Ptak, który zwiastował trzęsienie ziemi

Seria: Jej Portret
Wydawnictwo: Rebis

Żyjąca w Japonii Angielka Lucy Fly podejrzana jest o zamordowanie swej przyjaciółki również Angielki, Lily. Lucy zamieszkała w Japonii, by tu zacząć nowe życie, jak najdalej od znienawidzonego Yorkshire, obojętnych rodziców, paskudnych braci i mrocznych tajemnic dzieciństwa. W jej romans z bardzo japońskim i bardzo enigmatycznym Teijim wdarła się niechciana, narzucona jej przyjaźń z Lily. Lucy jest zazdrosna. Lucy boi się odrzucenia. Ale czy Lucy byłaby gotowa zabić?Ptak, który zwiastował trzęsienie ziemi wręcz wsysa oszczędną narracją, galopadą emocji i egzotyką Japonii.

Dociekliwy_Kotek | 2011-03-06
Przeczytana: kwiecień 2008

Jest to powieść z gatunku, który lubię szczególnie: historia na pierwszy rzut oka banalna- ot, ona kocha jego, on kocha ją, i nagle pojawia się ta trzecia- niosąca ze sobą potężne zaskoczenie narracją, portretami bohaterów, lustrzanymi złudzeniami, ukazywanymi i oddzielanymi od siebie z chirurgiczną wręcz precyzją słowa- no i oczywiście zakończenie, idealne dla takiej powieści, zaskakujące i odsłaniające drugie dno.

Frapująca jest dla mnie postać głównej bohaterki, Lucy Fly: kobiety posępnej, żeby nie powiedzieć mrocznej, bardzo introwertycznej, zimnej, a jednak zdolnej do niezwykle silnych uczuć, zarówno miłości jak i nienawiści. Teoretycznie banalne, praktycznie przekonujące. Lucy Fly jest jak płomień zamknięty w lodzie i tak jak on zimny. Prowadzona z jej perspektywy narracja pozwala wierzyć, że milczący, tajemniczy Kenji jest kimś taki, jakim ona chce go widzieć: odrealnionym, nie należącym do rzeczywistości codziennych zdarzeń, a jednocześnie będący osią świata. Dopiero...

Aga | 2016-05-13

Świetna książka, trzyma w napięciu od początku do końca. Nawet jeśli czytelnikowi wydaje się, że domyśla się prawdy, to i tak wiedziony jest na manowce. Jest to trochę kryminał, ale bardziej opowieść o kobiecie. Główna bohaterka ucieka od przeszłości do Japonii. Poznajemy jej skomplikowaną osobowość, gdy prowadzi wewnętrzny dialog. Wydarzenia z życia wspomina podczas przesłuchania przez policję w sprawie śmierci jej przyjaciółki. Jeśli ktoś lubi Alice Munro, to ta proza przypomina jej powieści.
Ciekawa pozycja dla miłośników Japonii, którzy chcą poznać tamtejszą kulturę oczami Europejczyka.

AleXandra | 2016-02-23
Na półkach: 52/2016, Posiadam, Przeczytane
Przeczytana: luty 2016

Na początku nie przykuła mojej uwagi, ale stopniowo zostałam wciągnięta w niezrozumiały świat odczuć głównej bohaterki. Czytało się w miarę lekko, w moim sercu przez moment coś drgnęło. I tyle. Odstawiam na półkę "przeczytane", bo moją głowę zaprząta już kolejna lektura.

evita | 2011-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2011

Książkę zdecydowanie polecam! połączenie trzech wątków kryminalnego, miłosnego i można powiedzieć, że kulturowego, w którym poznajemy trochę kulturę Japonii. Bardzo fajny język, budowa napięcia i narracja. Bardzo dobra.

EdithCris | 2010-05-05

Fascynująca.
Często do niej wracam,za każdym razem inna i jeszcze lepsza.

marina | 2016-09-13

Ciekawa, lekko mroczna. Czytałam z przyjemnością;)

Mi_ | 2014-07-10

Nie zrobiła na mnie wrażenia, ale też nie mogę powiedzieć, że czas poświęcony na czytanie był stracony. Trochę dziwne, że żaden z głównych bohaterów nie stał się moim ulubionym. Właściwie nie wiem co mogłabym dodać jeszcze do tej opinii. Jest chyba tak samo nijaka jak książka...

Nathalie22112 | 2013-09-19

Zaskakujące zakończenie, które zmienia całe nasze spojrzenie na tą powieść. Książka, która pozostaje w pamięci na długie lata. Powieść inna. Warta uwagi.

kina | 2012-07-09
Przeczytana: 20 maja 2015