Ostatni rebeliant

Tłumaczenie: Violetta Dobosz
Wydawnictwo: C&T Crime & Thriller
Last of the Dixie Heroes

Jest to niezwykła opowieśc o tych, których przerasta tempo współczesnego życia. Roy chcąc towarzyszyć przyjacielowi wstępuje do grupy rekonstrukcji historycznej wojny secesyjnej i spędza weekendy w obozach, gdzie czas zatrzymał się w 1863 r. Początkowo z śmiechem traktuje tą ideę, ale z czasem otwiera oczy na tajemnicę dawnego konfliktu... Okładka: miękka, Rok wydania: 2007,

Amel V | 2014-09-28
Na półkach: Takie sobie, Przeczytane
Przeczytana: 26 grudnia 2015

Książki takich autorów jak J. Abrahams czy S. King często rozczarowują. Ich powieści zawsze składają się z kilku stałych elementów. Najpierw jest przykuwający uwagę i działający na wyobraźnię pomysł (koncept), potem jest schematyczna fabułka podczas której część postaci ginie, a na końcu jest finał i wyjaśnienie tego, co się wydarzyło, które najczęściej rozczarowuje ("ni przypiął, ni wypiął") i jest wzięte po prostu "z sufitu", i najczęściej jest bez sensu.
Ostatni rebeliant dzieje się na Południu Stanów Zjednoczonych, gdzie nadal żywe są podziały z czasów wojny secesyjnej i podskórnie tli się kiepsko skrywany rasizm.
Główny bohater to nieudacznik, którego zostawiła żona. Kobieta dla dobra syna, żeby zapewnić mu lepszy "start" wiąże się z coraz bogatszymi mężczyznami. Nieudacznik czuje, że traci kontakt z nastoletnim synem, któremu zaczynają imponować bogaci ojczymowie. Kolejnym problemem w życiu nieudacznika jest to, że ma czarnoskórego szefa i cały czas boi się, że zostanie...

Michael Shootbook | 2014-02-17
Na półkach: ~ F4, Posiadam, Przeczytane, 2014
Przeczytana: 17 lutego 2014

To książka o niczym, z nijakim głównym bohaterem, a umieszczanie jej w kategorii kryminał/thriller jest równie trafne jak nazywanie "Cujo" Kinga dobrym horrorem.

"Ostatni rebeliant" jest nadzwyczaj nudny. Tutaj niewiele się dzieje. Roy (główny bohater) to rozwiedziony pracownik korporacji. Wciąż kocha żonę, chociaż ta jest zwykłą dziwką, która skacze z kwiatka na kwiatek, gdy tylko orientuje się, że kolejny kwiatek ma więcej listków (czyt. kasy) od poprzedniego. Roy ma również syna, którego wychowuje - a jakżeby inaczej - była żona.

Autor kreśli dramatyczne losy swojemu bohaterowi i wszystko może byłoby i do przełknięcia gdyby nie toporny język i cała masa nawiązań do wojny secesyjnej, która może i Amerykanów fascynuje, ale dla mnie jest równie wciągająca co serial "Na Wspólnej". Do tego dochodzą smętne dialogi, czasami o niczym, które jeszcze bardziej męczą.

No nie, zdecydowanie nie dla mnie i jeszcze bardziej zdecydowanie nie polecam. Pewnie nie dotarłbym do końca, gdybym nie...

Marczewek | 2014-05-01
Przeczytana: 01 maja 2014

Zaledwie dwa razy zawiodłem się na książkach Petera Abrahamsa, a przeczytałem wszystkie dla dorosłych, jakie napisał pod własnym nazwiskiem. Ta niestety zajmuje niechlubne trzecie miejsce na liście, bo nie powaliła mnie na kolana.
Abrahams potrafi pisać dużo lepiej, i nawet z tak przeciętnych historii potrafi wycisnąć dużo więcej, ale tym razem coś nie wyszło.
Nie ten klimat, nie te postacie, nie ta intryga.
Słowem, nie ten Peter Abrahams.

Sheri | 2011-01-01

Tak szczerze to spodziewałam się czegoś innego po tej książce. Nie to, że się jakoś szczególnie zawiodłam, jednak po przeczytaniu odniosłam wrażenie, jest nie do końca wykorzystanym potencjałem. Po budowaniu pełnej napięcia atmosfery, finał rozstrzygnął się zbyt szybko i był trochę nijaki. w każdym razie fanom wojny secesyjnej i zabaw w rekonstrukcję historii powinno się spodobać.

Anksunamun | 2016-07-11
Przeczytana: sierpień 2013