Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz

Marginesy
2019-01-30
2013-09-11
Eliza Borg
Eliza Borg II wojna światowa Auschwitz nazizm zbrodnie hitlerowskie zbrodnie niemieckie zbrodnie przeciw ludzkości niewola eksperymenty cierpienie śmierć wspomnienia obóz zagłady

Okładka książki Przetrwałam. Życie ofiary Josefa Mengele Lisa Rojany Buccieri, Eva Mozes Kor
Ocena 7,5
Przetrwałam. Ż... Lisa Rojany Buccier...
Okładka książki Wiem, jak wygląda piekło Alina Dąbrowska, Wiktor Krajewski
Ocena 7,4
Wiem, jak wygl... Alina Dąbrowska, Wi...

Oficjalne recenzje i

O tym, co się wydarzyło w Auschwitz, wiedzą tylko ci, którzy tam byli*

Link do recenzji

262 0 108

Ogromna ilość szczegółów - dat, nazwisk, stanowisk - niestety przytłacza, nie zapamiętam z nich nawet kilku procent. Za to muszę oddać autorowi, że naprawdę przejął się swoim tematem i opisując wszystko do bólu dokładnie utrwalił na kartach swojej książki historie, które nie mogą przepaść. Warto było sięgnąć po tą pozycję choćby miało się z niej wynieść jedynie informacje ogólne.

Książka bardzo rzetelnie napisana. Byłem przed kilku laty w Oświęcimiu i widziałem te baraki , miejsca kadzi, całe bestialstwo. Opisane eksperymenty na młodych kobietach są makabryczne!! Mam córki które teraz zaczynają swoje dorosłe życie- właśnie takie młode kobiety tam
cierpiały…. Nawet nie można próbować sobie tego wyobrazić gdyż to potworny ból !!! Książki nie da się czytać „jak leci” , trzeba odpoczywać i łapać dystans. Ogromny ładunek emocjonalny, a czytanie w ciszy potęguje odczucie niemocy i bezradności..

Nie chcę oceniać historii zawartej w tej książce, bo nie można tego robić. Kobiety w bloku 10 przeżyły piekło, ale ocenić można sposób, w jaki książka została napisana. Nadmierna szczegółowość, podawanie nazwisk, numerów obozowych, opowiadanie wielokroć tych samych zdarzeń, ale z perspektywy innych osób sprawiało, że wyłączałam się po kilku minutach czytania. Dla mnie ten sposób przedstawienia wydarzeń był po prostu odrzucający.

Książka z gatunku literatury obozowej. Ten typ czyta się ciężko i powoli. Zeszło mi na nią prawie trzy tygodnie. Było warto. Jestem wstrząśnięta, przerażona i zrozpaczona zarazem. Tyle uczuć,
niesprawiedliwości, poniżenia i chaosu wystarczy mi na bardzo długo.

Zacznijmy od fabuły. Sam blok 10 w Auschwitz służył do eksperymentów na ludziach. Od niewinnego mogłoby się wydawać pobierania krwi, prześwietleń rentgenem, po wycinanie narządów rodnych w celu sterylizacji Żydówek. W głowie się to wszystko nie mieści. Obsesja czystości rasy i eksterminacji nardu żydowskiego to był czysty horror. Te eksperymenty były skuteczne. W większości przypadków po wyzwoleniu obozu, kobiety pozostawały bezpłodne i okazywało się, że brakuje im pewnych organów jak jajniki czy nawet całej macicy. W obozie każdy dzień mógł okazać się ostatnim, aczkolwiek kobiety miały chęć do życia i im się udało. Po wyjściu nie czekała ich upragniona wolność. Całe rodziny zagazowane, zabici krewni, rozgrabione majątki i zburzone mieszkania pozostawiały ich bez nadziei. Co więcej, nie mogły ponownie założyć rodziny i w wielu przypadkach ich krótkie życie kończyło się samobójstwem. Władze niemieckie nie chciały wypłacać zapomóg. Latami odsyłali po różnych instancjach, aby na kilka lat przed śmiercią ktoś mógł coś wywalczyć. To jest nie do pomyślenia. Jeden człowiek wpada na pomysł, że wymorduje sobie cały naród. Pada na żydów. Tworzy obozy śmierci, ale nie zabija wszystkich od razu. Ci sprawni pracują na niego, na odpowiednich osobach przeprowadza się eksperymenty a w krytycznym momencie pobiera się od nich krew dla żołnierzy niemieckich. Otóż nagle nie są już taką nieczystą rasą. Czysty absurd. Po tym jak naziści złupili większą część Europy nie chcą nawet finansowo wspierać tych co przetrwali. Jak chcecie to przeczytać to musicie mieć dobre nerwy. Ja przed kolejną książką tego typu muszę mieć przynajmniej kilka miesięcy przerwy.

niesprawiedliwości, poniżenia i chaosu wystarczy mi na bardzo długo.

Książka napisana rzetelnie, jednak jak dla mnie chaotycznie. Mnogość nazwisk i nieskupianie się głębiej na poszczególnych bohaterach sprawia, że czyta się to bardziej jak książkę od historii. Liczyłam na trochę inny rodzaj prowadzenia narracji, nie mniej jednak temat warty poznania.

Bardzo trudna książka, jak każda o tematyce obozowej.
Ogromny plus za trzymanie się faktów i profesjonalne przedstawienie historii, bez zbędnych subiektywnych komentarzy i przemyśleń własnych.

Bardzo trudna książka, jak każda o tematyce obozowej.

Wstrzasajaca.

Wstrzasajaca.

Stworzenie szybkiego, i najlepiej taniego sposobu na sterylizację kobiet i mężczyzn – to był główny cel eksperymentów przeprowadzanych za drzwiami bloku numer 10. Czyim kosztem i jak chciano go zrealizować już niewielu obchodziło. Po trupach do celu, mówiono. W tym przypadku najbardziej ucierpiały kobiety. Zdrowie, szczęście, godność – co jeszcze im odebrano?
Poruszającą odpowiedź na te pytania znajdziecie w tej książce.
Wstrzasająca, ciężka, oparta na konkretnych faktach - to kolejna książka w tematyce Auschwitz która przeczytałam dosłownie chlonac ją całą sobą

Poruszającą...

Trudna, bolesna, prawdziwa., wstrząsająca.
Autor podszedł bardzo rzetelnie do tematu, nie ma lania wody i osobistych, zbędnych wycieczek autora, jest mnóstwo przypisów,są suche, dramatyczne fakty.
Lang naświetla obraz a czytelnik pozostaje z nim sam na sam, strona po stronie przerabiając w sobie ten niewyobrażalny koszmar.
W trakcie książki odbyłam rekonesans udając się do Auschwitz a potem do Birkenau.
Jesienna aura, półmrok, wiatr, duchy przeszłości i okrutne cierpienie zapisane w każdym fragmencie obozu.
To, że "ludzie, ludziom zgotowali ten los" staje się doświadczeniem wręcz surrealistycznym.

Trudna, bolesna, prawdziwa., wstrząsająca.
W trakcie książki odbyłam rekonesans udając się do...

Reportaż o ofiarach eksperymentów medyczyny w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.
Temat który nigdy nie powinien być zapomniany i przekazywany z pokolenia na pokolenie aby nikt jie zapomniał o ofiarach i niemieckich oprawcach.
Ofiary z bloku 10 zostawały poddawane eksperymentom, były królikami. Kobiety miały usuwane jajniki, zaklejane jajowodu, ucinane szczatki macicy lub całość, pobieranie krwi w ilości zagrażające życie i zdrowie dla uwaga! ARMII NIEMIECKIEJ oraz były poddawane naświetleniom a wszystko po to aby bez wiedzy je wysterylizować.
Ukazany jest obraz również opieki ofiar po wyzwoleniu, ale na pewno opieką tego nie wolno nazywać. Przepychanki i bezpardownowe plucie tym ofiarom w twarz, wypłacano śmieszne kwoty lub wogóle w upływie jeszcze długiego czasu.
To co ofiary przeszły w obozie to jedno, a keidy musiały zmierzyć się z rzeczywistością po wyzwoleniu to drugie..

Hans Joachim Lang Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz Zobacz więcej