Nie wiesz, kim jesteś

Okładka książki Nie wiesz, kim jesteś Tim Weaver
Okładka książki Nie wiesz, kim jesteś
Tim Weaver Wydawnictwo: Albatros Cykl: David Raker (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
David Raker (tom 7)
Broken Heart
Albatros
2021-05-05
2021-05-05
2016-01-01
Łukasz Praski

Bohater książki zajmuje się odszukiwaniem zaginionych. Po trochu, odkrywa kolejne części układanki, zagadki piętrzą się jedna po drugiej. Jeśli ktoś lubi taki klimat, to naprawdę dobra książka, wciąga :) Duzy plus, że nie trzeba znać poprzednich części.

Autor nadal utrzymuje wysoki poziom. Biorę się za ostatnią część :)

Autor nadal utrzymuje wysoki poziom. Biorę się za ostatnią część :)

Jak dla mnie najlepsza część serii z Davidem Rakerem. W każdym razie akurat ta mnie najbardziej poruszyła za cały pomysł ,to wszystko związane ze starymi filmami czy horrorami klasy B. Do tego ta hipnotyzująca atmosfera ,która wciąga czytelnika w tą niesamowitą intrygę. Nie nudziłam się ani chwili.

Jestem fanem serii i przygód Davida Rakera. Dobrze przygotowany kryminał, z pomostami pomiędzy poszczególnymi elementami całej układanki. Nie ma tutaj zbyt wiele spektakularnych, dynamicznych zwrotów akcji. Mamy natomiast jednolity, postępujący bardziej statyczny rozwój śledztwa, gdzie emocje buduje motyw zaskoczenia, odkrywania historii postaci, powiązań między nimi i wynikających z tego nastepw w przeszłości i teraźniejszości.
Jak dla mnie tak powinien wyglądać kryminał, ponieważ mamy przestrzeń na udział w śledztwie i próbę rozszyfrowania zagadki.
Daję 9 bo jedyne co mi przeszkadza to nieprawdopodobne umiejętności bohatera uwalniania się i ucieczki po schwytaniu, w chwili zdawałoby się beznadziejnej. Te sytuacje w tej książce są po prostu zbyt nie możliwe.
Wiem, że główny bohater musi mieć szczęście ale w tej kwestii zdecydowanie przesadzono.

Wpadła mi w ręce przypadkowo, ale wiem już, że będzie to piękna przygoda.
Historia hipnotyzująca, szczegółowa niczym scenariusz filmowy, ubarwiona zwrotami akcji i nieoczywistymi działaniami.
Przerażające zabujstwo sprzed lat zmienia życie wielu ludzi. Dla jednych nie zmienia się nic, dla innych- cały świat. Droga do prawdy i sprawiedliwości jest kręta i naznaczona wieloma krzywdami. Czy sprawcy zostaną ukarani? Jaką cenę przyjdzie zapłacić tym, którzy szukają prawdy?

Wpadła mi w ręce przypadkowo, ale wiem już, że będzie to piękna przygoda.

"Nie wiesz, kim jesteś" Tim Weaver; cykl: David Raker, tom 7.
Pewna kobieta zatrzymuje samochód w urokliwym punkcie widokowym na wybrzeżu Somerset. Kamery przemysłowe rejestrują jej przyjazd, ale nie odjazd. Lynda Korin przepada bez śladu. Czy można po prostu rozpłynąć się w powietrzu? Dla Davida Rakera, śledczego zajmującego się niewyjaśnionymi przypadkami zaginięć, którego zatrudniła siostra Lyndy, odpowiedź na pytanie, co stało się z zaginioną, to dopiero początek. Ważniejsze jest to, czy ciesząca się dobrym zdrowiem, zadowolona, dobrze sytuowana kobieta mogłaby chcieć porzucić swoje dotychczasowe życie. Czy mogłaby podjąć taką decyzję sama? A może ktoś zdecydował za nią? Poszukiwania zawiodą Rakera w przeszłość Lyndy, do czasów jej małżeństwa z nieżyjącym od dawna reżyserem filmowym, i naprowadzą go na trop kłamstw, które mogły zaważyć na życiu kobiety. Ale tylko Lynda zna sekret najbardziej szokujący ze wszystkich - tyle że ona zaginęła. Czy Davidowi uda się ją odnaleźć i ujawnić wstrząsającą prawdę?
Tego musicie dowiedzieć się sami, bo ja nic nie powiem 😉 Dość ciekawy pomysł na fabułę, która składa się z mnóstwa wątków, szczegółów i szczególików, budujących misternie całą historię strona po stronie. Ciekawy zabieg przerywania opowieści fragmentami wywiadu z policjantem, mówiącym o starej sprawie, która nie daje mu spokoju. Dużo też było o kulisach pracy przy produkcji filmów, interesujący bohaterowie...ale...No właśnie; jest jakieś "ale". Czegoś mi brakowało; jakiejś iskry. Niby wszystko ma ta książka, co mieć powinna, ale szału w moich oczach nie zrobiła, choć momentami czytało się dość dobrze. Na koniec dodam, że nie miałam pojęcia, że to 7 część serii i czytałam bez znajomości poprzednich. Zapewniam, że w niczym mi to nie przeszkadzało 😉
Ocena: 6/10

"Nie wiesz, kim jesteś" Tim Weaver; cykl: David Raker, tom 7.

Porownanie do Harlana Cobena jest troche nad wyraz. Szybko sie czyta ale niesiclslosci az bija po oczach!
Wlamal sie do domu, wszystko czyste, wrocil do samochodu bo nic nie zlalaz, lecz w przyplywie emocji wrocil jeszcze raz do salonu i wtedy... zobaczyl ramke na zdjecia z minimalnymi plamkami szrosci (tego samego odcienia ktorym byla swiezo pomalowana sciana w szopce) otworzyl ramke a tam kluczyk! I od razu wiedzial ze jest to kluczyk do skrzynki z licznikami wiec pobiegl za dom zeby otworzyc skrzynke!
Powaznie?! Z d... znalazl kluczyk i od razu wiedzial ze jest do skrzynki z licznikami?! Czy wszyscy wiedza ak wyglada kluczyk do skrzynki z licznikami?! 😂 ja nie!
Or razu widac ze jest to detektyw z powolania bo czy wiesz gdzie szukac skrzynki jesli jestes w domu po raz pierwszy?! 🤦🏻‍♀️
Poza tym to przyjemna lektura na zabicie czasu.

Troszkę rozwleczone i wydumane, dla fanów serii.

Troszkę rozwleczone i wydumane, dla fanów serii.

Tim Weaver wciąż trzyma poziom,a nawet bardziej. Akcja książki dotyczy środowiska filmowców i autor sporo się natrudził by wykreować fikcyjną postać reżysera filmowego ,wymyślić tytuły filmów ,ich treść,stworzyć cały świat z lat 50 tych,bo aż tak głęboko w przeszłość trzeba było się cofnąć by rozwikłać tajemnicę. Cała warstwa narracyjna to mistrzostwo. Czasem czyta się to wręcz jak powieść psychologiczną. Owszem,jak się szuka,znajdzie się wiele logicznych błędów jakie popełnił autor,ale to w niczym nie umniejsza,że to naprawdę świetna książka,jedna z najlepszych z cyku o Davidzie Rakerem.

Kryminał z gatunku "zabili go i uciekł" z domieszką zagadek logicznych, które jednak tak do końca logiczne nie są. Akcja wartka, choć zbędnych opisów też nie brak. Mimo to, czyta się dobrze. Gdy się jednak zastanowić, to wiele rzeczy zaczyna uwierać z powodu małej ich wiarygodności. Akcja oparta jest bowiem na zdarzeniach, w które trudno uwierzyć. O ile zdarzenia z przeszłości mogłyby się wydarzyć, o tyle te współczesne są bardzo wątpliwe.

• Egzemplarz recenzencki

Tim Weaver Nie wiesz, kim jesteś Zobacz więcej