Zośkowiec

2014-01-13
2014-01-13
batalion Zośka Zośka powstanie warszawskie II wojna światowa
Inne

Słuchałam z ogromnym zainteresowaniem.
Historia życia Henryka Kończykowskiego z batalionu Zośka. Wspaniały opis jego młodości na warszawskiej Ochocie - przypominał mi trochę "Ziele na kraterze".
Wojenne przeżycia jednak wzbudzają mieszane uczucia - miejsce harcerzy nie jest na wojnie. Wojna jest dla dorosłych wyszkolonych mężczyzn ( o ile w ogóle wojna jest dla kogokolwiek ),a nie dla młodych chłopców. Ich działania wydawały mi się trochę lekkomyślne, zwłaszcza w zetknięciu perfekcyjną niemiecka machiną do zabijania. Natomiast poruszyły mnie powojenne przeżycia bohatera. I znowu - nawet nie wiedziałam, że na Ratuszowej było takie okropne więzienie!
Jego więzienne przeżycia powinny być lekturą obowiązkową dla wszystkich fanów PRL-u.

Słuchałam z ogromnym zainteresowaniem.

Tyle cierpienia zgotował los dla najlepszych naszych bohaterów.

Tyle cierpienia zgotował los dla najlepszych naszych bohaterów.

Pełna opisów oraz zdjęć z czasów wojny książka jest relacją zdarzeń jakie miały miejsce w życiu Henryka Kończykowskiego - głównego bohatera książki. Pozycja dla mnie obowiązkowa, bo bardzo żywo przedstawia zdarzenia z powstania. Sama opowieść, czasy dzieciństwa, czasy powstania a potem życie w powojennej Polsce są opisane bardzo zgrabnie i tutaj nie ma się do czego przyczepić. Jedyny minus to zbyt duża liczba zdjęć, na każdej bodaj stronie jest jakaś grafika, lub zdjęcie. To dość oryginalny zabieg, ale wg. mnie zbyt przesadnie wykorzystywany. Generalnie książka godna uwagi, choć czuję pewien niedosyt.

Bardzo dobra książka. W pełni zasłużenie otrzymała nagrodę jako "książka roku".

Bardzo dobra książka. W pełni zasłużenie otrzymała nagrodę jako "książka roku".

Kocham takie książki. Wspaniale wydana, dużo zdjęć, piękna epoka i piękna historia rodziny zacnych ludzi. Delektuje się każdym słowem, zdaniem, każdą opowiedzianą historią. Czytam wolno, bez pośpiechu aby poczuć magie tamtych lat. I żałuje, że nie przyszlo mi żyć w tak ciekawych latach. Wspaniała książka !

„Zośkowiec” Jarosława Wróblewskiego to opowieść o Polsce przedwojennej, o wojnie, okupacji, powstaniu, prześladowaniach, więzieniu, odbudowywaniu życia. Głównym bohaterem jest odznaczony Krzyżem Walecznych - Henryk Kończykowski (ur. 1924) „Halicz”, żołnierz AK plutonu "Felek" 2. kompanii "Rudy" batalionu "Zośka".
„Zośkowiec” to wspaniała i wyjątkowa książka, znakomicie wydana, zawierająca mnóstwo cennych zdjęć, anegdot, dokumentów, rysunków, planów. Wzbogacona wywiadami i wypowiedziami nie tylko „Halicza”, ale także innych „Zośkowców”. Ponieważ przeczytałam już prawie wszystko, co dotyczy batalionu „Zośka”, więc niektóre opowieści znałam z wcześniejszych wydań. Nie wpłynęło to jednak na odbiór książki. Osobiście za bardzo cenne fragmenty uważam „Powstańczą kronikę plutonu Felek”, relację „Halicza” z dramatycznego przejścia z Czerniakowa do Śródmieścia oraz opis represji i pobytu w więzieniach.
Nie żałuję ani jednej złotówki wydanej na tę książkę. Jeszcze nieraz do niej wrócę.

„Zośkowiec” to wspaniała i wyjątkowa książka, znakomicie...

Na półkach: , , , , , , ,

Wspaniale, bardzo bogato wydana książka (pokusiłbym się jeszcze o twardą okładkę). Autor przedstawia losy Henryka Kończykowskiego "Halicza", żołnierza baonu "Zośka", plutonu "Felek". Tekst przeplatany jest wprost ogromną ilością zdjęć rodzinnych, zdjęć wojennych oraz wielu listów i dokumentów, zarówno autorstwa "Halicza" jak i tych dotyczących jego i jego rodziny (np. wyroki sądu, donos do naczelnika więzienia, fragmenty powstańczej kroniki plutonu "Felek".
Henryk Kończykowski opisuje swoje lata dziecięce i młodzieńcze, liczne wyjazdy po Polsce międzywojennej, opisuje ciężkie lata okupacji i również bardzo ciężkie lata powojenne, więzienie, liczne prześladowania. Życiorys bardzo typowy dla żołnierza Armii Krajowej, docenionego dopiero w latach 90.

Bardzo gorąco polecam. Nie tylko miłośnikom historii.

"Zośkowiec" to przejmujące świadectwo odchodzącego już pokolenia '44. Autor przenosi nas w świat, który bezpowrotnie minął. Świat, w którym uczciwość,
honor i poświęcenie były wartościami nadrzędnymi. Poznając głównego bohatera 'Halicza' oraz jego przyjaciół, rodzinę i znajomych można lepiej zrozumieć
powody, dla których Powstanie Warszawskie musiało wybuchnąć i dlaczego mimo militarnej klęski było zwycięstwem. Książka pobudza również do refleksji
nad tym jaka byłaby Polska gdyby w roku '45 władzę przejęli prawdziwi patrioci a nie hołota z pod znaku sierpa i młota. Uświadamiamy sobie jak wielką krzywdę wyrządzono tym ludziom w 'wolnej Polsce'. Gorąco polecam!

powody, dla których Powstanie Warszawskie musiało wybuchnąć i dlaczego...

Pięknie, starannie wydana książka z bardzo bogatym materiałem ilustracyjnym. Wspomnienia ciekawe, a te z więzienia komunistycznego (fragment zatytułowany "Stracone lata"),gdzie bohater książki był w 'nagrodę' za przynależność do AK - chyba jedne z najlepszych w literaturze.

" Historia nauczycielką życia "
Opowieść o życiu Henryka Kończykowskiego w konspiracji, podczas Powstania Warszawskiego daje dużo do myślenia. Wspominanie przyjaciół, którzy już od długiego czasu stoją na Wiecznej Warcie było najpewniej dla " Halicza " bardzo bolesne, podziwiam go i jego postawę życiową. Dla mnie jest On bohaterem.
W tej książce znajdują się świetne fotografie, które sprawiają, że czytelnik może wczuć się jeszcze bardziej w dzieje wojenne na terenach II RP.

" Historia nauczycielką życia "
W tej książce znajdują się świetne...

• II wojna światowa
  • II Wojna Światowa