Alchemik

Okładka książki Alchemik Michael Scott
Okładka książki Alchemik
Michael Scott Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Cykl: Sekrety nieśmiertelnego Nicholasa Flamela (tom 1) fantasy, science fiction
Sekrety nieśmiertelnego Nicholasa Flamela (tom 1)
The Alchemyst. The Secrets of the Immortal Nicholas Famel
Nasza Księgarnia
2008-10-17
2008-10-17
Hanna Baltyn-Karpińska
Michael Scott Sekrety nieśmiertelnego Nicholasa Flamela mitologia folklor fantastyka literatura młodzieżowa

Okładka książki Doctor Who: Thirteen Doctors 13 Stories Naomi Alderman, Holly Black, Malorie Blackman, Eoin Colfer, Neil Gaiman, Charlie Higson, Derek Landy, Richelle Mead, Patrick Ness, Philip Reeve, Alex Scarrow, Michael Scott, Marcus Sedgwick
Doctor Who: Th... Naomi Alderman, Hol...
Okładka książki Doctor Who: 12 Doctors 12 Stories Holly Black, Malorie Blackman, Eoin Colfer, Neil Gaiman, Charlie Higson, Derek Landy, Richelle Mead, Patrick Ness, Philip Reeve, Alex Scarrow, Michael Scott, Marcus Sedgwick
Doctor Who: 12... Holly Black, Malori...
Okładka książki Doctor Who: 11 Doctors, 11 Stories Malorie Blackman, Eoin Colfer, Neil Gaiman, Charlie Higson, Derek Landy, Richelle Mead, Patrick Ness, Philip Reeve, Alex Scarrow, Michael Scott, Marcus Sedgwick
Doctor Who: 11... Malorie Blackman, E...

Moze jak bym miala 10 lat to by mi sie podobalo, ale ta historia jest beznadziejna. Irytujace dzieci mnie ostatecznie pokonaly i rzucilam na 200 stronie bo sie szanuje xD

Super, bardzo mi się podobała. Wciąga od pierwszej strony.

Super, bardzo mi się podobała. Wciąga od pierwszej strony.

Przyznaję lektura raczej młodzieżowa. Z pewnością w żaden sposób nie łączy się ze światem Harry'ego Pottera. Tak, mamy pewien miszmasz.
Wiem, że takie połączenie różności w treści może powodować niezadowolenie czytelnika i nie sięgną po kolejne części.
Ja jednak uważam, że książka ma w sobie pewien urok, właśnie przez to połączenie różnych mitów, legend i prawdziwych treści. Z chęcią sięgnę po kolejne tomy.

To książka skierowana zdecydowanie bardziej do młodszego czytelnika. Mam wrażenie, że powstała jako zbitka różnych legend, opowieści i historii z wszelkich kręgów kulturowych, lekko przeformułowanych i osadzonych we współczesności. Bawiłam się co do zasady dobrze, ale porównania do świata Harry'ego Pottera czy Baśnioboru są moim zdaniem mocno przesadzone.

Pomysł na fabułę był dość ciekawy, ale dla mnie zawierał za dużo postaci i sytuacji z legend czy historii, a za mało własnych kreacji autora. Motyw głównych bohaterów jako bliźniaków obdarzonych ogromnymi mocami, które ulegają przebudzeniu i opanowaniu w trakcie fabuły jest tak popularny, że został użyty w kilkunastu czytanych przeze mnie tego rodzaju książkach. Dodatkowo, praktycznie nie ma tutaj bohatera wykreowanego przez autora samodzielnie - zawsze jest to rozbudowanie jakiejś postaci istniejącej już w jakimś kręgu kulturowym. Czasami jest nazwana dokładnie tak samo, chociażby Nickolas Flamel, a czasem ma po prostu tyle cech jakiejś postaci, że od razu można ją z nią powiązać. Nawiązania do przeszłości zupełnie mi nie przeszkadzają, ale nie powinny być tak przytłaczające.

Język opowieści jest dość prosty, momentami aż za prosty, więc książka idealnie sprawdzi się jako lektura dla młodego czytelnika. Dla mnie jednak sporo zabrakło do zachwytu, ale przeczytałam tę książkę dobrze się przy tym bawiąc, więc pod tym względem zdecydowanie spełniła swoją rolę.

Pomysł na fabułę...

Bardzo lekka, wciągająca opowiesc

Bardzo lekka, wciągająca opowiesc

Książka całkiem przyjemna, fajna historyjka, jednak język, jakim jest pisana odrobinę mnie odtrącał. Taki... zbyt dziecinny. Na szczęście książkę czyta się lekko i szybko.

książka nudna i bardzo przewidywalna za każdym razem kiedy poznajemy jakąś postać autor serwuje nam streszczenie historii jej życia przy czym często się powtarza pewni bohaterowie są kreowani na silnych przez opowiadanie o stoczonych kiedyś bitwach ale kiedy dochodzi do walki tu i teraz to nie pokazują nic specjalnego

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Mocno wynudziła mnie ta lektura. Spodziewałem się niezobowiązującej rozrywki, prostej historii i ciekawych postaci jak na książkę skierowaną do dzieciaków. Niestety, niczego takiego nie dostałem. To jest taki znacznie gorszy Percy Jackson moim zdaniem. Szkoda czasu na lekturę tego cyklu.

Całkiem fajna, przyjemna i lekka lektura ale zdecydowanie dla młodszego czytelnika, tak więc raczej nie będę kontynuować czytania kolejnych części. Natomiast młodszym pokoleniom, jak najbardziej polecam - jest co czytać.

Czytałam w gimnazjum, była fajna. Tyle pamiętam

Czytałam w gimnazjum, była fajna. Tyle pamiętam