The sarmatians
historia
Adam B

Jedna z najlepszych polskich pozycji na temat Sarmatów.

"Sarmaci" Sulimirskiego to niezbyt przystępna, archeologiczna książka na temat irańskiego ludu, który przez wiele wieków żył w Europie Wschodniej. Autor wykorzystał sporo źródeł pisanych, ale podstawą są dlań artefakty uzyskane przez archeologię. Książka jest bogato ilustrowana, zawiera też sporo map, co zasługuje na uznanie, gdy uwzględni się datę jej polskiego wydania. Ciekawy jest zwłaszcza ostatni rozdział, w którym Autor przedstawił zagadnienie wpływu Sarmatów na Polaków i korzenie zjawiska sarmatyzmu. Szczególnie interesująca wydaje się tu koncepcja wywodząca wiele spośród polskich herbów rycerskich od sarmackich znaków zwanych tamgami. Autor dopatruje się też w wielu nazwach własnych pierwiastków irańskich, a więc sarmackich. Ogólnie rzecz biorąc tematyka tej monografii znacznie odbiega od moich zainteresowań, stąd niespecjalnie mogę dać więcej gwiazdek, bo w zagadnieniach sarmackich dobrze się nie orientuję. Choć z pewnością dzięki tej książce choć odrobinę...

michal_frikucak | 2016-07-12
Na półkach: Historyczne, Przeczytane
Przeczytana: 12 lipca 2016

Krótka, przystępnie napisana i bogata w dodatki (mapy, zdjęcia, rysunki) historia grupy ludów, które wspólnie nazywane były Sarmackimi. Dodatkowy rozdział dopisany tylko do polskiego tłumaczenia, stara się opisać powiązania polskiego terminu "sarmacja" do głownego tematu książki. Polecam szczególnie, tym którzy czytali: "Od Ariów do Sarmatów. Nieznane 2500 lat historii Polaków" Piotra Makucha.

Igor | 2015-12-03
Przeczytana: 29 grudnia 2015