rozwińzwiń

Ostatni Walezjusze

Okładka książki Ostatni Walezjusze Kazimierz Chłędowski
Okładka książki Ostatni Walezjusze
Kazimierz Chłędowski Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX historia
345 str. 5 godz. 45 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Instytut Wydawniczy PAX
Data wydania:
1958-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1920-01-01
Liczba stron:
345
Czas czytania
5 godz. 45 min.
Język:
polski
Średnia ocen

7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
7 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
687
251

Na półkach: ,

Leciwa praca Kazimierza Chłędowskiego (1920) to zbiór krótszych bądź dłuższych szkiców i esejów osnutych wokół głównych bohaterów XVI-wiecznej historii Francji. Autor wychodzi od Franciszka I, a kończy na Montaigne i Brantome. Pisarstwo Chłędowskiego iskrzy od anegdot, nie ma tu żadnych tabelek i procentowych wyliczeń, cały nacisk położony jest na rolę jednostki w historii oraz rozwój kultury i sztuki. Oczywiście, wszyscy ci, dla których książka bez przypisów z sygnaturami akt jest bezwartościowa wzruszą ramionami i wskażą na "cherry picking" oraz miejscami zdezaktualizowane informacje.

Jednak bardziej otwarty czytelnik z zamiłowaniami humanistycznymi dostrzeże w takiej literaturze pewną inspirację myślową i wsparcie dla wyobraźni. Czytając o wydarzeniach sprzed 400 czy 500 lat trudno czasem zwizualizować sobie ówczesne życie w każdym aspekcie. Z kolei gdy erudyta Chłędowski pisze o zmieniającej się modzie kobiecej, cytuje co bardziej godne zapamiętania bonmoty, czy prezentuje mentalność dworaków w oparciu o tworzoną przez nich poezję, "zobaczyć" XVI-wieczną Francję jest nieco łatwiej.

Pozytywne wrażenie pogłębia naprawdę piękny, klarowny język autora i jego gawędziarski styl. Mistrzowskie puenty w rodzaju tej ze str. 337, że "w wojnie religijnej zapomniano o religii", uzupełniają równie trafnie dobrane cytaty z ówczesnych "wielkich" - jak np. zgryźliwa wypowiedź Kalwina o śmierci Franciszka II ze str. 140. Jak na tamte czasy autor oparł swoje szkice na konkretnej dawce źródeł i opracowań w kilku językach. Dla osób bez znajomości języka francuskiego pewną wadą mogą być liczne fragmenty poezji, które są zamieszczone w oryginale, ale można je szybko przetłumaczyć przy użyciu aplikacji Google Obiektyw. Niekiedy autor prezentuje przestarzałe ustalenia - np. w kwestii przyczyn śmierci Joanny d'Albret, która wcale nie została otruta, tylko zmarła na gruźlicę. Niektóre oceny autora również są dyskusyjne, tak jak nie każdy esej i szkic jest równie wciągający. To nie jest pomnikowa praca naukowa bez skazy, ale owoc humanistycznej pasji podpartej erudycją i pisarskim talentem. Warto uzupełnić materiał z bardziej topornych prac naukowych o takie właśnie lektury.

Leciwa praca Kazimierza Chłędowskiego (1920) to zbiór krótszych bądź dłuższych szkiców i esejów osnutych wokół głównych bohaterów XVI-wiecznej historii Francji. Autor wychodzi od Franciszka I, a kończy na Montaigne i Brantome. Pisarstwo Chłędowskiego iskrzy od anegdot, nie ma tu żadnych tabelek i procentowych wyliczeń, cały nacisk położony jest na rolę jednostki w historii...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    13
  • Przeczytane
    10
  • Posiadam
    7
  • Francja
    2
  • POPULARNO-NAUKOWE
    1
  • Ulubione
    1
  • Walezjusze
    1
  • Półka 3-2
    1
  • Poszukuję na spokojnie
    1
  • Nowożytność
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Ostatni Walezjusze


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne