Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego

Okładka książki Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego Jarosław Wróblewski
Okładka książki Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego
Jarosław Wróblewski Wydawnictwo: Zona Zero historia
historia
Zona Zero
2020-11-30
2020-11-30

Ile można mieć w sobie odwagi i siły?
Bardzo prawdziwa biografia. Historia wprost niewiarygodna.
Na śmierć ciągnęli go, trzymając pod ręce.

Ile można mieć w sobie odwagi i siły?
Bardzo prawdziwa biografia. Historia wprost niewiarygodna.
Na śmierć ciągnęli go, trzymając pod ręce.

2012

Ten, kto interesuje się historią na temat Witolda Pileckiego i jego działalności wojskowej powinien wiedzieć już sporo. Jak na dobrą biografię jednak przystało, autor stara się tutaj przedstawić o wiele szerszy obraz Rotmistrza. Początek książki to kilkadziesiąt stron poświęconych jego przodkom. Twórca mocno wgryza się w drzewo genealogiczne rodu Pileckich, cofając się nawet o pięć wieków. Tak rozbudowany wstęp pozwala na lepsze zobrazowanie jego dzieciństwa, w którym wpajane mu były pewne zasady, przekonania i patriotyzm. Poruszony zostaje tutaj również temat wojny z bolszewikami czy jego działalności w harcerstwie, co miało ogromny wpływ na jego przyszłość. W późniejszych rozdziałach twórca poświęca również sporo miejsca na opis pierwszego poważniejszego i niestety nieudanego związku Pileckiego z Kazimierą Daczówną. Dla Witolda na pewno był to ważny epizod życia, który musiał mieć na niego jakiś wpływ. Niestety dla niektórych czytelników będzie to mniej interesujący fragment biografii, przez który po prostu trzeba przebrnąć. W dalszej części książki opisane zostają losy Rotmistrza podczas wojny, jego pobyt w obozie KL Auschwitz czy powojenna działalność konspiracyjna. Tego typu treści wypełniają mniej więcej połowę publikacji. Sporo przedstawionych tutaj faktów powinna być dobrze znana miłośnikom historii, jednak pojawi się tutaj również kilka ciekawych fragmentów, które będą potrafiły odkryć coś nowego.

Tysiące książkowych biografii znanych ludzi w głównej mierze opiera się na suchych faktach przedstawianych przez autora. W przypadku tego dzieła twórca postanowił urozmaicić sam tekst dziesiątkami różnych fotografii, publikacją prywatnych listów, notatek, cytatów, dokumentów, wspomnień czy wywiadami ze świadkami pewnych wydarzeń. W niektórych miejscach publikacji taka forma sprawdza się znakomicie w innych zaś odrobinę psuje ogólny odbiór treści. Na pewno jednak tak duże urozmaicenie źródeł sprawia, że publikacja staje się łatwo przyswajalna dla szerokiego grona odbiorców, nawet jeśli nie interesują się oni na co dzień historią. Dzięki tego typu elementom mamy również okazję w niektórych rozdziałach zobaczyć inne oblicze Pileckiego. Poznać na przykład jego artystyczną duszę, skonfrontować się z pisanymi przez niego wierszami czy tworzonymi obrazami.

Cała recenzja na:

Książka Jarosława Wróblewskiego "ROTMISTRZ" w piękny sposób przybliżą nam zarówno osobowość jak i charakter Witolda Pileckego. Był to wybitny człowiek , o którym pamięć powinna być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Zachęcam do zapoznania się z tą pozycją.

Piękna książka o pięknym człowieku. Patriocie, człowieku honorowym, kochającym ojcu, poecie.
Napisana bardzo szczegółowo i z rozmachem. Po to aby lepiej zrozumieć jakim człowiekiem był Witold Pilecki, z jakiej rodziny się wywodził warto poznać jej losy przed jego narodzinami, Autor umożliwia nam to w bardzo przystępny sposób.
O Witoldzie Pileckim przez lata nie mówiono. Wymazano go z kart historii. Nadeszła pora aby nadrobić stracony czas, aby uświadamiać, poznawać i rozmawiać, opiniowana biografia Rotmistrza idealnie się do tego nadaje.
Polecam serdecznie.

O Witoldzie Pileckim przez lata nie mówiono. ...

Książek o rotmistrzu Witoldzie Pileckim napisano wiele. Postać, która miał utonąć w mrokach historii żyje w umysłach i sercach kolejnych już pokoleń. Wielka w tym zasługa jego dzieci, które kultywują pamięć ojca, historyków odkrywających coraz to nowe aspekty jego działalności a także instytucji państwowych, które za cel postawiły dbanie o spuściznę tego bohatera wojennego bestialsko zamrodowanego przez komunistyczne władze w 1948 roku.

O Witoldzie Pileckim wiemy już wiele, ale każda kolejna publikacja do tej wiedzy dokłada kolejną cegiełkę, która uzupełnia obraz rotmistrza. Większość kojarzy jego działalność wojskową ale nie każdy zdaje sobie sprawę, że był na przykład utalentowanym malarzem i literatem a jego obrazy i poematy przetrwały wojenną zawieruchę.
Książka Jana Wróblewskiego "Rotmistrz. Ilustrowana biografia Witolda Pileckiego" jest nietuzinkowa. Obok bardzo bogatej treści, dotykającej w dużej mierze także prywatnego życia bohatera zawiera ogrom ilustracji i zdjęć pochodzących nie tylko z archiwów państwowych ale też prywatnych. To zdjęcia rodzinne (jego najbliższych, przyjaciół, ukochanego dworku w Sukurczach),te z okresu służby wojskowej czy uwięzienia w Auschwitz ale też kopie dziesiątek dokumentów, w tym przesłuchań rotmistrza przez śledczych Urzędu Bezpieczeństwa.

Pozycja ta przypomina trochę współczesne podręczniki do historii gdzie obok tekstu mnóstwo jest rysunków i kolorowych ilustracji. Dlatego też jest to pozycja, która przypadnie do gustu młodszym czytelnikom przyzwyczajonym do takiego przekazywania informacji. Jednak trzaba uczciwie zaznaczyć że w tym przypadku forma nie przysłania treści.
Opowieść o rotmistrzu jest niezwykle szczegółowa (czasami nawet aż za nadto jak choćby w pierwszych rozdziałach, które opowiadają o pochodzeniu rodu Pileckich),rzetelena i urozmaicona. Są w niej ustępy wspomnień samego Witolda Pileckiego, jego córki i syna, przedruki listów pisanych do najbliższych czy fragmenty jego twóczości literackiej.

Z książki tej wyłania się obraz wielkiego patrioty ale też czułego męża i ojca, który miłość do ojczyzny i troskę o najbliższych stawiał zawsze na pierwszy miejscu. Chwała bohaterom!

Książkę otrzymałam z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl

"Rotmistrz" Jarosława Wróblewskiego to bogato ilustrowana książka o Witoldzie Pileckim, wielkim patriocie, dla którego miłość do Ojczyzny, rodzina i honor stanowiły najwyższą wartość.
J. Wróblewski swojej opowieści nie zaczyna jednak, jak większość biografów od 13 maja 1901 r., kiedy to urodził się rotmistrz, ale zabiera czytelnika w fascynującą podróż do XIV w. i opisuje losy rodu Pileckich na przestrzeni wieków. Zwieńczeniem tej sagi jest właśnie opowiedziany zdjęciami, obrazami i ilustracjami życiorys samego Witolda.
Harcerz, potem ułan, który bronił Warszawy w 1920 r. przed bolszewikami, a w 1939 r. stawiał czoło Niemcom, Pilecki był człowiekiem niebywałej odwagi. Działa w podziemiu, na własne życzenie idzie do obozu Auschwitz, gdzie dokumentuje hitlerowskie zbrodnie, organizuje w tym piekle na Ziemi ruch oporu, ucieka, walczy w Powstaniu Warszawskim.
Dopadają go dopiero „swoi” po wojnie - oskarżony przez komunistyczne władze o szpiegostwo i po pokazowym zastrzelony 25 maja 1947 r.
Wróblewski ukazał w swojej książce rotmistrza nie tylko jako wspaniałego, pełnego odwagi żołnierza, ale również jako kochającego ojca i dobrego gospodarza w swoim majątku w Sukurczach, oraz jako wrażliwego poetę i malarza.
Dużym atutem tej liczącej ponad 500 stron biografii jest piękna szata graficzna oraz bardzo duża ilość zdjęć, fotokopii dokumentów, map oraz poezji, dzięki którym możemy lepiej zrozumieć życie rotmistrza Witolda Pileckiego oraz poznać go nie tylko jako bohatera, ale przede wszystkim jako człowieka.
Książka chwyta za serce i wzrusza, dzięki czemu czytelnik na długo zapamięta człowieka, który dla dobra Polski był w stanie poświęcić niemal wszystko.

Współpraca recenzencka z wydawnictwem.

• Wojenne
  • Październik 2021