Pod Anodynowym Naszyjnikiem

Tłumaczenie: Anna Bartkiewicz
Cykl: Inspektor Richard Jury (tom 3)
Wydawnictwo: W.A.B.
The Anodyne Necklace
dochodznie, morderstwo, Anglia

Kolejna, trzecia część cyklu, którego bohaterem jest inspektor Scotland Yardu Richard Jury. Seria ta zapewniła autorce czołowe miejsce wśród mistrzów powieści kryminalnych. Złośliwy przełożony wysyła Juryego do Littlebourn małego, spokojnego miasteczka na prowincji. W pobliskim lesie odkryto ciało młodej kobiety z odciętymi palcami jednej dłoni. Dziewczyny nikt wcześniej nie widział w okolicy i trudno powiedzieć, jakie licho przywiodło ją w te strony. Policja znajduje palec ofiary na ścieżce prowadzącej do rezydencji miejscowej Lady. Rozwiązanie zagadki wydaje się oczywiste. Ale nie dla Jury?ego. Tym bardziej że w pubie Pod Anodynowym Naszyjnikiem alkohol rozwiązuje języki biesiadników, a inspektor czujnie nastawia ucha. Okazuje się, że zaskakująco dużo łączy morderstwo w Littlebourne z brutalnym napadem na uliczną skrzypaczkę w Londynie. A tajemnicza mapa poszukiwaczy skarbów wiedzie Jury?ego i jego ekscentrycznego przyjaciela Melrose?a Planta do jeszcze jednej mrożącej krew w żyłach zbrodni. Czym się to wszystko skończy? Na pewno wypiekami na twarzy czytelnika. Bo tak tajemnicze i przepojone angielską atmosferą kryminały potrafi tworzyć tylko nierodowita Angielka, która podobno czasem do połowy książki sama nie wie, kto jest mordercą?

źródło opisu: www.merlin.pl

Mika220 | 2015-03-05
Na półkach: 2014 r., Przeczytane

Tę książkę przeczytałam jeszcze w 2014 roku, pod koniec października, ale że nie dodałam jeszcze wszystkich recenzji książek przeczytanych w 2014 roku, a chcę dodać, to będę je teraz sukcesywnie dodawać. Jest to też kolejna książka Marthy Grimes i także mi się spodobała. Jest angielski klimat, czuć atmosferę miejsc, gdzie rozgrywają się wydarzenia, postacie są bardzo wyraziste i to kolejny niewątpliwy urok książki. Bardzo przyjemnie czyta się o osobach, które są jak żywe, a każda z nich jest inna, ma unikalne cechy. Duet Jurego i Planta moim zdaniem jak zawsze rewelacyjny. Uwielbiam ich. Jury bada sprawę, a Plant często mimochodem mu pomaga. Jest on arystokratą, który zrzekł się tytułu. Bardzo ciekawa postać, inteligentny, a jego rozmowy z ciotką zawsze mnie śmieszą. Sarkazm, ironia i humor są obecne w tej książce i to kolejna rzecz, która sprawia, że czuć ten angielski klimat. Fabuła także dosyć ciekawa, jest wiele tropów, przy czym rozwiązanie zagadki zaskakujące, nie odgadłam...

Trzecia część przygód inspektora Jury i jego wiernej świty zabiera czytelnika w malowniczą podróż do urokliwego Littlebourne, które wita podróżnych szumem prastarych drzew i gwarem romantycznych kamiennych uliczek. I wszystko było pięknie, jak na zdjęciach w folderze z biura podróży, gdyby nie to, że w pobliskim lesie zostaje odkryte ciało makabrycznie okaleczonej młodej kobiety, a prawie każdy mieszkaniec wioski skrywa mroczne tajemnice. "Pod anodynowym naszyjnikiem" to chyba najzabawniejsza książka z serii o przystojnym londyńskim policjancie. Szczególnie rozbawiła mnie scena z synem ekshibicjonisty, który ma specyficzny sposób machania.. bez użycia rąk. Mamy tu wszystko, do czego już przyzwyczaiła nas Martha Grimes - ciekawe dochodzenie, mnóstwo mylnych tropów i urok angielskiej prowincji. Nic tylko czytać!

BeataBe | 2013-02-10
Przeczytana: 10 lutego 2013

Książka dla mnie zbyt staroświecka, a raczej może zbyt staroświecka jest autorka. Nie podobało mi się jak autorka pisze o kobietach. Jej bohaterki jeżeli są samotne, niezależne i osiągnęły jakiś sukces, to jednocześnie są zalęknione i znerwicowane, i marzą tylko o tym, żeby spodobać się i zrobić wrażenie na inspektorze Scotland Yardu. Śmiać mi się chciało. Albo odwrotnie jeżeli taka jest zbyt odważna i idzie swoimi ścieżkami, to jednocześnie jest głupia i zła.
Tyle wyniosłam z tej książki, że bardzo zainteresowała mnie historia życia tej autorki i chyba sobie na jej temat trochę poczytam, żeby zrozumieć...

Legeriusz | 2015-06-07
Przeczytana: 05 czerwca 2015

Błahy kryminał.
Czy to wada? Niekoniecznie. Są tacy,którzy lubią poczytać coś bez znaczenia.
Wadą jest to, że w książce nie ma żadnych mężczyzn. Oczywiście autorka obdarzyła kilka postaci męskimi imionami, ale to i tak kobiety. Ich skojarzenia, zachowania, wszystko jest kobiece.
No i te kobiety, w zamiarze damskie lub męskie są karykaturalne. Do tego nie szczędzi nam się jakichś górnolotnych, pensjonarskich skojarzeń, kotów i dzieci na tyle, że miałem co chwila ochotę rzucić książkę w kąt. Wszystko przebija nadzwyczaj mądra dziesięciolatka, mądrzejsza od policji i inspektora.
Przebrnąłem w końcu przez gąszcz jałowych dyskusji, scen, irytujących, zbędnych drobiazgów, ponad który wyrastało zaledwie kilka naprawdę komicznych tekstów. Poznałem zakończenie. I kompletnie nie warto było.

whisky | 2015-08-01
Przeczytana: 01 sierpnia 2015

Ostatnie ogniwo w serii o Merlose i Jurym. Wyjątkowo dużo wątków. Dziewczyna w śpiączce, morderstwo w ciemnym lesie, anonimowe, kolorowe listy, mapki, obserwatorzy ptaków, festyn kościelny i pewna stajnia. A do tego magiczna gra i drogocenny szmaragd. I kilka drżących serc, różnych płci. W cały ten wiejski kogiel mogiel wpada były arystokrata i dzielny inspektor policji. Uprą się, że wszystkie te elementy należą do jednej układanki. Ale jakiej? Jak zwykle emocjonujące, barwne postacie, wartka fabuła, niebanalne zagadki i możliwość zgadywania samemu. Iście angielskie krajobrazy widziane oczami amerykanki.

Beata | 2014-10-06
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Papierowe

Klasyczny kryminał z akcentem fantastycznym

W spokojnej podlondyńskiej miejscowości Littlebourne bezpański pies uszczęśliwia jedną z mieszkanek znalezionym przez siebie skarbem – odciętym ludzkim palcem. Makabryczne znalezisko stawia na nogi miejscową policję, a Scotland Yard deleguje do pomocy w śledztwie nadinspektora Jury’ego. Bardzo szybko okazuje się, że stoi przed nim trudne zadanie – aby znaleźć sprawcę morderstwa musi połączyć ze sobą pozornie odległe sprawy: od anonimowych listów napisanych dziecięcymi kredkami, poprzez mapę poszukiwaczy skarbów, aż po napad w londyńskim metrze. I musi się śpieszyć, bo morderca jest zdeterminowany i nie cofnie się przed niczym.
„Pod Anodynowym Naszyjnikiem” to klasyczny kryminał. Autorka przedstawia czytelnikowi pojedyncze kawałki układanki, prezentuje w oderwanych scenach wszystkie dramatis personae i w sam środek tego pozornego bałaganu wprowadza głównego bohatera, oczywiście wraz z przyjacielem – schemat żywcem zaczerpnięty od...

| 2010-09-03
Przeczytana: 26 sierpnia 2010

Czytanie książek pani Grimes zaczyna coraz bardziej wchodzić mi w krew. Zaopatrzyłam się ostatnio w kilka angielskojęzycznych pozycji spod jej pióra i chłonę ów brytyjski klimat, jak smakosz wina i serów. Przypatruję się tej unikatowej kulturze, małomiasteczkowych fanaberii, z dozą tkliwości i zasmucenia, gdyż za niedługo takie widoki będziemy podziwiać wyłącznie w książkach. Nim się obejrzycie, Anglia całkiem zamieni się w Kalifat i scenerie rodem z klasyki kryminałów, staną się surowo zakazane...

Całość tekstu na stronie:

Monika | 2014-02-11
Na półkach: 2014, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 11 lutego 2014

Przywiązałam się do tej naszej Marthy Grimes, dlatego zaraz zostałam posiadaczką "Pod Anodynowym Naszyjnikiem"- 3 części o inspektorze Jury. Nie wiem co w tych jej książkach jest, ale czytając je odwiedzam wiele niezwykłych miejsc, które mają niesamowity klimat i razem z Jury'm i Melrose'm poznaję ich ciekawych mieszkańców. A właśnie jeśli chodzi o postaci jakie kreuje nam Martha Grimes. Ta autorka ma talent do tworzenia bohaterów z interesującymi osobowościami i w tej części swoim charakterem wzbudziła we mnie sympatię mała Emily Louise Perk, bez niej ta książka nie miałaby tego czegoś :)
"Pod Anodynowym Naszyjnikiem" - nie było krwawo, nie było dużo akcji, ale to nieważne! Jeśli chodzi o mnie, ja oczekuję od Marthy Grimes klimatu pojawiającego się na każdej stronie i jak na razie autorka mnie nie zawiodła! Jestem pewna, że niedługo zapoluję na 4 część !

Polecam tym, którzy widzą tą niezwykłość w przygodach inspektora Jury:)

Pinokio1983 | 2016-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2016

Inspektor (a raczej nadinspektor) Jury numer 3!
Grimes po raz kolejny nie zawodzi. Intryga wciąga, trupy się piętrzą, Wiggins wciąż choruje, a Planta przegaduje dziesięciolatka. Czegóż chcieć więcej? Tylko części czwartej!

Katarzyna Kunowska | 2014-11-05

Klimat angielskiej wsi, ciekawi bohaterowie, dobra fabuła. A wszystko to dzieje się trochę niespiesznie. Czytałam poprzednią część "Pod Przechytrzonym Lisem " i muszę stwierdzić, że "Pod Anodynowym Naszyjnikiem" wciągnęła mnie zdecydowanie bardziej.