rozwińzwiń

Noc, dzień i noc

Okładka książki Noc, dzień i noc Andrzej Szczypiorski
Okładka książki Noc, dzień i noc
Andrzej Szczypiorski Wydawnictwo: SAWW literatura piękna
240 str. 4 godz. 0 min.
Kategoria:
literatura piękna
Wydawnictwo:
SAWW
Data wydania:
1991-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1991-01-01
Liczba stron:
240
Czas czytania
4 godz. 0 min.
Język:
polski
ISBN:
8385066500
Średnia ocen

7,0 7,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
957
794

Na półkach: ,

Powieść „Noc, dzień i noc” uważana jest za kontynuację „Początku”. Nie jest nią w sensie dosłownym, pojawiają się inni bohaterowie, akcja toczy się po wojnie, choć ta powraca we wspomnieniach. Osią wydarzeń staje się ubecka prowokacja, w którą włączony zostanie były żołnierz AK. To Antoni po latach opowiada zagranicznej dziennikarce o tym, co się zdarzyło. Jednak rozdziały z bohaterem jako narratorem pojawiają się pomiędzy tymi, w których jest narracja w trzeciej osobie.

Poznajemy ideowego komunistę Czarnockiego, nazistę Arensa, cynicznego ubeka Trojana, Żydów handlujących walutą, ludzi pracujących dla nowego systemu, wierzących w słuszność walki o nowy ustrój, niewahających się przed wsadzaniem do więzień ludzi niewinnych, tworzeniem kłamliwych oskarżeń. Główny bohater mówi: „Żadna siatka szpiegowska nie istniała, była wytworem fantazji kilku funkcjonariuszy śledczych, ale musiałem potwierdzić swój udział w tej siatce, i każda metoda była dobra, byle ten cel osiągnąć”.

Poznajemy więc świat, do którego „nie można przykładać zwykłej, ludzkiej miary”. Niektórzy z bohaterów po latach zwątpią w słuszność swych decyzji, inni będą szukać usprawiedliwień dziejowych, postrzegając siebie jako „ofiarę mechanizmów historii”. Względność zasad staje się wygodna, Czarnocki słyszy od jednego z towarzyszy, że „moralność jest kwestią punktu widzenia (…) ona jest relatywna, (…) zmienna, w zależności od twojej socjalnej kondycji”.

Warto czytać książki Andrzeja Szczypiorskiego, są piękne i mądre, i wciąż niezwykle aktualne.

Powieść „Noc, dzień i noc” uważana jest za kontynuację „Początku”. Nie jest nią w sensie dosłownym, pojawiają się inni bohaterowie, akcja toczy się po wojnie, choć ta powraca we wspomnieniach. Osią wydarzeń staje się ubecka prowokacja, w którą włączony zostanie były żołnierz AK. To Antoni po latach opowiada zagranicznej dziennikarce o tym, co się zdarzyło. Jednak rozdziały...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1132
958

Na półkach: ,

„Noc, dzień i noc” wysłuchałam bezpośrednio po „Początku”, tak mnie ten „Początek” wkręcił. Jestem pod wrażeniem obu powieści, chociaż „Noc, dzień i noc” jest dla mnie mocniejsza, bardziej drastyczna. Czy to jest kontynuacja? Nie w sensie dosłownym. To jest osobna opowieść o pewnej ubeckiej prowokacji, w którą wplątanych jest kilkoro ludzi: m.in. ideowy komunista i ideowy nazista; Żydzi, Polacy, Niemiec i Rosjanin. Metoda ta sama co w „Początku”, poznajemy historię z punktu widzenia każdej z tych postaci, znamy jej motywacje, uczucia, siedzimy jej w głowie. Dlatego tak głęboko wchodzimy w tę historię. Szczypiorski nie ocenia, nie przyznaje racji żadnej z tych osób, choć oczywiście role kata i ofiary są tu jasno rozdane. Nie ma w pisarstwie Szczypiorskiego łopatologii, rewanżyzmu, chęci zemsty czy rozliczeń. Jest opis krzywdy. Jest ból, cierpienie, poczucie chichotu historii, która wkręca w swoje tryby wszystko, co napotka. Andrzej Szczypiorski miał pozycję mędrca, moralnego autorytetu. Jednak jego książki nie służyły li tylko moralnym połajankom, to jest po prostu kawał świetnej literatury, z inteligentnie rozłożonymi akcentami, postaciami z krwi i kości, napisanej pięknym językiem. „Normy moralne zależą od okoliczności” - pisze Szczypiorski. Każdy oprawca przekonany jest o swojej słuszności. Każdy jest człowiekiem. Myślę, że we współczesnej nam literaturze polskiej brakuje inteligentnego dyskursu na temat historii, moralności i człowieczeństwa. Zeszliśmy z tego formatu. Brakuje Autorów-autorytetów, z którymi moglibyśmy się nie zgadzać, ale musielibyśmy dyskutować, szukać argumentów, wzbudzać nasze szare komórki. Polecam Szczypiorskiego, chyba sam by się zdziwił jak aktualnie brzmi w 2020 roku.

„Noc, dzień i noc” wysłuchałam bezpośrednio po „Początku”, tak mnie ten „Początek” wkręcił. Jestem pod wrażeniem obu powieści, chociaż „Noc, dzień i noc” jest dla mnie mocniejsza, bardziej drastyczna. Czy to jest kontynuacja? Nie w sensie dosłownym. To jest osobna opowieść o pewnej ubeckiej prowokacji, w którą wplątanych jest kilkoro ludzi: m.in. ideowy komunista i ideowy...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    48
  • Chcę przeczytać
    36
  • Posiadam
    19
  • Literatura polska
    2
  • #literatura wszelka
    1
  • 05. Aud+
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Chcę w prezencie
    1
  • 2012
    1
  • 2020
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Noc, dzień i noc


Podobne książki

Przeczytaj także