Journal d'une princesse 5: L'anniversaire

Tłumaczenie: Josette Chicheportiche
Cykl: Pamiętnik księżniczki (tom 5)
Wydawnictwo: Hachette
The Princess Diaries 5: Princess in pink
2012017061
francuski
Rita Naia

La vie semble sourire à Mia, à la fois lycéenne à New York et princesse héritière de Genovia, qui fête son quinzième anniversaire. Elle aime Michael, qui l'aime aussi. Elle va avoir un petit frère ou une petite soeur. Elle publie son premier article et son premier poème. Donc tout va bien ? Non ! Car Michael ne semble pas du tout décidé à aller au gala annuel de leur école.

W tej części będziemy się użalać z Mią nad tym, że Michael Moscovitz jeszcze nie zaprosił jej na swój bal maturalny, który ma odbyć się za niecałe dwa tygodnie. To przecież taka tragedia, że poświęcić jej trzeba całą książkę!

Oj, tym razem nie bardzo jestem w stanie zrozumieć biadolenia naszej księżniczki. Sama opuściłam swą studniówkę zaraz po obowiązkowym odtańczeniu poloneza i skonsumowaniu wliczonego w cenę obiadu, a decyzji tej nie żałuję ani odrobinę ;) Nie dla mnie takie imprezy.

Twórczość Meg Cabot jedni sobie chwalą, inni nie mogą znieść. Ja pozwolę sobie na neutralność wypowiedzi, bowiem ani mnie te powieści do siebie nie zraziły, ani zbytnio nie zachwyciły…

Miałam już wcześniej do czynienia z pozostałymi ”dziennikami” Mii i powiem szczerze, że ta część w porównaniu z poprzednimi wyszła dość drętwo. Główna bohaterka zamartwia się i obsesyjnie myśli o balu maturalnym, na który jej chłopak nie chce iść. I tak wszystko toczy się przez całą lekturę, wyłączając te fragmenty, w których Mia opisuje aferę w restauracji z udziałem własnej babki i jej szczurowatego psa w tle, a także wątki opowiadające o jej przyjaciołach i rodzinie.
Jak już wspomniałam, książka ta nie wypada zachwycająco, a jednak ma w sobie to nikłe ”coś”, które przyciągnęło mnie i zachęciło do przeczytania. Możliwie, że urzekł mnie kot na okładce. A kto wie, ten wie – ja bardzo lubię te zwierzęta! :)
No więc, życzę miłej lektury, a ci którzy nie potrafią się przekonać co do twórczości Meg...

Irmina | 2014-07-02

Ta część wypada trochę gorzej, ponieważ za bardzo jest poświęcona obsesyjnym myślom Mii o balu. Lily wkurzała mnie jak mało kto i bardzo dobrze, że jej się trochę upiekło! Cieszę się, że Grandmère pokazała się z tej lepszej strony, że potencjał pary Mia-Michael nie został zaprzepaszczony, że Tina i Borys znaleźli szczęście i że Helen w końcu urodziła. Ale... Rocky? To naprawdę nieszczęśliwe imię!

Sięgnęłam po nią jeszcze raz tuż po mojej studniówce. Za pierwszym razem, jak czytałam, Mia wydawała mi się histeryczką, ale po kilku latach, przypominając sobie emocje tuż przed studniówką, zaczynałam ją rozumieć. Nawet jedna dziewczyna u mnie w klasie miała podobną sukienkę jak bohaterka tej książki:-)

emkaruda | 2011-04-07

Im dalej tym gorzej, niestety.

Tiger | 2015-04-07
Przeczytana: 05 kwietnia 2015

Dowcipna,pełna humoru kolejna część "Pamiętnika Księżniczki".
Ulubiona seria książek na poprawę humoru, do której zawsze jest czas, aby wrócić.

| 2014-02-26
Przeczytana: 03 maja 2013

Podobało mi się to, że Mia w końcu zdobyła się na odwagę i w końcu chodzi z Michelem.

Rudzianna | 2012-11-15
Na półkach: Przeczytane, Młodzieżowe
Przeczytana: 15 listopada 2012

Jedna z najlepszych części ,,Pamiętników księżniczki".
Miało być tak pięknie... Zbliża się bal maturalny idealnego chłopaka Mii, który jest miłością jej życia. Księżniczka jest bardzo podekscytowana tym wydarzeniem i niecierpliwie czeka na zaproszenie Michaela.
Tymczasem okazuje się, że Michael wcale nie ma zamiaru iść na bal maturalny i tym samym pomóc wspinać się Mii po jungowskim drzewie samorealizacji. Ponadto cierpiący na zaburzenia obsesyjno-kompulsywne pies Księżnej Wdowy wywołuje wieki strajk w Nowym Jorku. Tina zrywa z Borysem, który zrzuca sobie na głowę globus. Wszystko idzie nie tak...
Ale jak zawsze -i w tej części wszystkie te sprawy nabiorą niespodziewanego biegu- i to za sprawą osoby,po której nikt się tego nie spodziewa...

sarciaaaxd | 2011-07-28
Przeczytana: maj 2010

Jestem wielbicielką książek Meg a zwłaszcza sagi "Pamiętnik księżniczki" kolejna część mnie nie zawiodła , a kończac ja miałam już pod ręką kolejną :)

blueberry | 2016-06-14

Ogólnie książka taka sobie. Bardzo irytowało mnie to, że Mia CIĄGLE rozpaczała nad tym balem maturalnym. Lekka przesada.