Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz

Okładka książki Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz
Hans Joachim Lang Wydawnictwo: Świat Książki biografia, autobiografia, pamiętnik
304 str. 5 godz. 4 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Die Frauen von Block 10. Medizinische Versuche in Auschwitz
Wydawnictwo:
Świat Książki
Data wydania:
2013-09-11
Data 1. wyd. pol.:
2013-09-11
Liczba stron:
304
Czas czytania
5 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788379430970
Tłumacz:
Eliza Borg
Tagi:
wojna Auschwitz niewola eksperymenty cierpienie śmierć obóz
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
352 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1117
566

Na półkach: , ,

Nowe, rozszerzone wydanie książki o której głośno jest od lat. W krakowskiej bibliotece jest ona ciągle wypożyczona, a czas oczekiwania na nią to nawet i...rok. Nic zatem dziwnego, że kiedy tylko spostrzegłam ją na Legimi od razu pobrałam i zagłębiłam się w lekturę.

Książka opowiada o eksperymentach medycznych przeprowadzanych głównie na żydowskich więżniarkach w KL Auschwitz. Nie znajdziemy tu jednak wzmianek o doktorze Mengele. Sam autor już we wstępie wspomina, że ta sprawa jest już wyjątkowo głośna, a bardzo mało mówi się o innych lekarzach, którzy w czasie wojny eksperymentowali na więźniach i więźniarkach.

Znaczna część książki opowiada o samych lekarzach oraz ich eksperymentach. Te opisywane są przde wszystkim przez kobiety, które uczestniczyły w nich jako ofiary lub też pomoc medyczna. I aż krew może zmrozić się w żyłach, kiedy czyta się o tym, działo się w bloku 10. Sterylizacja chemiczna i operacyjna, operacje bez dobrego znieczulenia, czy wreszcie odyłanie kobiet z otwartymi ranami brzucha do Brzezinki, gdzie tylko kwestią czasu było to, aż zostają zabite.

Obok tych bolesnych historii mamy też wspomnienia dobra i życzliwości. Po zmroku więźniarki bloku 10 miały względną swobodę. Dość szybko zatem wieczory zmieniły się w...kabaretowe występy, wspólne śpiewanie piosenek, czy też tańce.

Najwięcej frustracji wywołuje jednak chyba sam koniec, bowiem autor zaznajamia nas z tym, jak wyglądały wypłaty odszkodowań i rent dla ofiar tych pseudomedycznych eksperymentów. A wyglądało tak, że obok słów "podłe" i "straszne" można jeszcze umieścić "żenujące".

Na pewno autor bardzo mocno postarał się, by dobrze zaznajomić się z tematem. Zadał sobie trud, by w ogóle dotrzeć do świadków tych zbrodni lub też do ich rodzin. Najwspanialsze jednak jest to, że nadał ofiarom imiona. Kilkukrotnie pisze on nam o tym, że znamy nazwiska oprawców, ale ofiary wciąż są dla nas tylko liczbami. Lane zmienia to i ukazuje nam kobiety z krwi i kości.

Czemu zatem ocena, którą wystawiam jest stosunkowo niska? Cóż, doceniam trud autora. Ale całość jest raczej napisana topornym językiem. Mnóstwo wątków jest tylko rzuconych niczym ciekawostka, ale absolutnie nie idzie za tym żadna treść. W pewnym momencie na przykład autor zaczyna opowiadać o kwestii seksualności kobiet w bloku 10. Jak szukały one bliskości - również tej fizycznej - pomiędzy sobą. Jest to kilka zdań, które nic totalnie nie wnoszą do książki, a mogłyby, bo temat seksu w obozach koncentracyjnych ciągle jest jednym wielkim tabu, a - przynajmniej w mojej opinii - nie powinien być, bowiem bliskość jest naturalną potrzebą człowieka, rodzącą poczucie bezpieczeństwa. Mam nadzieję, że kiedyś powstanie dobra książka na ten temat.

Ogólnie - doceniam sam fakt, że powstała ta książka. Że na nowo rozbudziła dyskusje. Ale mogła być lepsza i nawet uzupełnienie poprzedniej wersji nie dodaje jej zbyt wiele konkretnej treści.

Nowe, rozszerzone wydanie książki o której głośno jest od lat. W krakowskiej bibliotece jest ona ciągle wypożyczona, a czas oczekiwania na nią to nawet i...rok. Nic zatem dziwnego, że kiedy tylko spostrzegłam ją na Legimi od razu pobrałam i zagłębiłam się w lekturę.

Książka opowiada o eksperymentach medycznych przeprowadzanych głównie na żydowskich więżniarkach w KL...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    2 643
  • Przeczytane
    2 069
  • Posiadam
    558
  • 2019
    133
  • Teraz czytam
    119
  • Historia
    34
  • 2020
    30
  • E-book
    23
  • Chcę w prezencie
    22
  • 2019
    21

Cytaty

Więcej
Hans Joachim Lang Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz Zobacz więcej
Hans Joachim Lang Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz Zobacz więcej
Hans Joachim Lang Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także