The Winner's Curse

Okładka książki The Winner's Curse Marie Rutkoski
Okładka książki The Winner's Curse
Marie Rutkoski Wydawnictwo: Farrar, Straus & Giroux Cykl: Niezwyciężona (tom 1) fantasy, science fiction
Niezwyciężona (tom 1)
The Winner's Curse
Farrar, Straus & Giroux
2014-03-04
2014-03-04
fantastyka fantasy literatura młodzieżowa

Absolutnie wyjątkowa!

Absolutnie wyjątkowa!

Bardzo oryginalna powieść w stylu jaki lubię - nie ma określonego, finalnego celu, dzięki czemu można przez nią płynąć. Poza zupełnie irracjonalnym rozpoczęciem historii, resztę czyta się naprawdę dobrze, a solidna redakcja zdecydowanie pozytywnie wpływa na komfort czytania. Myślę, że mogę polecić

Dwa dni - tyle zajęło mi przeczytanie tej książki.

Po pierwsze; bardzo szybko się ją czytało. Była napisana bardzo dobrze, a jednak język był lekki (lecz nie za lekki),przez co umysł nie był zajęty analizowaniem i przetwarzaniem zdań podrzędnie nadrzędnie złożonych z elementami poezji.

Po drugie; była ciekawa. Nie jest to książka fantasy, po którą z reguły sięgam, ale mimo wszystko podobała mi się. Świat imperialnych podbojów nigdy nie był moim zainteresowaniem, ale w tej książce był ciekawie zaprezentowany. Myślę, że nie zaszkodzi mi kiedyś poszukać czegoś jeszcze w takich klimatach.

Moim zdaniem książka byłaby lepsza, gdyby autorka poświęciła więcej uwagi opisom emocjom. Może dzięki temu lepiej zrozumiałabym relację Kestrel i Arina; lepiej zrozumiała ich motywy. Jednak pomimo tego i tak nie mam co do tej ksiązki dużych zastrzeżeń. Może dzięki zdawkowym i konkretnym opisom czytelnik sam mógł się domyślić pewnych kwestii.

Podobało mi się to, że autorka mocno skupiła się na akcji, a nie na opisach. Oszczędziła mi czytania bezsensownych dialogów albo czytania czegoś, co nie wpływało na główną fabułę (ale nie było też sztywnego opisu że wydarzyło się to, potem tamto i to). Przyłożyła się natomiast do opisów rewolucji, strategii wojskowej, uposażenia etc. Dzięki temu wybaczam zdawkowość opisów emocji.

Co do głównych bohaterów; ciekawe charaktery, choć Kestrel niekiedy mnie irytowała. Najbardziej przypadła mi do gustu postać generała.

Dwa dni - tyle zajęło mi przeczytanie tej książki.

Kiedy czytałam tą książkę miałam wrażenie, że ta książka swoim klimatem jest nieco podobna do "Klejnotu" i odczuwałam tu też uroki starożytnej Grecji. Książka ku mojemu zaskoczeniu naprawdę mi się podobała, była nieco inna niż to co czytałam w ostatnim czasie, ale taki kontrast dobrze mi zbroił. Dobrze się ją czytało, częściowo była przewidywana, a częściowo nie. Nie było w tej książce dużo opisów, nie jestem fanką rozległych i długich sienkiewiczowych opisów, jednak tutaj było ich jednak aż za mało, bo nie potrafiłam do końca sobie wyobrazić niektórych miejsc. Jednak poza tym książka wywołała na mnie pozytywne wrażenie i była sympatyczna w czytaniu.

No i najgorszy koszmar jaki może być - brak przetłumaczonego trzeciego tomu. Nigdy nie zrozumiem jak można nie przetłumaczyć ostatniego tomu serii. Jak?!

Świetna książka i ciekawie wykreowany świat. Dałabym 10 gwiazdek, ale zabrakło mi głębszego rozwinięcia wątku miłosnego. Mam wrażenie, że uczucie między bohaterami pojawiło się zbyt szybko.

Mam bardzo mieszane uczucia do tej pozycji. Z jednej strony pomysł na fabułę jest naprawdę intrygujący, podobnie jak świat wykreowany. Przez powieść się płynie, styl jest bardzo lekki. Ale jak można się domyślić po wstępie do mojej opinii mam do niej parę zarzutów. Po pierwsze masa błędów w polskiej wersji językowej, przez które lektura była utrudniona. Do tego akcja jest bardzo nierówna. Początek i koniec książki wciągają, ale przez cały środek nudziłam się i musiałam zmuszać do czytania. Do tego postać głównej bohaterki była jak dla mnie dość irytująca.

Także nie polecam, ale też szczególnie nie odradzam. Musicie ocenić sami, czy taka lektura was zainteresuje...

Na półkach: , , , , , ,

Zderzenie dwóch światów - arystokrata i niewolnik. Jej problemem jest wybór - małżeństwo czy wojsko. Jego - poddać się czy zbuntować. Pełna napięcia i niespodzianek historia dwojga ludzi, których ścieżki łącza się w nie do końca nieplanowany sposób. Szanowana córka generała kupuje niewolnika za zatrważająca kwotę. Czy warto było? Dlaczego tak postąpiła? Ksiazka pokazuję przepaść jaka występuje wśród klas społecznych. Zestawia ze sobą perspektywę bogactwa i biedy. Autorka wciąga nas w swoją powieść, zaskakuje, zalewa falą emocji. Stawia nam pytanie: po której stronie staniesz? Ja zdecydowanie wybieram stronę podbitego ludu. Nigdy nie przepadałam za arystokracja dlatego tak trudno polubić mi główna bohaterkę. Mimo wszystko nie jest pustą bogatą laleczka, zachwyca sprytem i inteligencją. Jest dobrym strategiem. Choć nie mam tu ulubionych bohaterów, książke zdecydowanie warto polecić. Spiski, strategie, kłamstwa i obietnice. Czy warto zaufać wrogowi? O tym przekonacie się czytając Pojedynek.

✨"Szczęście zależy od tego, czy jesteś wolna a wolność zależy od odwagi." ~ Marie Rutkoski "Pojedynek"✨
_____________
Już od dłuższego czasu zabierałam się, aby przeczytać tę książkę, ale jakoś nigdy nie miałam czasu i chęci żeby to zrobić. Czytałam wiele dobrych opinii na jej temat i wiem, że seria ta ma wiele fanów, dlatego też postanowiłam podejść do lektury bez żadnych oczekiwań, aby się nie zawieść.
No i nie zawiodłam się 😁 Jednakże szczerze przyznam, że miałam problem z początkiem. Rozdziały były niekiedy bardzo krótkie i nie miałam pojęcia, czy brakuje mi czegoś w książce czy może one naprawdę takie są. Nie umiałam też stwierdzić co sądzę o całej historii i miałam czasami rozmyślania na jej temat. Mimo wszystko im dalej w fabułę, tym bardziej ciekawiej i spójnie.
Największą zaletą książki są bohaterowie, a szczególnie główna bohaterka Kestrel, którą naprawdę pokochałam ❤ Choć pochodzi z kraju znanego z walki, ona sama jej nie lubi i woli walczyć w inny sposób - umysłem. Jest spokojna, mądra, ale i waleczna. Naprawdę wszystkie postacie przy niej bledną. Nawet Arin, który również jest ciekawy na swój sposób, ale to jasnowłosa Valorianka skradła mi serce.
Jeżeli chodzi o fabułę lub ogólną całość, to jak wspomniałam na początku jest małe zamieszanie. Chociaż może być tak, że tylko ja nie mogłam ogarnąć początku, co nie będzie dla mnie zaskoczeniem 🙈 Mimo to cała reszta jest naprawdę dobra i bardzo podoba mi się zestawienie dwóch narodów, z czego jeden walczy o wolność, a drugi o ziemie. Lubię takie intrygi, klimaty walk oraz rozterki bohaterów pochodzących z dwóch różnych światów.
Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona tą książką i z całego serca polecam ją osobom, które jeszcze jej nie czytały.

_____________

Po wielu zawodach, ktore towarzyszyły mi podczas ostatnich lektur, nareszcie udalo mi się trafić na cos interesującego. Książka jest promowana jako romans, jednak blizej jej do political fiction. I dobrze. Dzieki temu zyskuje na wartosci i nie jest tylko plytka. Lekka lektura na wakacje.
Jak to zwykle bywa bohaterowie sa nazbyt dojrzli jak na swój wiek, ale to tylko poprawia całość.
Zakonczenie uchyla lekko drzwi do kolejnych części i mysle, ze pewnie się na nie skusze.

Spodziewalam sie czegos lepszego🤔
Ksiazce niczego nie brakuje, (wszystko trzyma sie kupy),ale brakuje mi tu tego czegos co sprawia, ze lektura zapada w pamiec😔
A tak to jest tylko kolejna przeczytana ksiazka o ktorej za jakis czas zapomne. I mysle ze gdyby narracja byla pierwszoosobowa to odczucia bylyby o wiele bardziej pozytywne😞

Spodziewalam sie czegos lepszego🤔

• 2016