Opowiadania na dobranoc. Polscy pisarze dzieciom (+CD)

Okładka książki Opowiadania na dobranoc. Polscy pisarze dzieciom (+CD) Wanda Chotomska, Beata Ostrowicka, Joanna Papuzińska, Jola Richter-Magnuszewska
Okładka książki Opowiadania na dobranoc. Polscy pisarze dzieciom (+CD)
Wanda ChotomskaBeata Ostrowicka Wydawnictwo: Wydawnictwo Literatura Seria: Z parasolem literatura dziecięca
literatura dziecięca
Z parasolem
Wydawnictwo Literatura
2013-04-21
2013-04-21
wiersze zbiór poezja dzieci noc sen

Okładka książki Wierszyki domowe Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Wierszyki domowe Joanna Rusinek, Mic...
Okładka książki Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk Kristina Digman, Åsa Lind
Raz, dwa, trzy... Kristina Digman, Ås...
Okładka książki Mały Chopin Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Mały Chopin Joanna Rusinek, Mic...

Widzę, że opinie na temat tej książki są raczej pozytywne, natomiast moje wrażenia są całkowicie odwrotne. Miałam tę książkę z myślą o czytaniu jej dziecku, jednak najpierw sama ją przeczytałam - bardzo dobra decyzja! Na lekturę składa się 30 opowiadań, z których większość nie przeczytałabym dziecku. Co prawda jest kilka, które są ok, natomiast wiele moim zdaniem nie ma ani ciekawej treści, ani odpowiedniego zakończenia, niektóre wręcz niosą złe wzorce. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że przed czytaniem dziecku, warto najpierw samemu zapoznać się z lekturą i zweryfikować, czy są to treści, jakie chcemy dawać swojej latorośli.

Bardzo fajny zbiór opowiadań do poduszki dla dzieci. Umili zasypianie i zaciekawi najmłodszych. Każda mama powinna mieć tego typu książkę na szafce nocnej, obowiązkowo! ;)

1974

"Opowiadania na dobranoc" to bardzo bogaty zbiór - zawiera aż trzydzieści opowiastek. Książka zawiera historyjki stworzone przez znane i lubiane nazwiska, jak Joanna Papuzińska, Wanda Chotomska, Beata Ostrowicka, Agnieszka Frączek, Grzegorz Kasdepke, Adam Bahdaj, Paweł Beręsewicz, Natalia Usenko, Renata Piątkowska czy Irena Landau, a także te, o jakich wcześniej nie słyszałam - Kazimierz Szymeczko, Paweł Wakuła, Katarzyna Ziemnicka, Wojciech Widłak, Rafał Witek oraz Barbara Gawryluk.

Pisarze w owym zbiorze poruszają tematy mniej i bardziej poważne, bohaterami tworząc realistyczne, jak i zupełnie fantastyczne postaci. To opowieści o tym, że mama zawsze pomoże i znajdzie rozwiązanie każdego problemu. Bajka o kurczaku, który nie był kurczakiem uświadamia, że tolerancja to niełatwa sztuka, ale warto akceptować inność. To książka pokazująca, że dorośli też mają w sobie coś z dziecka, co warto pielęgnować każdego dnia. Do tego czas spędzany z ukochanymi osobami jest więcej wart niż wszystkie skarby świata.

Treść większości opowiadań mieści się zaledwie na dwóch kartkach, z kolei inne są nieco dłuższe. Są one niezwykle różnorodne, dlatego każdy powinien znaleźć coś idealnego dla siebie. Jeden zachwycają bardziej, aby inne nie wzbudziły ogromu emocji, co jest naturalne w takich zbiorach. Niemniej z każdej historii warto wynieść coś istotnego, o czym warto pamiętać, jak i rozmawiać.

Po tej lekturze na pewno bliżej przyjrzę się twórczości autorów, o których nie wiedziałam zbyt wiele. Opowiadania zawarte w tej książce często można odnaleźć w innych powieściach pisarzy, umożliwiając sobie lepsze zapoznanie z danym bohaterem, jakiego w "Opowiadaniach na dobranoc" poznało się jedynie pobieżnie. Z pewnością sięgnę po "Przygody Królewny Florentynki" autorstwa Katarzyny Ziemnickiej, ponieważ tytułowa bohaterka od razu zdobyła moją sympatię.

Wydawnictwo Literatura bardzo dba o swoich czytelników, dlatego ich książki zawsze wydane są w świetnym stylu - twarda oprawa, duża czcionka, ilustracje cieszące oko nawet najbardziej wymagającego czytelnika. W przypadku tego zbioru największym atutem jest dołączenie płyty CD ze wszystkimi bajkami czytanymi przez Barbarę Wypych oraz Jakuba Kryształa, studentów łódzkiej Filmówki. Kiedy głos rodzica zaczyna szwankować, a na myśl o czytaniu tej samej bajki po raz setny robi się słabo, wtedy wystarczy sięgnąć po płytkę, dzięki której wszyscy stają się szczęśliwi.

Po tę książkę polecam sięgnąć wszystkim, chociaż podejrzewam, że nie sprawi ona cudu - maluchy nie zasną zbyt szybko, ponieważ opowiadania są zbyt interesujące, aby przymknąć oczy. A jeśli rodzic sam zapragnie snu, to wystarczy, że włączy audiobooka - wtedy może zasypiać wraz ze swoją pociechą.

Naprawdę krótkie opowiadanka i bardzo fajne ilustracje. Książka świetna na pierwsze "bajeczki do poduszki" dla takiego typowego zwierconego dwulatka. Wraz z mężem czytamy naszemu synkowi, bardzo tę książkę lubi. Nie wszystkie historyjki mają jakiś wyraźny morał (czasem z mężem zastanawiamy się "co autor miał na myśli"),ale większość jest naprawdę przyjemna i zabawna.

Często wracamy do tego zbioru opowiadań, moi chłopcy najbardziej uwielbiają opowiadanie o odkurzaczu, dzięki niemu ładnie sprzątają zabawki (boją się, że odkurzacz je wciągnie ;-)
Książka bardzo ładnie wydana aczkolwiek ilustracji jest ciut za mało, moje dzieci lubią mieć rysunki na każdej stronie.

Przepiękny zbiór 30 opowiadań i bajek współczesnych polskich autorów.
Niezbyt długich, takich w sam raz na jedną wieczorną opowieść :-)
Bawią, pozwalają się rozmarzyć, czasami wprawiają w lekką zadumę.

Każda niesie ze sobą przesłanie, ale nie takie wymuszone, moralizatorskie, tylko lekko przemykające pomiędzy wierszami i wskakujące wprost do małego serduszka :-)

Choćby taka "Bajka o kurczaku, który nie był kurczakiem" Wandy Chotomskiej - o matczynej miłości i tolerancji.
Co z tego, że jej mały "kurczak" ma krótkie nóżki - ma za to dłuższy dziobek! I co z tego, że lubi chlapać się w wodzie? I jeśli nawet okaże się, że jest kaczuszką, a nie kurczakiem - to jest przecież jej dzieciątkiem i kropka!
Wzruszający zastrzyk ciepła i pozytywnych emocji.
Opowiadania idealnie nadają się na dobranoc - wyciszają, pomagają Maluszkowi przejść od marzeń do snów...
Nie mogłabym nie wspomnieć o pięknych ilustracjach w książce. Świetnie oddziaływają na wyobraźnię!
Ilustratorzy spisali się na medal :-)
Doskonałym uzupełnieniem książki jest płyta ze wszystkimi opowiadaniami czytanymi przez studentów łódzkiej Filmówki.
I choć czytać uwielbiam, to z przyjemnością nie raz pozwolę się zastąpić w tej roli tak wytrawnym lektorom :-)

Więcej na: http://maluszkoweinspiracje.blogspot.com/2013/11/pora-na-dobranoc.html

Przepiękny zbiór 30 opowiadań i bajek współczesnych polskich autorów.
Niezbyt długich, takich w sam raz na jedną wieczorną opowieść :-)
Bawią, pozwalają się rozmarzyć, czasami wprawiają w lekką zadumę.

Choćby...

• Dzieciakowo
  • Książeczki córeczki
  • Przeczytane w 2014
  • Najmłodsi 2017
  • 22. OPOWIADANIA
  • 2017
  • Literatura Dziecięca

Dodaj cytat z książki Opowiadania na dobranoc. Polscy pisarze dzieciom (+CD)