Miłość i medycyna (sądowa)

Okładka książki Miłość i medycyna (sądowa) Alessia Gazzola
Okładka książki Miłość i medycyna (sądowa)
Alessia Gazzola Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Alice Allevi (tom 1) kryminał, sensacja, thriller
Alice Allevi (tom 1)
L'allieva
Jaguar
2014-02-01
2014-02-01
Anna Osmólska-Mętrak

Książka została kupiona ze względu na tytuł. Zapowiadał jakąś świetna historie, no ale na tym się skończyło. Książka nie wywarła na mnie dużego wrażenia, niektóre wątki były ciekawe, ale było ich zbyt mało. Może oczekiwałam zbyt dużo od niej. według, mnie ta książka jest taka, jeśli nie wiesz, co czytać to możesz przeczytać właśnie ją.

Przeczytać i zapomnieć. Czyta się w miarę lekko, ale ciężko powiedzieć, żeby książka specjalnie wciągała. Takie czytadło. Przyciągnęła mnie tematyką, liczyłam na historię kryminalną z humorem i medycyną sądową. Kilka razy się zaśmiałam, częściej uderzało mnie poczucie, że czytam o przygodach infantylnej dziewuszki, która jeszcze jakieś ambicje posiada, więc próbuje coś osiągnąć. Nudnawe, bez polotu. Przeczytać można, ale zdecydowanie nie trzeba. Idealna na odprężający wieczór z mało wymagającą lekturą.

Alice - główna bohaterka i jednocześnie narratorka powieści - prezentuje nam swoje uwikłanie w otaczającą rzeczywistość, współpracowników niezbyt przychylnych jej niedostatecznym predyspozycjom do zawodu patologa. W gronie błyskotliwych kolegów i bardziej kokieteryjnych koleżanek może czuć się, jak brzydkie kaczątko, niegodna piastowanego stanowiska. Będąc nijaką w tak barwnym środowisku ma szansę udowodnić coś sobie i innym. Problem polega na tym, iż ma kłopot w pozyskaniu odpowiedniego słuchacza, któremu mogłaby przekazać swoje spostrzeżenia odnośnie ofiary. Czasem wnikliwy umysł nie wystarczy by wybić się w grupie.

Zresztą podobnie, jak bohaterka ma problem ze zwróceniem na siebie właściwej uwagi, tak ja miałam kłopot ze skupieniem się na treści, by móc bawić się jej humorem. Przyznam, że ten element jest dla mnie - w przypadku książki Alessi Gazzoli - trudno dostrzegalny. Mozliwe, że nei doceniam włoskiego warsztatu, ale naprawdę trudno mi było pośród tylu scen, dopatrzec się dowcipu rodem z książek Helen Fielding, czy choćby którejś z polskich pisarek o lekkim piórze komediowym.
To nawet mogłaby być udana pozycja, gdyby nie suchy język narracji. Pierwszoosobowa narracja, szczególnie w tym wypadku, działała na mnie, jak monotonny stukot maszyny. Jednostajne ruchy tłoka bywają przytłaczające i nie dają szansy na odmianę podczas powtarzalnych czynności. Tak samo jest z przedstawionymi sytuacjami w powieści, co umiejętnie zabija i tak mało wyeksponowany humor. Narracja przytłacza swą surowością, a i dialogi nie dodają subtelności. To właśnie w nich można by szukać ratunku odnajdując wyrafinowanie. Są wielogłosem, słowami płynącymi od przewijających się w treści bohaterów, a nie samą tyrada głównej bohaterki, a mimo to brak w nich elementów wskazujących, że mamy do czynienia z komediowym ujęciem wydarzeń. Naprawdę trudno mi też, wedle sugestii na okładce, upatrywać w Alice Allevi słynną Bridget Jones. Ale nawet nie chodzi o samo porównanie, do tej czy innej znanej z literatury bohaterki komediowej. Problem leży w tym, iż to po prostu mało zabawnie przedstawiona historia. Choćbym nie wiem jakiej analizie poddała "Miłość i medycynę.." nie doszukam się lekkich, komicznych dialogów, sytuacji, które w naturalny sposób wpędzały by bohaterkę w zakłopotanie. Za to na każdym kroku mamy wyeksponowaną jej głupotę, co razi, ale nie śmieszy. Do tego odbieram jej zachowanie jako wystudiowane i mało elastyczne względem sytuacji.
Na mnie poczucie humoru Alessi Gazzoli nie zrobiło pozytywnego wrażenia.

Przeczytane, zaliczone.
Nie powiem żeby mnie ta książka porwała. Czytało się znośnie. Powodowała ciekawość przeczytania kolejnej strony, aczkolwiek nie jest to książka do której chce natychmiast wrócić żeby czytanie kontynuować.
Mniej więcej do 100 strony otwierały się wątki a 60 stron przed końcem wątki zamykano. Pozostałe 180 stron to taki wątek miłosny z użalaniem się nad sobą. Opis miejsc zdarzeń taki mało konkretny. Mogło się to dziać tak jak tutaj w Rzymie, ale równie dobrze w każdym innym miejscu na ziemi. Powodowało to że ciągle problemy głównej bohaterki zdominowały całą lekturę.

Przeczytane, zaliczone.

Luźne czytadełko, zupełnie bez szału. Za mało medycyny sądowej, za dużo miłości :).

Super książka, pełna szczegółowych opisów, dzięki którym działa bardzo wyobraźnia. Czyta się bardzo lekko (no może oprócz pierwszych stron). Według mnie książka idealna na zimowe wieczory dla Pań, które nudzi już epoka słodkich romasidel.

nudna

nudna

Fajnie się czyta , pech głównej bohaterki rozśmiesza i dodaje tej książce trochę humoru . Na pochmurne dni jak znalazł .

Przykro mi, ale ta lektura to strata czasu.

Przykro mi, ale ta lektura to strata czasu.

Szału nie ma ale można przeczytać.

Szału nie ma ale można przeczytać.

• 2015
  • 2015