The Talisman
Jarmo

Powieść Waltera Scotta opublikowana w 1925 roku jako druga z jego „Opowieści krzyżowców”. Akcja książki ma miejsce podczas trzeciej wyprawy krzyżowej, głównie w obozie krzyżowców w Palestynie. Tematem są intrygi i spiski, a także choroba króla Ryszarda Lwie Serce, które to zagrażają powodzeniu wyprawy.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

chrispu | 2014-03-02

Książka mnie rozczarowała. Częściowo może to być sprawa samego nastawienia do powieści za sprawą jej tytułu - "Ryszard Lwie Serce", nadanego książce przez wydawcę (Hachette). Spodziewałem się po tytule powieści, treści pełnej walk i nagłych zwrotów akcji a otrzymałem ni to romans, ni to powieść historyczną, a na dodatek przeplataną wstawkami o charakterze etnograficznym. Na swoje szczęście czytałem już lepsze powieści Scotta i jakoś udało mi się przez nią przebrnąć (to właściwe słowo, bo o czytaniu z przyjemnością nie można powiedzieć). Akcja (według mnie to spore nadużycie tego słowa) książki rozgrywa się w Palestynie w czasie wyprawy krzyżowej. Jest tu sporo opisów, które przybliżają nam realia tamtej epoki (i to jest najbardziej wartościowa część), nieśpieszna akcja i słaba intryga oraz mnóstwo słowotoku (czy tak rozmawiano w dawnych czasach?). Pozycja raczej dla wielbicieli twórczości Scotta.

Jarmo | 2014-01-26

Bardzo lekkie i czasami zabawne podejście do historii. Wykorzystanie kilku wątków krucjatowych, wrzucenie ich do jednego kotła i wymieszanie z doklejeniem wszystkiego do Ryszarda Lwie Serce. Na pewno mogło być lepiej. Książka jakościowo umiejscowiona półkę niżej niż "Ivanhoe".