Nim nadejdzie mróz

Wydawnictwo: W.A.B.
Innan Frosten
Ewa Wojciechowska
Asiek

Mija lato 2001 roku, Linda, córka Kurta Wallandera, ukończyła szkołę policyjną i wkrótce rozpocznie pracę w komisariacie w Ystad. Po powrocie do rodzinnego miasta zatrzymuje się u swego autorytarnego ojca, traktującego ją jak nastolatkę. Linda odnawia znajomość z przyjaciółkami szkolnymi, Zebrą i Anną. Policja dostaje anonimowe zgłoszenie o płonących na jeziorze łabędziach, a kilka dni później o spalonym cielaku. Niedługo potem Birgitta Medberg, badająca stare, zapomniane ścieżki w Skanii, nie wraca do swego domu. Okazuje się, że została brutalnie zamordowana.
Anna wyznaje Lindzie, że widziała w Malmö... swojego ojca. A przecież ten zniknął z jej życia wiele lat temu! Linda, umówiona z Anną, nie zastaje jej w domu i pełna podejrzeń rozpoczyna poszukiwania. Kurt Wallander, prowadzący śledztwo w sprawie morderstwa, ani myśli słuchać jej teorii dotyczącej zniknięcia Anny.

źródło opisu: Wydawnictwo W.A.B.

źródło okładki: Wydawnictwo W.A.B.

deana | 2015-10-19
Przeczytana: 19 października 2015

Do sięgnięcia po powieść skłoniła mnie informacja o śmierci Henninga Mankella. Chciałam się w pewien sposób pożegnać z pisarzem. Paradoksalnie, w moich rękach znalazła się jednak z ostatnich części cyklu o komisarzu Wallanderze. Trudno opędzić się od myśli, że jednocześnie żegna się z nimi dwoma.

,,Nim nadejdzie mróz" rozpoczyna się pod koniec lata 2001. Linda, córka Wallandera kończy szkołę policyjną i wkrótce ma rozpocząć pracę na posterunku ojca. Wtedy to Ystad wstrząsa seria tajemniczych zdarzeń: palą się zwierzęta, pojawiają się zaginieni ludzie, inni giną w brutalny sposób. Wszystko w jakiś tajemniczy sposób łączy się ze starymi przyjaciółmi młodej kobiety. A ona sama znajdzie się w centrum zdarzeń.

Wprowadzenie Lindy to podmuch świeżego powietrza w dobrze znanym cyklu. Wnosi ona mnóstwo dynamiki, młodzieńczej brawury, ciekawości. Podobnie jak ojciec działa nieszablonowo twardo dążąc do ujawnienia prawdy. To ona wysuwa się na pierwszy plan a Wallandera obserwujemy tylko z...

fulmir | 2017-12-15
Przeczytana: 15 grudnia 2017

„Nim nadejdzie mróz” to tom zaliczany do serii o policjancie Kurcie Wallanderze, jednak trochę nietypowy, ponieważ głównym bohaterem jest tutaj córka Kurta Linda, zaś sam wspomniany pojawia się jako postać drugoplanowa, jeśli można tak powiedzieć w przypadku książki. Linda postanawia śladem ojca wstąpić do policji. Zanim jednak to się stanie, nim nadejdzie mróz zaginie jej koleżanka a pewna kobieta zostanie zamordowana. Czy obie sprawy coś łączy? Przyszła policjantka wraz z ojcem wpada na trop interesującej sprawy, która ma swoje korzenie w przeszłości. Zdradzę jeszcze tylko, że ma ona coś wspólnego z religią.
Całkiem przyzwoity kryminał. Zaczyna się trochę zbyt ponuro, ale potem jest już lepiej. W końcu sam Wallander też do wesołków nie należy. Jego córka wprowadza za to duży powiew młodości do całej tej sprawy. Autor pisze bardzo realistycznie. Jest taki moment w powieści gdy w szałasie zostają znalezione odrąbane ręce i głowa zamordowanej. Mimo, że zwykle takie rzeczy nie robią...

Hana | 2017-11-13
Przeczytana: 13 listopada 2017

Ystad. Rok 2001.Linda, córka Kurta Wallandera , podjęła decyzję, że zostanie policjantką. Jest bardzo podekscytowana i wszędzie węszy przestępstwo, co nie do końca jest od rzeczy. Bardzo dobra książka. Jest ruch niespodziewany , bo stagnacja w książkach o Wallanderze to wydawałoby się norma. Miło, że ci ludzie żyją trochę szybciej niż ślimaki. Zaskakuje jedynie wzajemna agresja ojca i córki. Do rzucania przedmiotami włącznie. Poza tym mamy przyjaciółki z lat szkolnych, zaginięcia, fanatyzm religijny w powiązaniu z sektą i płonące łabędzie. Na bogato. Polecam jak najbardziej.

gwiazdka | 2014-02-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 22 lutego 2014

Cieszę się, że lektury książek Mankella nie zaczęłam od tego tytułu, pewnie nie przebrnęłabym przez pierwszą połowę. Znając jednak większość serii z Wallanderem zaparłam się w sobie czekając na lepsze fragmenty i druga połowa wynagrodziła mi słabość pierwszej. Pomimo to „Nim nadejdzie mróz" nie będzie dla nie najlepszym tytułem serii. Przede wszystkim chodzi mi o głównego bohatera, a raczej bohaterkę, w tym przypadku jest nią córka Kurta- Linda. Dziewczyna nie tylko nie wzbudziła we mnie sympatii, wręcz obudziła antypatię, irytowała, sprawiała wrażenie pozbawionej wszelkiej empatii, czasem nawet niezrównoważonej psychicznie. Jak na przyszłą policjantkę całkiem niezłe cechy. Poza tym początek działań Lindy- jej śledztwo w sprawie zaginięcia koleżanki było wprost nudne. Potem, gdy akcja książki rozkręciła się i więcej miejsca zajęli inni bohaterowie, czytało mi się dużo lepiej.

Monika | 2013-02-08
Przeczytana: luty 2013

Uwielbiany przez mnie Kurt Wallander - ciągle rozczochrany komisarz z prowincjonalengo Ystad, który "nie potrafi byc szczęśliwy" w założeniu autora miał być na drugim planie, bo to Linda - córka Kurta prowadzi swoje pierwsze śledztwo. Jednak ku mojej radości mrukliwy policjant wcale nie jest mało obecny na kartach tej powieści. W tym tomie Mankell skupił się bardziej niż w poprzenich częściach na pokazaniu relacji na linii Ojciec-Córka i to ten wątek wciągnął mnie bardziej niż cała kryminalna zagadka jaką mieli do rozwiązania (może dlatego, że zanim czytałam ksiażkę, obejrzałam film, więc wiedziałam o jaką zagadkę chodzi). Kurt wspomina swojego zmarłego ojca i zauważa cechy jakie upodabniały go do niego, natomiast Linda analizując swój stosunek do rodziców zastanawia się jakie cechy odziedziczyła po ojcu, a jakie po matce. Całą ksiażkę czyta się oczywiście rewelacyjnie, w końcu to Mankell... I tylko można żałować, że cykl z Wallanderem dobiegł końca :(

wiejskifilozof | 2014-05-05

Od dawna miałem ochotę kupić i przeczytać tą książkę.
Zachęciły mnie recenzję i dobre opinię czytelników.
Co prawda nie kupiłem,tylko wypożyczyłem z biblioteki.Lecz cieszę się,że mogłem przeczytać.

Wydaje się,że Szwecja to ostatni kraj na ziemi gdzie ktoś może podpalać zwierzęta.
Najpierw łabędzie,potem cielak.Kto ma w sobie tyle nienawiści by robić takie straszne rzeczy ?
I to w jednym z najbardziej cywilizowanych państw świata ?
Kolejny wątek, to zaginięcie Anna Wetin.Studentka medycyny,koleżanka
Lindy Wallander.Dziewczyna znika bez śladu.
A Linda jako dobra kumpela i przyszła policjantka próbuję przekonać swego tatę Kurta,do wzmożonych poszukiwań Anny.

Czytając tę książkę wiedziałem Linda,to nie Kurt.Ona jest inna.Jeszcze wiele się uczy.Musi zrozumieć wiele spraw.
Ojciec czasem wpada we wściekłość.Jak wtedy,gdy zrzucił na ziemię chusteczki higieniczne.

Było mi trochę szkoda Lindy,trzymałem za nią kciuki i chciałem by odnalazła tego,kto krzywdzi zwierzęta i być może porwał...

allison | 2012-09-09
Na półkach: Przeczytane, Rok 2012
Przeczytana: 08 września 2012

Było to moje pierwsze spotkanie z kryminałem pana Mankella i chociaż nie jest to mój ulubiony typ powieści, lektura okazała się udana.

Kilka wątków, początkowo pozornie oderwanych od siebie, szybko łączy się w całość. Najciekawsza, moim zdaniem, jest pierwsza część książki, gdy czytelnik odkrywa powoli związki między bohaterami. Później, gdy wiemy już kto dokonuje zbrodni, akcja zamienia się w wyścig z czasem i jest znacznie mniej emocjonująco, bo nietrudno się domyślić, że - zgodnie z zasadą gatunku - przestępcy muszą zostać złapani i ukarani.

Niewątpliwą zaletą powieści są poboczne wątki obyczajowe i psychologiczne, związane z postaciami detektywów. Mamy okazję poznać bohaterów nie tylko jako policjantów, ale także jako zwykłych ludzi, którzy mają osobiste problemy i są uwikłani w skomplikowane relacje rodzinne.

książek: 1986
Wojciech Gołębiewski | 2017-08-10
Przeczytana: 10 sierpnia 2017

A ze mnie taki oryginał, ze Mankella czytałem tylko raczej autobiograficzne "Grząskie piaski", którym dałem 8 gwiazdek, a jego bohatera Wallandera w ogóle nie znam i w tej chwili nie poznam zbyt dobrze, bo w tej książce z 2002 roku, podobno szpanuje jego córka. A w ogóle przeraża mnie objętość - 544 stron, a e-booku - 845, podczas gdy kryminał nie powinien (według mnie) przekraczać 300 stron, bo to ma być „podróżna” rozrywka, a nie wielka literatura!

W dodatku, według wielu recenzentów, ta, jedenasta w serii, jest ponoć najsłabsza ze wszystkich książek z Wallanderem. Postanowiłem sprawdzić na LC i okazało się, że oceny wyższe od omawianej (6,91) mają tylko (7) „O krok” - 7,44; (5) „Fałszywy trop” - 7,21; (6) „Piąta kobieta” - 7,18; (8) „Zapora” - 7,14; (9) „Niespokojny człowiek” - 7,02. Różnice w ocenach są minimalne i zaskoczony jestem stosunkowo niskim ...

emindflow | 2014-06-25
Przeczytana: 25 czerwca 2014

To jedna z mniej udanych, choć nadal dobra, powieść Henninga Mankella.
Niespodziewanie powraca Kurt Wallander, z którym już wcześniej się pożegnałem i mimo że jego rola jest tym razem drugoplanowa to jak zawsze daje gwarancję, że oprócz opowieści kryminalnej dostaniemy coś więcej.
Tym razem pierwsze skrzypce gra jego córka Linda, która w przededniu rozpoczęcia pracy w policji angażuje się w sprawę rytualnych morderstw.
Mankell przypomina głośną niegdyś historię sekty Świątynia Ludu i jej założyciela Jima Jonesa, którego epigon po dwudziestu latach próbuje realizować swoją "misję" na terenie Szwecji. Wszystko to dzieje się tuż przed zamachem z 11 września, co jeszcze bardziej uwiarygadnia zagrożenie ze strony fanatyków religijnych.
Nie za bardzo przypadła mi do gustu Linda i dłużyzn mogłoby być mniej, ale w sumie i tak nie jest źle.

Wilma | 2015-10-05

Smutna wiadomość o śmierci autora skłoniła mnie do wciągnięcia na listę LC wszystkich jego przeczytanych przeze mnie w ciągu paru lat książek. Szkoda, że już nigdy nie będzie kolejnego tomu przygóg komisarza W. ...