak francuska egiptolożka zdecydowała się poświęcić tej postaci całą książkę. Można by się wobec tego zastanawiać, czy aby na pewno materiał źródłowy jest na tyle brzemienny, aby taką biografię Tutenchamona wysmarować. Niestety, szybko okazało się, że nie. Nie jest to bowiem biografia faraona, a na pewno nie w powszechnym tego słowa znaczeniu. W zamian jest to monografia, która opisuje dosłownie wszystko, co z Tutenchamonem związane. W konsekwencji znajdziemy tu mnóstwo treści typowo archeologicznych, a nie biograficznych/historycznych. Pierwszy rozdział to wprowadzenie archeologiczne, trzeci rozdział to znowu archeologia, a dokładniej – szczegółowa historia postępowania odkrycia archeologicznego grobowca Tutenchamona i rozdęty opis poszczególnych odkrytych sal oraz przedmiotów tam znalezionych. Ósmy rozdział to znowu opis sal, w których spoczął faraon. Archeologia zapuściła swoje macki również do innych rozdziałów, gdzie gościnnie występuje (np. w drugim rozdziale pojawia się sporo na temat samych grobowców i ich okradania). O samym życiu Tutanchamona opowiadają zaledwie rozdziały piąty i szósty, przy czym większość ich treści zawiera sporo pobocznych dygresji, np. na temat zakulisowych spraw pałacowych oraz osób obracających się wokół Tutanchamona. Z kolei siódmy rozdział z pedantyczną dbałością o szczegóły opisuje, jak mumifikowano i przygotowywano Tutanchamona do pogrzebu. Na próżno szukać tu jakiejś szerszej panoramy społecznej za czasów tego faraona; znaleźć można co najwyżej gdzieniegdzie kilka zdań temu poświęconych. Autorce zdarza się skakać z tematu na temat, narracja jest zwyczajnie nieprzystępna – nagromadzenie imion, przydomków, nazw staroegipskich, danych periodyzacyjnych sprawia, że język jest strasznie oschły i przekopywanie się przez te hałdy suchych informacji staje się na dłuższą metę męczące, nawet jeśli autorka miała dobre intencje, aby przedstawić czytelnikowi „wszystko, co obecnie wiemy”, zaś wszelkie archeologiczne fragmenty – no cóż – starzeją się.

O Tutenchamonie, faraonie egipskim, który z imienia jest całkiem znany, nie możemy jednak powiedzieć zbyt wiele, gdyż źródła historyczne są skąpe. A jednak francuska egiptolożka zdecydowała się poświęcić tej postaci całą książkę. Można by się wobec tego zastanawiać, czy aby na pewno materiał źródłowy jest na tyle brzemienny, aby taką biografię Tutenchamona wysmarować....

więcej Pokaż mimo to

avatar
231
150

Na półkach:

Książka ma już swoje lata, ale przez dziesięciolecia ukazała się chyba tylko jedna nowa pozycja jej dorównująca (chodzi o Tyldesley). Zarysowanie szerokiego tła, przekonywująca argumentacja (odnośnie okresu amarneńskiego). Jeśli kogoś interesuje temat, nie ma wyboru - prędzej czy później będzie zmuszony sięgnąć po tę książkę.

Książka ma już swoje lata, ale przez dziesięciolecia ukazała się chyba tylko jedna nowa pozycja jej dorównująca (chodzi o Tyldesley). Zarysowanie szerokiego tła, przekonywująca argumentacja (odnośnie okresu amarneńskiego). Jeśli kogoś interesuje temat, nie ma wyboru - prędzej czy później będzie zmuszony sięgnąć po tę książkę.

Pokaż mimo to

avatar
9
9

Na półkach: , ,

Wspaniała książka. Bardzo dużo szczegółów dotyczących odkrycia grobowca Tutanchamona. W tamtym roku zmarła autorka książki, która była bardzo cenionym francuskim egiptologiem, specjalizowała się w sztuce egipskiej.Polecam "Hatszepsut" wydany przez Świat Książki w 2007 roku.

Wspaniała książka. Bardzo dużo szczegółów dotyczących odkrycia grobowca Tutanchamona. W tamtym roku zmarła autorka książki, która była bardzo cenionym francuskim egiptologiem, specjalizowała się w sztuce egipskiej.Polecam "Hatszepsut" wydany przez Świat Książki w 2007 roku.

Pokaż mimo to

avatar
370
27

Na półkach: ,

Jedna z najnudniejszych historycznych książek jakie czytałem. Kilka stron wymieniania tego, co znajdowało się w grobie Tutanchamona całkowicie mnie rozbroiło.

Jedna z najnudniejszych historycznych książek jakie czytałem. Kilka stron wymieniania tego, co znajdowało się w grobie Tutanchamona całkowicie mnie rozbroiło.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    84
  • Przeczytane
    53
  • Posiadam
    31
  • Historia
    10
  • Ceram
    2
  • Starożytność
    2
  • 🕒 Historia
    1
  • 02.Starożytność
    1
  • Archeologia
    1
  • 📚 Posiadam
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Tutanchamon. Śmierć, życie, odrodzenie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne