Dziewczyny się odchudzają

Okładka książki Dziewczyny się odchudzają Jacqueline Wilson
Okładka książki Dziewczyny się odchudzają
Jacqueline Wilson Wydawnictwo: Media Rodzina Cykl: Dziewczyny (tom 2) literatura młodzieżowa
literatura młodzieżowa
2002-01-01
837278065X
Jolanta Kozak
Jacqueline Wilson literatura młodzieżowa

To jedna z tych książek, które pamiętam, że czytałam w podstawówce. Seria była naprawdę świetna, to jedne z tych książek, które wciągnęły mnie w świat bibliotek i czytania. Dlatego polecam każdej dziewczynce!

Ellie, Magda i Nadine to nierozłączne przyjaciółki, ale różnią się skrajnie stylem, wyglądem i zainteresowaniami. Ellie pasjonuje się sztuką. Nadine horrorami, a Magda chłopcami. Łączy je jedno: obsesja na punkcie wyglądu. Nadine, smukła oryginalna i zjawiskowa, ma szansę zostać modelką w młodzieżowym piśmie "Spicy", choć nie wszystko przebiega tak, jak by sobie tego życzyła... Magdę, wystrzałową, seksowną blondynkę fascynują starsi chłopcy, ale do czasu... Patrząc na swoje przyjaciółki, Ellie uzmysławia sobie, że jej życie stanie się nie do zniesienia, jeśli nie schudnie przynajmniej kilkanaście kilogramów...
Książka opowiada o nastolatce "puszystej", która ma ładne i szczupłe koleżanki. Ellie zaczyna popadać w kompleksy i kończy się to bulimią, a z kolei jej koleżanka w anoreksję. Niestety tak poważną, że ląduje w szpitalu. Przez całą tą sytuację Ellie zaczyna uważać, że robi źle. Jest to książka, przeznaczona w 100%, dla nastolatek, która pokazuje jakie są skutki odchudzania oraz tego konsekwencje. Na pewno zapadnie w pamięci czytelniczka. Czyta się ją szybko i łatwo. Napisana jest z morałem oraz w atrakcyjny dla nastolatek sposób. Polecam.

Fajna książka, nie tylko dla nastolatek.

Fajna książka, nie tylko dla nastolatek.

Przyjaciółka - osoba, która potrafi wesprzeć i zawsze jest obok.

Super. ;)

Przyjaciółka - osoba, która potrafi wesprzeć i zawsze jest obok.

Super. ;)

Chyba przeczytałam tę książkę w bardzo dobrym momencie swojego życia. Dylematy Ellie dość mocno do mnie przemówiły, a chociaż sama nie należałam do szczupłych nastolatek, udało mi się przejść przez ten okres bez większych kompleksów na tym punkcie.

Teoretycznie jest to książka dla nastolatek.
W praktyce jest to książka dla osób w każdym wieku, bo dotyka tematu, który dotyczy zarówno czternastolatki, jak i czterdziestolatki - odchudzanie, zaburzanie odżywiania i faceci.
Autorka wspaniale oddaje uczucia postaci, każdej z nich daje indywidualny charakter, opisuje dobrze zarówno nastoletnie dziewczęta, jak i wkurzającego sześciolatka, czy biernego ojca, który musi tę nastoletnią dziewczynę wychować.
Jest jednak jeden spory zgrzyt - moim zdaniem bohaterki tej książki powinny być starsze. Tego typu problemy z facetami, czy samodzielne chodzenie konkursy modelingowe, nie powinny dotyczyć trzynastolatek. Trzynastolatki nie powinny epatować swoją seksualnością jak Magda, nie powinny kupować sobie na urodziny koronkowych majtek, nie powinny umawiać się na randki jak rasowe lachony. Gdyby autorka dała im ze trzy lub cztery lata więcej, wszystko byłoby super, a i grono czytelniczek by się nieco rozszerzyło. Ta książka wpadła mi w ręce tak w początkowych miesiącach gimnazjum i wtedy jeszcze jej problematyka była mi odległa. Dopiero w liceum w pełni ją doceniłam.

Teoretycznie jest to książka dla nastolatek.

Przeczytałam jakieś 80% książek tej autorki i "Dziewczyny się odchudzają" najbardziej mi się spodobała. Nie mogłam się od niej oderwać - na szczęście nie jest ona bardzo gruba, bo siedziałabym nad nią kilka godzin i nie potrafiłabym zrobić przerwy :D
To, że sięgnęłam po tą książkę, zawdzięczam... autorom mojego podręcznika od polskiego. Był tam fragment powieści i mnie zaciekawił. Kilka dni później pojechałam do biblioteki i wypożyczyłam "Dziewczyny się odchudzają". Jak już mówiłam, czytałam już inne książki pani Wilson, ale ta najbardziej mi się spodobała...
Książka opowiada o nastolatce "przy kości", która ma szczupłe, ładne i atrakcyjne koleżanki. Ellie (główna bohaterka) zaczyna mieć poważne kompleksy i wpada w bulimię (rozwaliło mnie to, że były podejrzenia, że Ellie jest w ciąży :P ). Natomiast jej koleżanka wpada w anoreksję, ale o wiele poważniejszą. Ląduje w szpitalu. I może dlatego Ellie zaczyna mądrzeć... Ale czy zupełnie zaprzestanie z przesadnym odchudzaniem? Przeczytajcie i zobaczcie! Warto!

Fajna książka. Można się dużo nauczyć.

Fajna książka. Można się dużo nauczyć.

Książka bardzo mi się podobała.
Nie czytałam poprzedniej części, ani nie planuję w najbliższy czasie kontynuować serię. Nie dlatego, że była zła. Sięgnęłam po nią jednak tylko dlatego, że porusza tematykę którą się interesuje. Mianowicie- ED (eating disorders- zaburzenia odżywiania). Chciałam się przekonać, jak do tematu podejdzie sztabowa pisarka książek dla nastolatek i o nastolatkach. Spełniła swoje zadanie zadziwiająco dobrze.
Główna bohaterka -Elle- jest urzekająca. Każda jej niedoskonałość przybliża nam jej postać, a sama dziewczyna wydaje nam się zabawna i przyjazna. Muszę przyznać, że polubiłam ją. Jest to trochę paradoksalne- gdyż dziewczyna dokłada wszelkich starań, by samą siebie znienawidzić.
Obserwujemy, jak z zabawnej, pełnej życia dziewczyny staję się osobą antypatyczną i zamkniętą. Rani i odpycha ludzi, na których jej zależy. Jak każda anorektyczka albo bulimiczka.
Bowiem Elle jest "gruba". Zapewne wygląda normalnie- nie zostało to opisane obiektywnie. Lecz "gruba" to także stan umysłu. Z racji jej wyglądu na początku nikt nawet nie podejrzewa, że jej "nieszkodliwa dieta" zamieni się w zaburzenia odżywiania. A gdy do niej samej to dociera, nie przejmuje się tym.
Jest to schematyczne. Mimo, że zakończenie nie jest szablonowe, ucieszyło mnie. Mam nadzieje, że rzeczy które ujrzała Elle uświadomiły ją, a szok którego doznała nie pozwoli jej zawrócić na złą drogę.
I z tym przekonaniem zakończyłam tą książkę. Oby każde ED kończyło się w ten sposób.

Książka bardzo mi się podobała.

Od dzieciństwa uwielbiam książki Jacqueline Wilson, w te wakacje postanowiłam przeczytać kilka jej książek, w tym serie "Dziewczyny". "Dziewczyny się odchudzają" to 2 część serii. Jacquline Wilson każdą książkę pisze lekko, łatwym, a przyjemnym językiem. Jej książki dotyczą współczesnych problemów. Jeżeli ktoś szuka książki lekkiej, przyjemnej, szybkiej w czytaniu, która ma jakiś nie wielki morał,ma w sobie dawkę psychologi to cykl "Dziewczyny" jest dla was.

• Dzieciństwo
  • Młodzieżowe