rozwiń zwiń

Pojedynek

Okładka książki Pojedynek
Marie Rutkoski Wydawnictwo: Feeria Young Cykl: Niezwyciężona (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
2014-03-04
Joanna Wasilewska
literatura amerykańska dystopia high fantasy sekrety miłość Joanna Wasilewska

Mam bardzo mieszane uczucia do tej pozycji. Z jednej strony pomysł na fabułę jest naprawdę intrygujący, podobnie jak świat wykreowany. Przez powieść się płynie, styl jest bardzo lekki. Ale jak można się domyślić po wstępie do mojej opinii mam do niej parę zarzutów. Po pierwsze masa błędów w polskiej wersji językowej, przez które lektura była utrudniona. Do tego akcja jest bardzo nierówna. Początek i koniec książki wciągają, ale przez cały środek nudziłam się i musiałam zmuszać do czytania. Do tego postać głównej bohaterki była jak dla mnie dość irytująca.

Także nie polecam, ale też szczególnie nie odradzam. Musicie ocenić sami, czy taka lektura was zainteresuje...

Na półkach: , , , , , ,

Zderzenie dwóch światów - arystokrata i niewolnik. Jej problemem jest wybór - małżeństwo czy wojsko. Jego - poddać się czy zbuntować. Pełna napięcia i niespodzianek historia dwojga ludzi, których ścieżki łącza się w nie do końca nieplanowany sposób. Szanowana córka generała kupuje niewolnika za zatrważająca kwotę. Czy warto było? Dlaczego tak postąpiła? Ksiazka pokazuję przepaść jaka występuje wśród klas społecznych. Zestawia ze sobą perspektywę bogactwa i biedy. Autorka wciąga nas w swoją powieść, zaskakuje, zalewa falą emocji. Stawia nam pytanie: po której stronie staniesz? Ja zdecydowanie wybieram stronę podbitego ludu. Nigdy nie przepadałam za arystokracja dlatego tak trudno polubić mi główna bohaterkę. Mimo wszystko nie jest pustą bogatą laleczka, zachwyca sprytem i inteligencją. Jest dobrym strategiem. Choć nie mam tu ulubionych bohaterów, książke zdecydowanie warto polecić. Spiski, strategie, kłamstwa i obietnice. Czy warto zaufać wrogowi? O tym przekonacie się czytając Pojedynek.

✨"Szczęście zależy od tego, czy jesteś wolna a wolność zależy od odwagi." ~ Marie Rutkoski "Pojedynek"✨
_____________
Już od dłuższego czasu zabierałam się, aby przeczytać tę książkę, ale jakoś nigdy nie miałam czasu i chęci żeby to zrobić. Czytałam wiele dobrych opinii na jej temat i wiem, że seria ta ma wiele fanów, dlatego też postanowiłam podejść do lektury bez żadnych oczekiwań, aby się nie zawieść.
No i nie zawiodłam się 😁 Jednakże szczerze przyznam, że miałam problem z początkiem. Rozdziały były niekiedy bardzo krótkie i nie miałam pojęcia, czy brakuje mi czegoś w książce czy może one naprawdę takie są. Nie umiałam też stwierdzić co sądzę o całej historii i miałam czasami rozmyślania na jej temat. Mimo wszystko im dalej w fabułę, tym bardziej ciekawiej i spójnie.
Największą zaletą książki są bohaterowie, a szczególnie główna bohaterka Kestrel, którą naprawdę pokochałam ❤ Choć pochodzi z kraju znanego z walki, ona sama jej nie lubi i woli walczyć w inny sposób - umysłem. Jest spokojna, mądra, ale i waleczna. Naprawdę wszystkie postacie przy niej bledną. Nawet Arin, który również jest ciekawy na swój sposób, ale to jasnowłosa Valorianka skradła mi serce.
Jeżeli chodzi o fabułę lub ogólną całość, to jak wspomniałam na początku jest małe zamieszanie. Chociaż może być tak, że tylko ja nie mogłam ogarnąć początku, co nie będzie dla mnie zaskoczeniem 🙈 Mimo to cała reszta jest naprawdę dobra i bardzo podoba mi się zestawienie dwóch narodów, z czego jeden walczy o wolność, a drugi o ziemie. Lubię takie intrygi, klimaty walk oraz rozterki bohaterów pochodzących z dwóch różnych światów.
Jestem naprawdę pozytywnie zaskoczona tą książką i z całego serca polecam ją osobom, które jeszcze jej nie czytały.

_____________

Po wielu zawodach, ktore towarzyszyły mi podczas ostatnich lektur, nareszcie udalo mi się trafić na cos interesującego. Książka jest promowana jako romans, jednak blizej jej do political fiction. I dobrze. Dzieki temu zyskuje na wartosci i nie jest tylko plytka. Lekka lektura na wakacje.
Jak to zwykle bywa bohaterowie sa nazbyt dojrzli jak na swój wiek, ale to tylko poprawia całość.
Zakonczenie uchyla lekko drzwi do kolejnych części i mysle, ze pewnie się na nie skusze.

Na półkach: , , , , , , ,

Naprawdę nie wiem, co sądzić o tej książce.

Bardzo lubię w książkach fantasy motyw niewolnictwa. Chyba nigdy mi się nie znudzi. Dlatego też nie mogłam się oprzeć sięgnięciu po tę pozycję.

Szczerze mówiąc, spodziewałam się czegoś lepszego. Nie że książka jest zła. Po prostu miałam za wysokie oczekiwania.
Najlepszy był początek. Czytało się naprawdę szybko, a sama akcja była interesująca. Później poziom powoli spadał, ale co jakiś czas otrzymywaliśmy wydarzenie-bombę, które sprawiało, że myśleliśmy sobie: wow.
Najdziwniejsza w lekturze była zdecydowanie relacja głównych bohaterów. Niby się nienawidzili, ale tak naprawdę kochali. Wiem, że w wielu książkach tak jest, jednak tutaj... Tutaj było to jakieś dziwne i niepowtarzalne.
Jeśli chodzi o samych bohaterów, to muszę przyznać, że ich nie polubiłam. Większości ich decyzji nie rozumiałam. Po prostu nie dało się z nimi zżyć.
Ale pozycja miała też dużo plusów, a największy z nich to chyba to, że od książki nie można się wprost oderwać. Siada się na 10 minut, aby poczytać, a kończy się na godzinie.
Na pewno sięgnę po kolejne części, może bardziej polubię bohaterów:)

Naprawdę nie wiem, co sądzić o tej książce.

Najlepszy był początek. Czytało się naprawdę szybko, a sama akcja...

Spodziewalam sie czegos lepszego🤔
Ksiazce niczego nie brakuje, (wszystko trzyma sie kupy), ale brakuje mi tu tego czegos co sprawia, ze lektura zapada w pamiec😔
A tak to jest tylko kolejna przeczytana ksiazka o ktorej za jakis czas zapomne. I mysle ze gdyby narracja byla pierwszoosobowa to odczucia bylyby o wiele bardziej pozytywne😞

Spodziewalam sie czegos lepszego🤔

1988

Pierwsza część serii "Niezwyciężona" to dla mnie całkiem zgrabnie napisana książka fantastyczno-przygodowa. Podoba mi się kreacja bohaterów i to w jaki sposób autorka tworzy fabułę. Akcja jest dynamiczna, wydarzenie goni wydarzenie, a wątek romansowy nie jest schematyczny.
Może nie jest to lektura dla wymagających, ale warto przeczytać.

Może nie jest to lektura dla wymagających, ale warto przeczytać.

Nie wiem, czemu ta seria jest tak mało znana, ale dla mnie okazała się być strzałem w dziesiątkę. Miałam długą blokadę czytania przez chwilę, a ta książka oraz jeszcze jedna odblokowały ją momentalnie i natychmiastowo.
Co najbardziej urzekło mnie w tej historii? Bohaterka. Nie chciałabym niczego spoilerować, bo najlepiej po prostu sięgnąć do książki. I gdyby takie bohaterki były tworzone w podobnych rodzajowo książkach, to nie byłoby mowy, że porzuciłam którąś ze względu na głupotę postaci.
Tutaj wszystko wydaje się idealnie dopracowane i zapewniam, że nie tylko główna bohaterka jest warta uwagi. Na zwrócenie uwagi zasługuje także dopracowana, i przy okazji rozwijająca się przez wszystkie trzy tomy, fabuła! Można się też spodziewać zwrotów akcji.
Tylko uwaga! Niestety, trzeciego tomu nie znajdziemy po polsku, dlatego choć polecam bardzo serię i ten pierwszy tom, który powinnien wszystkich zachęcić do dalszego czytania, to proszę mieć to w umyśle, iż trzeci tom będzie trzeba przeczytać po angielsku (prawdopodobnie!)

Od kiedy skończyła się wojna i Valorianie opanowali tereny należące do Herrańczyków, dla tych nie było już nadziei. Od dziesięciu lat zniewolony lud był tylko na posyłki zamożnych panów i dam. Kiedy Kestrel dokonała zakupu nowego niewolnika, nie myślała o przyszłych skutkach swojego wyboru. Wybrała go, ponieważ... Umiał śpiewać, a ona miała słabość do muzyki. Ponadto jako córka generała Trajana była przekonana, że Kowal przyda się w ich stajniach. Jeszcze wtedy nie przypuszczała, że chciał trafić tu specjalnie. Tymczasem buntowniczy plan ma się całkiem dobrze. Arin rozeznaje się we włościach generała i przemyca broń. Szybko też wkupuje się w łaski innych służących oraz nieplanowanie rozkochuje w sobie Kestrel. Dziewczyna nie dopuszcza do siebie myśli o uczuciu do niewolnika, ale plotki o ich romansie szybko się rozchodzą. Kiedy wybucha bunt niewolników, Arin stara się chronić Kestrel pod przykrywką zakładniczki i prosi ją o posłuszeństwo, lecz ta czując się oszukana i zdradzona, szuka drogi ucieczki. Kiedy do tego dochodzi, ukochany Herrańczyk nie staje jej na drodze.

Moja opinia: Pojedynek to historia oparta na chwiejnym motywie serca i rozumu. Autorka sprawnie balansuje pomiędzy jednym a drugim, nie raz stawiając główną bohaterkę przed trudnym wyborem: wojsko, czy ślub; przyjaźń, czy miłość; lojalność, czy uczucie? Kestrel, choć była zdecydowana i nie postępowała pochopnie, często popadała w wątpliwości własnych działań. Do końca nie było wiadomo jaką drogę obierze. Zostanie z Arinem, zdradzając swój lud, czy może wyrzeknie się miłości i przyczyni do zagłady Herranu.

Ta książka zrobiła na mnie wrażenie: okres niewolnictwa, zawodowa armia, miłość do muzyki, intrygi, honor, pojedynki. To barwna historia walki o niepodległość, dążenie do zmian i obronie własnego zdania. Zakończenie zmusza do przeczytania kolejnej części książki i zrobię to z przyjemnością. Najbardziej podobała mi się oryginalność tej historii i tajemnicza relacja między córką dowódcy armii a niewolnikiem.