Triumf Cezara

Cykl: Roma sub rosa (tom 12)
Wydawnictwo: Rebis

Wojna domowa w Rzymie dobiegła końca Pompejusz zginął, Egipt się ustabilizował, do Miasta po wielu latach powrócił Juliusz Cezar. Senat mianował go dożywotnim dyktatorem, ale ulice szumią już od pogłoski, że zamierza obwołać się królem. zaniepokojonawróżbami o zamachu na jej męża Kalpurnia wynajęła śledczego, aby szukał tropów spisku, lecz zabito go niemal na progu jej domu. Poproszony przez nią o pomoc Gordianus Poszukiwacz, choć już się wycofał z zawodu, przyjmuje zlecenie. Czas nagli, bo Cezar dla uczczenia swych zwycięstw przygotowuje właśnie cztery triumfalne pochody, podczas których potencjalni zamachowcy mieliby większe szanse powodzenia. Gordianus nie mógł jednak przewidzieć, dokąd dojdzie podjętym tropem i kogo po drodze narazi na śmiertelne niebezpieczeństwo... Steven Saylor, historyk starożytnego Rzymu na Uniwersytecie Kalifornijskim, jest autorem bestsellera Rzym oraz wielu przygód Gordianusa Poszukiwacza, opisanych w cyklu Roma sub rosa. Jego książki wydawane są w dwudziestu językach i trafiły na niejedną listę księgarskich przebojów. O jego pracy i literackich planach więcej można się dowiedzieć ze strony internetowej www.stevensaylor.com.

Lukasz Lis | 2014-07-02
Przeczytana: 02 czerwca 2014

Triumf Cezara to kolejna już powieść Saylora, której czytanie sprawiło mi dużo przyjemności. Odnoszę jednak wrażenie, że czytelnik jak i sam autor powoli nudzi się już przygodami Gordianusa, o czym świadczy wkradająca się szablonowość działań bohatera oraz fabuły. Krótko mówiąc Gordianus się już starzeje. Niby nie chce dalej prowadzić śledztwa ale musi, nie ma wyjścia, zgadza się. Adoptowany został kolejny syn. Autor zbytnio nie zaskakuje w kolejnej części. Mimo tych narzekań przeczytałem książkę jednym tchem. Rzym opisywany przez Saylora po prostu jest urzekający. Nie można się od niego oderwać. Niczym Gordianus nie mogący uciec z Rzymu ze szpon intryg, obłudy, ciemnych interesów i koligacji. Tym razem tłem akcji są triumfy Cezara, sławiące jego zwycięstwa. Na Cezara wszechmocnego, potomka Wenus, półboga, człowieka który uczynił Rzym nowym czyha niebezpieczeńtwo ze strony starego świata, niepokornych, tych, którzy nie chcą tego co się dokonało. Czy stary i niedołężny Gordianus...

PannaAnna | 2015-03-21
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam, E-booki
Przeczytana: 21 marca 2015

Po raz 12 - Roma Sub Rosa - historia Rzymu zbrodnią pisana. Wraz z Gordianusem Poszukiwaczem, rzec można prywatnym detektywem śladami wielkich procesów, intryg , spisków poznajemy historię Rzymu - Republiki od czasów dyktatury Sulli ( I tom) przez konsulat Cycerona i udaremniony przez niego Spisek Katyliny ( V tom - w mojej ocenie najlepszy) przez schyłek Republiki, wojnę domową między Pompejuszem Wielkim a Cezarem ( tomy 8-11 ) po ustanowienie dyktatury Cezara dający początek Cesarstwu Rzymskiemu i otwierający kolejny rozdział w historii. Ogromną zaletà tego cyklu jest fabuła oparta o autentyczne wydarzenia. Poza Gordianusem i jego rodziną, pozostali bohaterowie to postaci autentyczne. A kanwą powieści autentyczne wydarzenia - pierwszy proces Cycerona, wspomniany wcześniej spisek Katyliny, proces Marka Celiusza, zabójstwo Klodiusza, ludowego przywódcy ,które zachwiało równowagą sił w państwie i określane jest początkiem końca Republiki , wojna domowa wraz z oblężeniem Marsylii i...

renfri_1143 | 2016-07-20

Chyba najsłabsza część przygód Gordianusa. Sposób rozwiązania zagadki bardzo mnie rozczarował.
Liczyłam na więcej Wercyngetoryksa, który ledwie mignął, ale pozostawia wrażenie, że jest to postać w całej serii trochę niewykorzystana (podobnie jak Galia, poczytałabym o Gordianusie w Galii). Mieć go sześć lat w lochu i wprowadzić tylko na kilkanaście stron?
Tak czy inaczej będę tęsknić za tą serią, za Gordianusem, za jego dziwaczną rodziną.

Skylla | 2016-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2016

Słabsza od poprzednich część, napisana już chyba trochę na siłę. Nadal urzeka barwnym obrazem życia ludzi tamtej epoki, ale sam wątek kryminalny wprowadzony na siłę, a rozwiązanie, cóż, lepiej przemilczeć :-). Przeczytane w jeden dzień, 6 gwiazdek głównie z sentymentu.

Marek Poniatowski | 2015-08-13

"Triumf Cezara" to książka zaskakująca , do samego finału książki nie mogłem przewidzieć zakończenia . Chociaż było ono ( moim zdaniem ) nietypowe . Zastosowanie narracji pierwszoosobowej było w tej książce świetnym pomysłem . Także dobre wrażenie zrobił na mnie główny bohater - znająca się na swoim fachu osoba , ale też zwykły obywatel a nie geniusz detektywistyczny . Ogólnie warto przeczytać .

Ela Czapska | 2016-08-29
Yolka | 2016-07-24