52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca

Darmowe dodatki Edytuj książkę
52 reasons to hate my father
bogactwo, milionerzy, celebryci
joly_fh

Historia Kopciuszka opowiedziana od tyłu. Zbliża się najszczęśliwszy moment w życiu Lex. W dniu swoich osiemnastych urodzin ma otrzymać od „kochającego tatusia” czek na 25 milionów dolarów. To jej upragniona swoboda i wolność, która należy się „z urodzenia” każdemu członkowi rodziny. Tymczasem ojciec odracza środki z funduszu powierniczego o 52 tygodnie. Młoda celebrytka znana dotychczas z...

Historia Kopciuszka opowiedziana od tyłu.

Tymczasem ojciec odracza środki z funduszu powierniczego o 52 tygodnie. Młoda celebrytka znana dotychczas z pierwszych stron gazet, kanałów informacyjnych oraz imprez dla vipów, musi poznać smak pracy.

Barack Obama i Madonna pierwsze kroki robili w barach szybkiej obsługi. Walt Disney zaczynał jako gazetowy. Rod Stewart był grabarzem.

źródło opisu: Fabryka Słów, 2013

źródło okładki: www.fabrykaslow.com.pl

Oficjalna recenzja
Sylwia książek: 907

Zemsta kopciuszków

W wieku kilkunastu lat, kiedy hormony buzują, okres buntu osiąga punkt kulminacyjny, a nasze życie nie zawsze odpowiada wyobrażeniom o nim, relacje z rodzicami należą do jednych z najtrudniejszych. W dzieciństwie są oni dla nas punktem odniesienia, wyrocznią i najważniejszymi ludźmi na świecie. Kiedy jesteśmy już dorośli rozumiemy natomiast ich zachowania i wybory, ponieważ sami stajemy przed podobnymi. Jednak wiek pośredni, kiedy określenie „dziecko” już dawno do nas nie pasuje, a problemy i wątpliwości dorosłych są odległe o wiele kilometrów jest najtrudniejszy zarówno dla rodziców, jak i dla dzieci. Stanowi próbę sił i charakterów. Niejedna burza zagrzmi wtedy nad dachem domu i niejedna ulewa zmyje komuś głowę.

Lexi ma 17 lat i to szczęście (a może pecha), że jej nazwisko brzmi Larrabee i zna je niemal cały świat, a już na pewno cała Ameryka. Letnia willa we Francji, prywatny samolot, czy rządek nowych, lśniących samochodów to dla niej chleb powszedni. Jej życie kreci się wokół imprez, alkoholu, przyjaciółek i wszelkich gal, na których może zaprezentować na sobie najnowsze kreacje znanych projektantów warte krocie. Jej ojciec Richard jest właścicielem imperium medialnego, a sama Lexi w dniu, w którym skończy 18 lat wejdzie w posiadanie czeku opiewającego na 25 milionów dolarów. Co można z taką kwotą? Dla Lexi odpowiedź jest jasna - pieniądze z funduszu powierniczego oznaczają ostateczne odcięcie się od obojętnego ojca i samodzielne życie bez ciągłego kontrolowania i widywania się z wysłannikami tatusia.

Coś jednak idzie nie po myśli naszej sfrustrowanej bohaterki, bo w dniu, w którym osiąga ona upragniony wiek, Bruce - pracownik jej ojca (a jakże!) oświadcza jej, że pieniądze dostanie, owszem ale po upływie jeszcze jednego roku. Samo to w zupełności wystarczyłoby młodej celebrytce, aby otchłań rozpaczy całkowicie nią zawładnęła, a jednak to jeszcze nie wszystko. Okazuje się bowiem, że po ostatnim wypadku spowodowanym przez pijaną nastolatkę ojciec wymyśla plan, który ma na celu doszczętne zniszczenie życia dziewczyny. Tak przynajmniej myśli Lexi. W każdy kolejny tydzień roku panna Larrabee ma do wykonania inną, niskopłatną i często niewdzięczną pracę. Przed nią zatem 52 zawody, z których niemal każdy wydaje się jej obrzydliwy, niegodny i przede wszystkim upokarzający dla pięknej dziedziczki fortuny.

„52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca” to książka niegłupia. Może nie otwiera nam oczu na prawdę, która do tej pory leżała pokryta warstwami kurzu. Może nie jest objawieniem dla zmęczonego mózgu. Może nie jest zbyt ambitna i na pewno jej autorka nie zdobędzie za nią literackiej nagrody Nobla. Z przekąsem i nutą szyderstwa ukazuje jednak świat małoletnich celebrytów, taplających się w najdroższym szampanie i nie zdającym sobie sprawy z problemów „normalnej” młodzieży. Boleśnie przedstawia też relacje bogatego, zapracowanego rodzica z rozpuszczonym, żyjącym jak potomek króla dzieckiem. Lexi widzi swojego ojca jako drania, który nie tylko co kilka lat zmienia partnerki, przez co już 5 razy był żonaty, ale także za nic ma swoje dzieci, bo przecież ważniejsze jest pomnażanie fortuny. Zdanie Richarda Larrabee o swojej córce również nie jest zbyt przychylne. Czy zarówno ojciec, jak i córka są w błędzie? Czy może znanym rodzinom nie dane jest życie w miłości i zrozumieniu?

Jessica Brody podjęła temat może i banalny, ale podeszła do niego w niekonwencjonalny sposób. Pomimo bowiem, że Lexi poznajemy jako rozwydrzoną, pyskatą pijaczkę rozbijającą się samochodami i za nic mającą służbę i innych ludzi będących na jej usługach, to historia od początku do końca opowiedziana jest jej słowami. To ona jest narratorką, co jest o tyle zabawne, że często przedstawia wydarzenia, które uważa za skandaliczne i tak o nich opowiada, jakby była pewna, że i my tak o nich sądzimy, podczas gdy jest zupełnie na odwrót.

Historia Lexi reklamowana jako „historia Kopciuszka opowiedziana od tyłu” to lekka, przyjemna lektura nie tylko dla nastolatek. Osobiście jednak widziałabym tu bardziej historię złej siostry kopciuszka, która nagle zajmuje jej miejsce. Kopciuszkiem będzie natomiast każdy, kto do tej pory musiał dziewczynie usługiwać. Mimo, że spodziewałam się czegoś nieco zabawniejszego, to książka mnie nie zawiodła. Wiedziałam, co biorę do ręki i nie liczyłam na żaden filozoficzny traktat. Przewidywalne wydarzenia mają ten plus, że autorka wystrzegła się zbędnego patosu, który często towarzyszy zakończeniom tego typu opowieści. I pomimo, że Lexi do samego końca nie zaskarbiła sobie mojej sympatii, to nie męczyłam się zbytnio podczas czytania historii o jej perypetiach.

„52 powody dla których nienawidzę mojego ojca” to poniekąd ukłon w stronę ludzi wykonujących „normalne” zawody. Ukłon w stronę ludzi, którzy nie będąc na pierwszych stronach gazet i nie dysponując kwotą nawet w 1/100 zbliżoną do kieszonkowego głównej bohaterki są szczęśliwi i zwyczajnie dobrzy. A bycie dobrym człowiekiem to nie lada sztuka. Historia Lexi niesie morał banalny i oklepany, że pieniądze szczęścia nie dają. Jeśli komuś to nie przeszkadza i ciekawi go, cóż takiego wymyśli dziedziczka, żeby tylko nie połamały jej się paznokcie, o które zadbała stylistka, zapraszam do lektury. Nie zajmie Wam ona dużo czasu, a może nawet wywoła uśmiech satysfakcji, kiedy przeczytacie, że leniwa dziewczyna, która do tej pory wszystko miała podane na tacy będzie musiała ubrudzić sobie rączki. Bo nawet na bohaterach, których ostatecznie kreuje się na pozytywnych, zemsta jest słodka. A jakże!

Sylwia Sekret

"No serio, jakie to smutne, że ulżyło mu na mój widok."

Tatuś milioner, a mała rozpuszczona córeczka z braku miłości ojcowskiej przez całe życie stara się utrudnić mu życie i zmienić światopogląd ludzi na jego temat.
Jednakże Lexi swoim nowym autkiem wjeżdża w sklep pod wpływem alkoholu, a jej ojca rusza sumienie i postanawia stworzyć listę 52 powodów, dlaczego jego córeczka ma go nienawidzić.
Po pierwsze odcina ją od kasy i jej funduszu powierniczego wartego 25 milinów, a jej wyznacza opiekunkę, która spełni jego 52 punktową listę.
Czyli 52 niskozarobkowe prace w ciągu 52 tygodni. Sprzątaczka, kelnerka, pracownica zakładu pogrzebowego, cateringu, mycie samochodów, sprzątanie w stajni i wiele, wiele innych.
I w ciągu całej tej pracy wyciąga jeden najważniejszy wniosek: "Nikt nie zwraca uwagi na służbę.".
Oczywiście pewien chłoptaś również się tam pojawi, zmiana nastawienia także. A na koniec wyjdzie z tego doświadczenia jako dojrzała kobieta.

Bardzo fajna książeczka, taka na...

yaola | 2015-05-13
Przeczytana: 12 maja 2015

Historia Kopciuszka XXI wieku.Bardzo przyjemna lektura z serii pieniądze szczęścia nie dają, odkrywająca głębsze wartości mimo trochę tandetnego tytułu. Ot po prostu szkoła życia

Versatile | 2013-07-15
Przeczytana: 03 lipca 2013

Nie ma co ukrywać, 25 milionów dolarów to kolokwialnie mówiąc, kupa forsy. Nie ma więc co się dziwić, że Lexington z niecierpliwością wyczekuje dnia swoich osiemnastych urodzin, kiedy to pieniądze z funduszu powierniczego ojca wreszcie pojawią się na jej osobistym koncie. Dziewczyna już marzy o podróżach po Europie i innych niesamowitych rzeczach, które będą w jej zasięgu. Wtedy też zupełnie niespodziewanie głowa rodziny Larrabee postanawia, w ramach „programu resocjalizacyjnego”, odroczyć przekazanie spadku o całe pięćdziesiąt dwa tygodnie, w których to Lexi musi zrobić coś, o czym nigdy wcześniej nawet nie myślała – pójść do pracy. Wszystko dlatego, że wychowywana w luksusach córka mężczyzny prowadzi życie szalonej imprezowiczki oraz jest uczestniczką wielu skandali i niechlubnych wydarzeń.

„52 powody dla których nienawidzę mojego ojca” to powieść, która niebywale wciąga. Może utwór nie ma zbyt wyszukanej i górnolotnej fabuły, ale styl pisania Jessicy Brody sprawia, że od...

ZARAZA | 2016-09-05
Przeczytana: sierpień 2016

Nie mam zamiaru za wiele tutaj pisać o tej powieści. To historia o dojrzewaniu. Bardzo lekka i przyjemna. Czyta się błyskawicznie. I choć banalna oraz przewidywalna to fakt ten aż tak bardzo nie mierzi. Jeżeli ktoś ma ochotę na niewymagającą, ciepłą i prostą powieść to niezły wybór. I nie należy niczego więcej po niej oczekiwać.

wiolagg66 | 2015-01-10

Lekka, z humorem, ciekawie opowiedziana historia.

Znowu zachęciła mnie okładka,ale przeczytałam i nie spodziewałam się, że tak bardzo mi się spodoba. :)

POLECAM, BARDZO WCIĄGAJĄCA ;)

Amarisa | 2013-07-16
Przeczytana: 15 lipca 2013

Kim jest Jessica Brody? Do tej pory to nazwisko było mi zupełnie obce. I pewnie nadal by było, gdyby w moje ręce nie trafiła książka pt "52 powody, dla których nienawidzę mojego ojca". Przyznaję, że z miejsca zaintrygował mnie ten tytuł. Pomyślałam sobie, że wspomniany ojciec musi być faktycznie jakimś skończonym draniem, skoro istnieje aż tyle powodów, dla których można by go było znienawidzić. Drugim czynnikiem skupiającym moją uwagę była okładka książki. Młoda, elegancka kobieta, wyraźnie dbająca o swój wygląd kuca obok wiadra w ręku trzymając brudną ścierkę. Hmm... o co tu może chodzić, pomyślałam sobie. Nie było innej możliwości, aby uzyskać odpowiedzi na moje pytania, jak rozpocząć lekturę "52 powodów...". Jak zaczęłam, tak przepadłam...

Lexington to córka Richarda Larrabee dyrektora generalnego firmy Larrabee Media. Dziewczyna opiewa w luksusy, a już niedługo ma być całkowicie niezależna finansowo. Dlaczego? Każde z dzieci Richarda w dniu swoich osiemnastych urodzin...

Caroline | 2014-01-14
Przeczytana: 14 stycznia 2014

Każdy z nas jest inny. Ma inne priorytety, wyznaje inne wartości. Dla niektórych najważniejsza rodzina, miłość, przyjaźń, szacunek, zrozumienie. Dla innych liczą się tylko pieniądze, sława, imprezy. Ważne jest to, co mówią o nas inni, co piszą tabloidy, czy ludzie rozpoznają nas na ulicy.
Do takich właśnie ludzi należy Lexington Larrabee. Dziewczyna nie martwi się, co będzie jutro. Żyje chwilą, imprezami, skandalami i oczywiście zakupami z przyjaciółkami. Jej matka nie żyje, ma czwórkę rodzeństwa, z którymi w większości nie rozmawiała od dawien dawna, i w końcu ojca, który nigdy nie ma dla mniej czasu.
Pewnego razu, gdy wraca pijana z imprezy, dochodzi do wypadku. Niby nic strasznego ; firma ojca zatuszowała wyskok, wszystko jest jak dawniej. A zbliża się upragniony dzień, na który czeka od urodzenia. W dniu ukończenia 18 lat ma otrzymać od ojca 25 milionów dolarów, które czekają na funduszu powierniczym. Już planuje rejsy z przyjaciółmi po morzu Śródziemnym, imprezy .. Lecz...

Miałam pewne uprzedzenia odnośnie tej książki.Już sam tytuł wydał mi się lekko kiczowaty,co nie zachęcało mnie do sięgnięcia po książkę.Ostatecznie po wielu miesiącach zalegania na mojej półce wybrałam ją na swoją kolejną lekturę,licząc jednocześnie na to,że umili mi ona leniwe popołudnia.

Jak się okazało,książka nie tylko owe popołudnia mi umiliła,lecz przede wszystkim ogromnie mi się spodobała.I to już od pierwszej strony,co nie powiem,jest nie lada wyczynem.Mogłam od samego początku wciągnąć się w historię i z każdą kolejną stroną śledzić jej przebieg.Przy czym nie odczuwałam upływających godzin,ani też nie potrafiłam po prostu skończyć czytać.Można powiedzieć,że książkę wręcz pochłonęłam.

Poczułam sympatię do Lexi,gdyż jej zachowanie w pewnym stopniu nie jest mi obce.Chociaż prawdę mówiąc,było już mnóstwo bohaterów stworzonych w ten sposób.Świat odbiera ich jako aroganckie,rozpuszczone,bogate dzieci,ale gdyby poznać ich lepiej okazałoby się,że za tym wszystkim kryje się coś...

monishka90 | 2015-03-18

Lexie jest najmłodsza z całego rodzeństwa i najbardziej rozpieszczona. Od zawsze miała pieniądze i nigdy nie przywiązywała do nich wagi. Kilka dni przed osiemnastymi urodzinami rozbija samochód. Ojciec jest wściekły na nią i nie chce dłużej słuchać jej wyjaśnień. Jak każdy z jej braci w dniu ukończenia 18 lat ma otrzymać pieniądze z funduszu powierniczego. Gdy idzie po czek do prawnika ojca czeka ją niemiła niespodzianka. Ojciec odracza wypłatę pieniędzy o rok. By otrzymać to co uważa, że jej się należy przez cały rok musi pracować. Lexie jest wściekła na ojca i nie chce się zgodzić na jego warunki. W skutek czego jej karty kredytowe zostają zablokowane. Można by pomyśleć, że ojciec da jej jakieś stanowisko w swojej firmie by odbyła swoją pokutę, ale nie, jego plan jest inny. By nauczyć córkę szacunku przez 52 tygodnie ma się podejmować najróżniejszych słabo płatnych zajęć. Nie mając innego wyjścia zgadza się na propozycje ojca. Co tydzień będzie podejmowała się innego zajęcia pod...

red_diva | 2016-01-30
Przeczytana: styczeń 2016

Książkę niby dobrze się czyta, ale czy jest ciekawa? Według mnie nie do końca.
W książce zawarte są 2 oklepane wątki. Pierwszy, to wątek miłosny. Gdy Lexington spotyka pierwszy raz Luka, od razu można się domyśleć, co będzie dalej :)
Drugi wątek również bardzo popularny, to bogata i rozpuszczona dziewczyna, która nie zna prawdziwego życia, i która myśli, że wszystko się jej należy. W pewnym momencie musi pójść do pracy i wtedy oczywiście zmienia się na lepsze:)
Czy określiłabym historię głównej bohaterki jako Kopciuszka XXI wieku? Myślę, że nie.
Książka momentami nudziła mnie, ale na pewno da się ją przeczytać.

Konkurs na Dzień Kobiet z vinted.pl

Książki i ciuchy to najlepsi przyjaciele żeńskich moli książkowych. Przy okazji święta wszystkich kobiet możecie je wygrać w konkursie lubimyczytać.pl i vinted.pl.

Pokaż, co czytasz! [Konkurs]

Nie, tym razem nie będziemy Was przekonywać, że czytanie jest modne. Tym razem po prostu połączymy modę i czytanie. We współpracy z portalem vinted.pl ogłaszamy konkurs, w którym do wygrania są książki i upominki.