Gryf

Wydawnictwo: Fronda
Michał

Kim jest ten człowiek, który stał się legendą już za młodu? Urodził się w 1920 r. w Wołkowysku niedaleko Grodna, od dziecka wyróżniał go talent przywódczy, a wojskowość miał we krwi dlatego wstąpił do szkoły podchorążych zaraz po maturze. W 1939 r. w wieku 19 lat aresztowany przez bolszewików, otrzymał wyrok śmierci. Był partyzantem „Zapory”, a do szkolenia żołnierzy z „Parasola” powołał go...

Kim jest ten człowiek, który stał się legendą już za młodu?

Urodził się w 1920 r. w Wołkowysku niedaleko Grodna, od dziecka wyróżniał go talent przywódczy, a wojskowość miał we krwi dlatego wstąpił do szkoły podchorążych zaraz po maturze. W 1939 r. w wieku 19 lat aresztowany przez bolszewików, otrzymał wyrok śmierci. Był partyzantem „Zapory”, a do szkolenia żołnierzy z „Parasola” powołał go „Nil”. Ciężko ranny podczas walk na Woli trafił do obozu jenieckiego w Murnau gdzie poznał Rotmistrza Witolda Pileckiego. Z polecenia Gen. Tadeusza Bora – Komorowskiego trafił do I Samodzielnej Brygady Spadochronowej, tak znalazł się w wojsku w Wielkiej Brytanii.

Jego historia powojenna była równie barwna. Po wstąpieniu do armii brytyjskiej, był w gwardii przybocznej rodziny królewskiej Elżbiety II, a następnie jako oficer wywiadu brytyjskiego i Armii Renu brał udział w operacjach m.in. na terenie Niemiec i Palestyny.

W wieku 82 lat, w 2002 r. wrócił do Polski. Aktywnie działał, w latach 2009–2014 był członkiem Kapituły Orderu Wojennego Virtuti Militari, a w 2014 zasiadł w Komitecie Honorowym Fundacji „Łączka”. Zmarł 5 stycznia 2017 roku w Warszawie.

Prezydent Lech Kaczyński awansował go do stopnia generała brygady, a Prezydent Andrzej Duda odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Honorowy obywatel m. st. Warszawy, laureat Nagrody IPN „Kustosz Pamięci Narodowej”. Odznaczeń za zasługi otrzymał wiele, z różnych stron. Jednak jedno „odznaczenie” jest wyjątkowe, które jak mówił ocaliło mu życie – obrazek Jezusa Miłosiernego, otrzymany od Matki przy pożegnaniu w 1939 r. Nie ma wątpliwości, że życie zawdzięczał Bożej Opatrzności.

Ta książka to historia w której pojawiają się niezwykłe osobistości, nazwiska i wydarzenia. To życiorys, który trudno zamknąć pomiędzy okładki książki, to zdarzenia, które stworzyły dzisiejszą historię Polski i świata.

źródło opisu: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/gryf

źródło okładki: https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/gryf

Monika | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Nie będę streszczać życia generała Janusza Brochwicz-Lewińskiego pseudonim "Gryf". Zachęcam do lektury książki Jarosława Wróblewskiego. To opowieść nie tylko o "Gryfie". To opowieść o tamtym dzielnym pokoleniu chłopców i dziewcząt, którzy byli skłonni oddać swoje życie w obronie Ojczyzny. Przeczytacie też o żołnierzach "Parasola", o Pałacyku Michla i o twórcy tej jednej z najbardziej znanych powstańczych piosenek. Poczytacie o miłosierdziu i świętej siostrze Faustynie. I niech Was nie dziwi ta rozmaitość tematów. To tylko kolejny dowód na to, że życie jest ciekawsze niż najlepsza nawet literatura.Choć z mojego osobistego punktu widzenia wolałabym, żeby pan generał pozostał przy wspomnieniach wojennych i tużpowojennych. Różnimy się po prostu w poglądach politycznych;-) Życie generała Brochwicz-Lewińskiego dopełniło się 5 stycznia tego roku. A trwało 96 lat- było więc o czym pisać.

ryszpak | 2017-04-10
Przeczytana: 10 kwietnia 2017

Bardzo ładnie, wręcz bogato wydana kolejna (po "Zośkowcu") książka Jarosława Wróblewskiego, którą z wielką przyjemnością przeczytałem. Generał Janusz Brochwicz-Lewiński pochodził z rodziny o wielkich tradycjach wojskowych, naturalnym więc było, że został żołnierzem.
Jego losy wojenne i powojenne są skomplikowane tak jak wielu bohaterów tamtych dni. Książka ta jednak, to nie tylko biografia "Gryfa", to również wspomnienia o siostrze Faustynie Kowalskiej, Witoldzie Pileckim, Zbigniewie Herbercie czy Józefie "Ziutku" Szczepańskim.
Książka zawiera bardzo wiele ilustracji, szkiców, dokumentów, wierszy i piosenek z okresu wojny i nie tylko (np. żurawiejki).
Bardzo gorąco polecam.

SKR | 2017-02-14
Przeczytana: 14 lutego 2017

Książka o generale Januszu Brochwiczu-Lewińskim "Gryfie" zwraca uwagę czytelnika zaraz po wzięciu jej do rąk - ten sporych rozmiarów tom wypełnia ogromna ilość materiałów dotyczących życia byłego powstańca warszawskiego. Liczne zdjęcia ukazują rodziców i dzieciństwo, lata nauki i działalności w organizacjach o charakterze patriotycznym, okres walki przeciw okupantom oraz losy powojenne, aż po powrót do Polski. Całość wzbogacają kopie dokumentów, map, schematów struktur organizacyjnych, materiałów propagandowych, piosenek wykonywanych w tamtym czasie. Dzięki temu można poznać tło epoki, ducha młodego pokolenia, atmosferę czasów.

Uwagę zwracają fragmenty poświęcone rodzinnym korzeniom Janusza Brochwicza, wiedzy, wartościom i zasadom wyniesionym z domu, tak ważnych w procesie kształtowania charakteru młodego człowieka. Dostrzega się też różnorodność zainteresowań przyszłego oficera, zamiłowania literackie i sportowe wpływające na jego wszechstronny rozwój i otwarty umysł.

Książkę...

Riken88 | 2017-09-11