rozwińzwiń

Kamerdyner

Okładka książki Kamerdyner Wil Haygood
Okładka książki Kamerdyner
Wil Haygood Wydawnictwo: Marginesy Ekranizacje: Kamerdyner (2013) biografia, autobiografia, pamiętnik
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
The Butler
Wydawnictwo:
Marginesy
Data wydania:
2014-01-05
Data 1. wyd. pol.:
2014-01-05
Język:
polski
ISBN:
9788363656461
Tłumacz:
Aleksandra Ambros
Ekranizacje:
Kamerdyner (2013)
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
1 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1385
1385

Na półkach: ,

#964 - Kamerdyner - Wil Haygood - Wydawnictwo Marginesy
#114/52/2022

Książka ma 184 strony. Swoją premierę miała dnia 26.12.2013 roku.

Składa się ona z dwóch części - histori Allena , oraz opisu realizacji filmu o tym tytule.

Eugene Allen był pierwszym, czarnoskórym kamerdynerem w Białym Domu. Jest to reportaż, ale można nazwać go też pamiętnikiem.

Allen poznał kilku, różnych prezydentów, panujących w Białym Domu. Urodził się on na plantacji.

Tym razem bardziej podobał mi się film, niż książka, ale ja lubię wyrabiać sobie własne zdanie.

https://www.facebook.com/zaczytanaeliza/photos/a.1656801191286441/2895603354072879

#964 - Kamerdyner - Wil Haygood - Wydawnictwo Marginesy
#114/52/2022

Książka ma 184 strony. Swoją premierę miała dnia 26.12.2013 roku.

Składa się ona z dwóch części - histori Allena , oraz opisu realizacji filmu o tym tytule.

Eugene Allen był pierwszym, czarnoskórym kamerdynerem w Białym Domu. Jest to reportaż, ale można nazwać go też pamiętnikiem.

Allen poznał kilku,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
410
355

Na półkach: ,

Książka powstała w po filmie pod tym samym tytułem. Jest podzielona na 2 części, pierwsza opisuje historię Allana natomiast druga skupia się na realizacji filmu.
Dla mnie zdecydowanie za krótka. Chętnie poznalalabym więcej faktów z życia Kamerdynera.
Uważam, że powinienem się w niej znaleźć artykuł Washington Post od którego wszystko się zaczęło. Na szczęście można go znaleźć w internecie.

Książka powstała w po filmie pod tym samym tytułem. Jest podzielona na 2 części, pierwsza opisuje historię Allana natomiast druga skupia się na realizacji filmu.
Dla mnie zdecydowanie za krótka. Chętnie poznalalabym więcej faktów z życia Kamerdynera.
Uważam, że powinienem się w niej znaleźć artykuł Washington Post od którego wszystko się zaczęło. Na szczęście można go...

więcej Pokaż mimo to

avatar
80
69

Na półkach: ,

Jest to króciutka książka, która można powiedzieć, że jest podzielona na dwie części. W pierwszej poznajemy historię pierwszego czarnoskórego kamerdynera w Białym Domu, zaś w drugiej jest opowiedziane jak powstał film na jego temat. Podoba mi się, że w książce możemy też znaleźć zdjęcia zarówno wspomnianej postaci jak i zdjęcia z kręcenia filmu co dodaje takiego smaczku tej książce.
Troszkę przeszkadzały mi w tej książce takie jakby wtrącenia, a raczej szybka zmiana tematu przez którą momentami się gubiłam i chwilę mi zajmowało, żeby ogarnąć do czego to się odnosiło. Niemniej jednak oceniam „Kamerdynera” na plus. Książka na jeden krótki wieczór. ☺️

Jest to króciutka książka, która można powiedzieć, że jest podzielona na dwie części. W pierwszej poznajemy historię pierwszego czarnoskórego kamerdynera w Białym Domu, zaś w drugiej jest opowiedziane jak powstał film na jego temat. Podoba mi się, że w książce możemy też znaleźć zdjęcia zarówno wspomnianej postaci jak i zdjęcia z kręcenia filmu co dodaje takiego smaczku tej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1210
1154

Na półkach: , ,

Książka, która powstała przy okazji kręcenia filmu pod tym samym tytułem, stanowi pretekst do poruszenia zagadnień rasowości w USA i opowieści o walce czarnoskórych Amerykanów o swoje prawa: począwszy od podpisania przez prezydenta Lincolna 13. poprawki do konstytucji USA w 1865 r. znoszącej niewolnictwo, poprzez wyczyn Rosy Parks, przyjęcie Jamesa Mereditha na Uniwersytet, a skończywszy na Afroamerykańskich artystach nagrodzonych Oscarem.
Rozdział I to słowo wstępne Lee Danielsa, reżysera "Kamerdynera".
Rozdział II - opowieść Wila Heygooda o idei opisania życia Eugene'a Allena, o artykule prasowym, który był zaczynem do zekranizowania życia kamerdynera. Poza krótkim biogramem bohatera Heygood bardzo szczegółowo opisuje lata 2008-2010, kiedy to poznał osobiście Allena, odwiedzał go w domu, oglądał pamiątki kamerdynera z 34-letniej służby w Białym Domu dla ośmiu prezydentów, przeżył śmierć jego żony, towarzyszył mu w zaprzysiężeniu Obamy na prezydenta USA, aż wreszcie dowiedział się o śmierci Allena. W tę historię Heygood wplatał dużo wątków historycznych: o czarnoskórych politykach, aktywistach, o walce z rasizmem na przestrzeni lat. Cały czas postać kamerdynera była gdzieś obok, nie on jest głównym bohaterem tej książki.
Rozdział III to krótki opis kręcenia filmu, i długa i dość nudna opowieść o roli Afroamerykanów w kinie USA. To przegląd najważniejszych filmów z czarnoskórymi aktorami i "czarnego kina", aż po Halle Berry i Denzela Washingtona.
Po nim następuje zdecydowanie najsłabsza część książki: jak zbierano środki i sponsorów do nakręcenia "Kamerdynera", jak to każdy na planie się poświęcał dla idei; łzawo i z nadmiernym patosem facet opowiada o tym, jak się kręci film.
W ostatnim rozdziale przybliżone zostały sylwetki pięciu prezydentów USA i skrótowym, jednostronicowym opisem ich zmagań z problemem rasizmu.
Ogólnie autor w całej książce powtarza regularnie pewne frazesy o honorze, poświęceniu, walki o równość klasową, żelaznej woli i miłości do kraju. Książka bardzo przesiąknięta duchem amerykańskim. Do mnie nie do końca trafiła. Chyba oczekiwałem czego innego.

Książka, która powstała przy okazji kręcenia filmu pod tym samym tytułem, stanowi pretekst do poruszenia zagadnień rasowości w USA i opowieści o walce czarnoskórych Amerykanów o swoje prawa: począwszy od podpisania przez prezydenta Lincolna 13. poprawki do konstytucji USA w 1865 r. znoszącej niewolnictwo, poprzez wyczyn Rosy Parks, przyjęcie Jamesa Mereditha na Uniwersytet,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
552
428

Na półkach: , ,

Kamerdyner to ksiażka, reportaż, trochę pamiętnik, a trochę wspomnienia najsłynniejszego czarnoskórego mężczyzny, który pracował w Białym Domu, właśnie jako kamerdyner w ciągu kilkudziesięciu lat, poznając przy tym 5 różnych prezydentów. Jest to też zapis faktów historycznych oraz rozwój kinematografii amerykańskiej z perspektywy zmian obyczajowych, a przede wszystkim afroamerykańskich aktorów i twórców. Ich marginalizacja, banicja (tzw. biała lista),trudności w realizacji, a dalej dystrybucji na wielki ekran, widocznej zwłaszcza w mniejszych miejscowościach.

Warta uwagi pozycja, wzbogacona wieloma zdjeciami, film zdecydowanie trafia na listę "koniecznie obejrzyj".

Kamerdyner to ksiażka, reportaż, trochę pamiętnik, a trochę wspomnienia najsłynniejszego czarnoskórego mężczyzny, który pracował w Białym Domu, właśnie jako kamerdyner w ciągu kilkudziesięciu lat, poznając przy tym 5 różnych prezydentów. Jest to też zapis faktów historycznych oraz rozwój kinematografii amerykańskiej z perspektywy zmian obyczajowych, a przede wszystkim...

więcej Pokaż mimo to

avatar
420
320

Na półkach:

Ciekawa, rzadka historia, opisana jednak w sposób zaskakująco zdawkowy. Bardzo mało jest w tej opowieści tytułowego kamerdynera, jego wspomnień i wniosków. Albo kontakt autora z nim był więc wyolbrzymiony i wymuszony, albo człowiek ów nie nadawał się na bohatera książki (stawiam na to pierwsze). Większą część książki stanowią rozważania o historii kina, które nie są tak fascynujące, jak byłaby dobrze zrealizowana biografia kamerdynera. Strony niewykorzystanej szansy.

Ciekawa, rzadka historia, opisana jednak w sposób zaskakująco zdawkowy. Bardzo mało jest w tej opowieści tytułowego kamerdynera, jego wspomnień i wniosków. Albo kontakt autora z nim był więc wyolbrzymiony i wymuszony, albo człowiek ów nie nadawał się na bohatera książki (stawiam na to pierwsze). Większą część książki stanowią rozważania o historii kina, które nie są tak...

więcej Pokaż mimo to

avatar
4
2

Na półkach:

Od człowieka urodzonego na plantacji po kamerdynera w białym domu, który służył u boku 8 prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Od człowieka urodzonego na plantacji po kamerdynera w białym domu, który służył u boku 8 prezydentów Stanów Zjednoczonych.

Pokaż mimo to

avatar
176
29

Na półkach: , ,

Może niesłusznie nastawiłam się na książkę o losach kamerdynera Eugena, jego przemyśleniach, o tajemnicach Białego Domu i innych smaczkach. Książka jednak nie jest o tym. Jest o historii Stanów Zjednoczonych po okresie niewolnictwa, o prezydentach i ich stosunku do spraw czarnej społeczności i o dążeniu Afroamerykanów do zrównania swoich praw. Mimo że minęłam się z tematem, to przeczytałam ją, ale mnie niestety nie porwała. Za dużo polityki, za mało historii kamerdynera.

Może niesłusznie nastawiłam się na książkę o losach kamerdynera Eugena, jego przemyśleniach, o tajemnicach Białego Domu i innych smaczkach. Książka jednak nie jest o tym. Jest o historii Stanów Zjednoczonych po okresie niewolnictwa, o prezydentach i ich stosunku do spraw czarnej społeczności i o dążeniu Afroamerykanów do zrównania swoich praw. Mimo że minęłam się z tematem,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
96
11

Na półkach:

Pierwszy raz powiem ze film był lepszy, oglądałam z 3 razy

Pierwszy raz powiem ze film był lepszy, oglądałam z 3 razy

Pokaż mimo to

avatar
333
238

Na półkach:

Zainteresowała mnie pierwsza część książki - dotycząca spotkania autora z kamerdynerem, który pracował w Białym Domu dla ośmiu prezydentów. Krótka opowieść, ale budząca emocje i wyjaśniająca, jak ważnym dla wielu osób był wybór Baracka Obamy na prezydenta. Szkoda, że część ta nie jest bardziej szczegółowa. Drugą część pominęłam w czytaniu, gdyż tematyka kinowa mnie nie zajęła.

Zainteresowała mnie pierwsza część książki - dotycząca spotkania autora z kamerdynerem, który pracował w Białym Domu dla ośmiu prezydentów. Krótka opowieść, ale budząca emocje i wyjaśniająca, jak ważnym dla wielu osób był wybór Baracka Obamy na prezydenta. Szkoda, że część ta nie jest bardziej szczegółowa. Drugą część pominęłam w czytaniu, gdyż tematyka kinowa mnie nie zajęła.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    912
  • Przeczytane
    666
  • Posiadam
    193
  • 2014
    33
  • Teraz czytam
    15
  • E-book
    10
  • 2020
    7
  • 2015
    7
  • Przeczytane w 2014
    7
  • E-booki
    7

Cytaty

Więcej
Wil Haygood Kamerdyner Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także