Kup teraz - 19 ofert w cenie od 6.99 zł do 35.90 zł

2019-01-30
2013-09-11
Eliza Borg
Marginesy
Eliza Borg II wojna światowa Auschwitz nazizm zbrodnie hitlerowskie zbrodnie niemieckie zbrodnie przeciw ludzkości niewola eksperymenty cierpienie śmierć wspomnienia obóz zagłady
Die Frauen von Block 10. Medizinische Versuche in Auschwitz
biografia, autobiografia, pamiętnik
2019-01-30
Eliza Borg

Oficjalne recenzje i

O tym, co się wydarzyło w Auschwitz, wiedzą tylko ci, którzy tam byli*

Link do recenzji

Niesamowicie trudna dla mnie książka. Kilkukrotnie musiałam robić przerwy na przepracowanie tego, co właśnie przeczytałam. Mimo trudu, jaki mi sprawiła jest świetna, poruszyła mnie do granic możliwości.

Ciężko mi napisać ocenę tej książki. Z jednej strony napisana bardzo rzetelnie i dokładnie wykorzystując dane i przywołując momenty pisane też w podręcznikach, z drugiej strony na wielu kartkach książki czuć ból i cierpienie opisanych tam osób. Co jakiś czas (mniej więcej co rozdział) musiałam robić sobie przerwę trwającą nawet i kilka godzin ponieważ opisane tam działania...

Książka jak sama nazwa wskazuje opisuje życie kobiet , które będąc w Auschwitz zostały poddane eksperymentom medycznym. Dużo ciekawych faktów, książka napisana rzetelnie, choć w moim odczuciu trochę za bardzo rzetelnie bo miałam wrażenie że czytam książkę od historii. Uwielbiam książki o tematyce obozowej jednak ta mnie bardzo zmęczyła.

"Kobiety z bloku 10" to książka autorstwa niemieckiego dziennikarza, historyka i wykładowcy Hansa Joachima Langa a zarazem solidny reportaż odnoszący się do trudnego tematu jakim były eksperymenty medyczne przeprowadzane na żydowskich kobietach. I choć wiele lat upłynęło od tych wydarzeń to pamięć o nich pozostaje nadal. Obecnie na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele...

Podobało mi się to, że dużo miejsca oddano ofiarom tym haniebnych eksperymentów. Autor zrobił ogromny research przygotowując się do książki, wolałbym jednak gdyby przypisy umieszczone byłyby na dole stron, a nie na końcu książki. Ciągłe wertowanie stron wybijało mnie niejednokrotnie z rytmu czytania. Mam jeszcze problem z tą książką. Autor dość szczegółowo przedstawiał...

Jak sam tytuł wskazuje, książka ta jest opowieścią o kobietach, które będąc więźniarkami w obozie koncentracyjnym w Auschwitz, przebywały w owianym złą sławą bloku 10. Blok ten stanowił laboratorium doświadczalne lekarzy, którzy postanowili wypracowań metodę skutecznego zatrzymania płodności u więźniarek.

Fakty zawarte w tejże książce są poruszające. Nieludzkie są czyny,...

Rzetelny reportaż, ale napisany w sposób monotonny, często są kilkukrotnie powtarzane te same informacje. Zdziwiło mnie całkowite pominięcie doktora Mengele, który wydaje mi się kluczową postacią, jeśli chodzi o eksperymenty medyczne w Auschwitz. Książka ma wady, ale warta jest przeczytania, jak wszystkie książki, będące świadectwem zbrodni obozów koncentracyjnych.

Ciekawa. przejmująca, wzruszająca...

Skończyłam czytać ten reportaż przed chwila i jest mi strasznie smutno, siedzę wstrzaśnięta, wbita w fotel. Literatura obozowa zawsze jest dla mnie ciężkim ładunkiem emocjonalnym.
Auschwitz... piekło na ziemi.
Miejsce, gdzie “żywi zawsze będa tu zazdrościć martwym”

Można było napisać ją zwięźlej.

Bardzo charakterystyczna wypowiedz jednej z Greczynek pochodzenia Żydowskiego:
W przeciwieństwie do większości greckich kobiet w bloku 10, pochodziła z rodziny z klasy średniej. Jej ojciec handlował oliwą, miał dziewięcioro dzieci. Ona sama do ukończenia osiemnastu lat mogła uczęszczać do prywatnej francuskiej szkoły, ale nie wolno jej było...

2 509
    1 711
  • 2019
  • Historia
  • 2020
  • Chcę w prezencie
  • 2020
  • Ebook

Hans Joachim Lang Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz Zobacz więcej