Zniknęli na zawsze

Tłumaczenie: Jan Kruk
Cykl: David Raker (tom 4)
Wydawnictwo: Albatros
Never Coming Back
Jan Kruk, detektyw, tajemnica, zbrodnia
J_Xavier_B

Po ostatniej sprawie, w której omal nie zginął, David Raker – prywatny detektyw, spec od szukania zaginionych – przenosi się na angielską wieś i myśli o zmianie zawodu. Kiedy jednak o pomoc zwraca się do niego Emily, była sympatia sprzed lat, Raker nie może jej odmówić. Sprawa jest wielce nietypowa – cała czteroosobowa rodzina zniknęła nagle, w trakcie szykowania kolacji blisko rok temu, i...

Sprawa jest wielce nietypowa – cała czteroosobowa rodzina zniknęła nagle, w trakcie szykowania kolacji blisko rok temu, i wszelki ślad po niej zaginął. Raker szybko ustala, że ma to związek z tajemniczą fotografią i że wszyscy, którzy ją widzieli, giną w podejrzanych okolicznościach.

W tym samym czasie na miejscową plażę morze wyrzuca zamrożone zwłoki starca. Czy mają one coś wspólnego z zaginięciem rodziny? Śledztwa nie ułatwia fakt, że przeciwnicy Rakera najwyraźniej mają w kieszeni policję po obu stronach Atlantyku.

Tropy wiodą Rakera z deszczowego południowego Devonu do skwarnego Las Vegas i każą mu się cofnąć do najczarniejszych kart drugiej wojny światowej. Do karty – a raczej fotografii – tak czarnej, że pewni ludzie są gotowi zabijać bez końca, byleby nie wyszły na jaw ich brudne sprawki z przeszłości.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwoalbatros.com/ksiazka,1505,27...»

Heisenberg | 2016-11-09

Mając czytelniczego kaca po lekturze „Kolacji z zabójcą” Marininy, i chcąc zatrzeć złe wrażenie po tym „kryminale”, musiałem przeczytać coś w tym gatunku literackim. Padło na ostatnią książkę cenionego przeze mnie Tima Weavera.
Na okładce tej powieści jest taka notka z „Guardiana”, że Weaver z każdą kolejną książką staje się lepszy. Zazwyczaj do takich rewelacji podchodzę sceptycznie, bo wiadomo – reklama dźwignią handlu. Bo przeważnie jeden autor podkreśla, że to najlepsza rzecz innego autora; że to najnowsze objawienie literackie, itp. itd., i tak wąż cały czas pożera swój ogon.
Tymczasem stwierdzam wszem i wobec, że akurat z tą króciutką adnotacją z okładki zgadzam się w stu procentach! „Zniknęli na zawsze” to w mojej skromnej opinii jego opus magnum!
Doskonały kryminał! Jest on jak puzzle składające się z wielu elementów. Z elementów, które nijak nie są do siebie dopasowane, ale „im dalej w las…”, to te kawałeczki tworzą stopniowo rewelacyjny obraz.
Przyznam szczerze, że dość...

Pola | 2016-11-14
Przeczytana: listopad 2016

Na okładce "Zniknęli na zawsze" napisano, że Tim Weaver z każdą książką jest coraz lepszy. Zgadzam się z tym całkowicie. Sięgając po kolejne tomy z tej serii, każdy następny był lepszy od poprzedniego, a w czwartym to już była prawdziwa uczta.
Mam nadzieję, że autorowi nie skończyły się pomysły i dalej pociągnie tę serię.
Bardzo polecam .

emindflow | 2016-12-25
Przeczytana: 24 grudnia 2016

Tim Weaver jak zwykle nie zawodzi. To kolejna książka, którą czyta się świetnie.
Powieść w zasadzie zachowuje wszystkie atuty, które można było poznać już wcześniej.
Poszukiwanie zaginionej rodziny przeradza się w trzymający w napięciu thriller, którego zagadka znajduje zaskakujący finał dosłownie na ostatnich stronach. Tym razem dodatkowym smaczkiem może być zupełnie nieoczekiwany polski watek.
Jedynym problemem jest dla mnie niezmiennie główny bohater David Raker, którego autor wyposażył w tak wiele pozytywnych cech, że odbiera mu to wiarygodność. W „Zniknęli na zawsze” okazuje się, że dodatkowo jest jeszcze wręcz niezniszczalny, nawet w konfrontacji z bezwzględnymi, profesjonalnymi zabójcami.
Jeśli komuś taki szczegół nie przeszkadza, to jest to thriller właściwie bezbłędny.
W każdym razie ja, mimo zastrzeżeń, przeczytałem go z dużą przyjemnością.
Polecam

Marczewek | 2016-09-05
Przeczytana: 04 września 2016

David Raker, były dziennikarz, a obecnie prywatny detektyw specjalizujący się w poszukiwaniu osób zaginionych, nadal szuka swojego miejsca w życiu.
Nie układa mu się z Liz, ona nie chce zaakceptować jego życiowego celu, jakim jest pomoc zaginionym, a on nie ma zamiaru z tego rezygnować.
Po ostatnich przeżyciach postanawia uciec na wieś, do rodzinnego domu.
W raz z nim udaje się były policjant Colm Healy, który również wiele stracił.
Czy dwóch życiowych rozbitków, ma szanse poskładać swoje życie do kupy?

Pewnego dnia do jego drzwi puka Emily, była dziewczyna z młodzieńczych lat.
Prosi go o pomoc w nietypowej sprawie. Jej siostra, mąż i dwójka dzieci nagle niewytłumaczalnie zniknęli. Policja szybko zamknęła śledztwo z braku dowodów.
Początkowo sceptyczny Raker, szybko całkowicie się pogrąża w śledztwie.
A odstawiony na boczny tor Healy zaczyna się interesować porzuconymi na plaży zwłokami.

Weaver może tym razem niczym nie zaskakuje, ale to sprawny rzemieślnik, i mimo że książka...

Marta_De | 2016-08-17

"Tropy wiodą Rakera z deszczowego południowego Devonu do skwarnego Las Vegas i każą mu się cofnąć do najczarniejszych kart drugiej wojny światowej".
Powyższa część opisu książki sprawiła, że z niecierpliwością czekałam na jej premierę - uwielbiam, gdy fabuła dotyka czasów II wojny światowej, a zwłaszcza - hitlerowskich Niemiec i przeróżnej maści nazistowskich zbrodniarzy.
Wracając do samej książki - czyta się szybko, raczej płynnie, bez większych przestojów. Postać Davida Rakera - ok, choć w dobie superbohaterów jak np. Jack Reacher czy Aloysius Pendergast - nie wyróżnia się niczym szczególnym. Natomiast rolę typowego antybohatera gra tutaj Colm Healy - były policjant, użalająca się nad sobą maruda, nie potrafiąca poradzić sobie z własnym przerośniętym ego (niestety nie znam jego wcześniejszych losów, być może ma do tego pełne prawo, jednak na podstawie tej jednej książki oceniam go jako wysoce antypatycznego typasa).
No i wreszcie najbardziej interesujący mnie wątek...

agatson | 2016-06-18
Przeczytana: 12 czerwca 2016

Mocny i dobry kryminał dla mężczyzn jak najbardziej się nadaje. Mocny, hazard, układy dużo przestępczości troszkę trąca o historię.

kawa | 2017-01-13

To już czwarty tom w serii, a ja dopiero teraz natknęłam się na tę książkę. Bardzo dobry kryminał? z bardzo wartką akcją, trzymającą przez całe 500 stron w napięciu, główny bohater taki z pazurem. No i zakończenie, które bardzo zaskakuje.
Zaczyna się wszystko od zniknięcia pewnej rodziny, praktycznie tu są, a za chwilę ich nie ma. W tym momencie rusza lawina zdarzeń.
I tu się zatrzymam, proszę czytać.

Arkalion | 2017-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2017

Bardzo dobry kryminał,dobrze napisany ,świetny klimat i budowanie napięcie oraz wyraźnie zarysowane postacie.Drobnym minusem jest wpleciona retrospekcja przez co czytelnik w pewnym momencie wie więcej od bohatera co jakoś psuje odkrywanie tajemnicy wraz z prowadzącym dochodzenie.

Justysia31 | 2018-08-06
Sandii | 2018-08-02