Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz

Wydawnictwo: Świat Książki
domino

Porażająca opowieść o eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz. Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przeżyło trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od...

Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przeżyło trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji? Jak działało jego „laboratorium”? Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudo-lekarze? Historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami.

źródło opisu: http://www.empik.com/kobiety-z-bloku-10-eksperymen...(?)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

O eksperymentach pseudomedycznych przeprowadzanych w Auschwitz można przeczytać w wielu książkach. Ta jednak różni się od innych tym, że autor te makabryczne procedery przeniósł na drugi plan, a skupił się na przedstawieniu jego ofiar - kobiet z bloku 10. Przeprowadzano na nich próby udoskonalenia metod sterylizacji, badania nad rakiem szyjki macicy i inne, wszystkie bez ich zgody, często w tragicznych warunkach sprzętowo-sanitarnych.
Ich wspomnienia są wstrząsające, zostały one pozbawione godności, brutalnie wykorzystane i okaleczone do końca swoich dni. Nawet po opuszczeniu obozu i powrocie do domów nie odzyskały już nigdy spokoju ducha. Często zostawały one jedynymi przedstawicielami swoich rodzin, gdyż pozostałych członków wymordowano.
Poza informacjami o pseudomedycznych eksperymentach znajdziemy tu również opowieści o życiu w obozie, cierpieniu związanym z odseparowaniem od najbliższych, strachu przed każdym kolejnym dniem.

Jeżynka | 2019-04-03
Na półkach: 2019, Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 03 kwietnia 2019

Przesłanie tej książki jest jasne od samego początku. Celem publikacji jest przedstawienie ofiar zbrodniczych eksperymentów medycznych jako ludzi z krwi i kości - statystykę, dane i wykresy zamienić na imiona, nazwiska i indywidualne historie więźniarek. Z przedmiotu badań historyków uczynić podmiot przywracając tym samym 800 kobietom z bloku 10 w Auschwitz godność i szacunek do ich przeżyć.
Taka wizja autora, ze wszech miar słuszna, może sprawiać że dla czytelnika książka Hansa Joachima Langa może wydawać się, przez tę szczegółowość i dbałość o detale, zbyt chaotyczna. Publikacja ta wymaga więc maksymalnego skupienia aby zrozumieć ogrom cierpień i poniżenia któremu zostały poddane więźniarki oraz aby docenić tytaniczną wręcz pracę pisarza w dotarciu do tysięcy dokumentów, wspomnień i ofiar które przeżyły to piekło.

Kluczową decyzją jaką musiał podjąć Hans Joachim Lang była decyzja w jaki sposób przedstawić zgromadzony materiał.
Postanowił on skupić się na działalności...

Kaśka | 2018-05-07

Tak naprawdę ciężko znaleźć odpowiednie (cenzuralne) słowa by opisać książkę, nawet ciężko ją ocenić bo jak można wycenić ludzkie życie i tragedię? I to nie jednej osoby a setek, tysięcy...
To co zostało opisane jest niewyobrażalne, jednak prawdziwe. Ponadto należy wziąć pod uwagę iż zapewne o wielu rzeczach jakie były wymyślane w obozach nie wiemy i się już nie dowiemy. Nie wyobrażam sobie jak można być tak podłym człowiekiem i zadawać taki ból i cierpienie innym.

„Tu jest Birkenau. I tu są tylko dwie kategorie ludzi – martwi albo żywi, trzeciej nie ma. I jeszcze jedno chcę wam powiedzieć: żywi zawsze będą tu zazdrościć martwym”. (...) Jak można coś takiego opisać? Brak na to słów. Gaz, razy, wszędzie zabici, wszędzie trupy, nic więcej. Kawałek chleba. Kawałek marmolady, kawałek masła, wszystko. Jak to można opisać? Jak? Nie wiem.”

Beti | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Nie jest to książka łatwa do przebrnięcia,przyznam się szczerze że miałam problemy z zaśnięciem po skończeniu....Człowiek człowieka traktował jako królika doświadczalnego :-( .Doświadczenia były przeprowadzane zarówno na mężczyznach jak i na kobietach.Przykre ale prawdziwe .....
Serce się kraje będąc matką czytając że kobiety w ciąży lub z małymi dziećmi od razu były kierowane do gazu...

Polecam!!!

Setna_Małpa | 2019-04-08

Miałam nie pisać nic na temat tej książki jednak uznałam że muszę. Muszę bo książka historyczna roku 2018 to Tatuazysta z Auschwitz. Tak moi drodzy. Tatuazysta uznany za książkę. Historyczną na dodatek. No i roku, jesteście drodzy użytkownicy LC w większości tumanami. Baranami. Oby historia Wam tego nie zapomniała. Kury Wam macać i pierogi lepić a nie książki oceniać.
Ja chcę powiedzieć o prawdziwej książce. Kobiety z bloku 10 to świetna lektura. Historia spisana przez Niemca i dlatego nie ma w niej bohaterskich Polaków, już samo to jest ogromną ulgą. Autor pisze głównie o holenderskich Żydówkach i o tym co działo się w Oświęcimiu w ramach eksperymentów medycznych przeprowadzonych na wielu kobietach. Spotkamy na kartach tej książki kontrowersyjną postać doktora Deringa, jeśli kogoś interesuje faktycznie historia to łakomym kąskiem będzie te kilka zdań na jego temat.
Treść odbiega mocno od większości oświęcimskich opracowań bo Autor nie skupiał się tu na śmierci ale na cierpieniu...

rudarecenzuje | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Mówią, że O tym, co się wydarzyło w Auschwitz, wiedzą tylko ci, którzy tam byli. My znamy tę historię jedynie pobieżnie i fragmentarycznie. Nigdy tego nie widzieliśmy, a przekazywana nam wiedza często pochodzi od osób mających z tą tragedią niewiele wspólnego. Mam wrażenie, że pamięć o tym zaczyna się powoli zacierać, a może nawet przestaje powoli interesować, zwłaszcza, że nie potrafimy tego zrozumieć, bo nigdy nie byliśmy uczestnikami, czy świadkami tych wydarzeń.

Niewiele mówi się zwłaszcza o eksperymentach medycznych, które odbywały się w obozie. Wszyscy znamy lepiej lub gorzej fakty, liczby, daty, ale temat ten często zostaje pomijany, a jego konsekwencje przemilczane. Autor powieści postanowił przybliżyć ten temat czytelnikom i zrobił to naprawdę dobrze. Suche informacje zostały wzmocnione wciąż żywymi emocjami. Wielka siła powieści Langa tkwi w tej prawdziwości. Myślę, że nie osiągnąłby tego, gdyby zdecydował się na bardziej tradycyjną formę.

Na szczęście nie zrobił tego,...

JaMajka | 2017-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Lektura, która robi ogromne wrażenie.
Ból i niesprawiedliwość kobiet które opisano w danej książce są wprost niewyobrażalne.
Piekło z którym musiały zmagać się przez lata wojny, nigdy nie powinno mieć miejsca.
Co gorsza, jak się okazuje- owe piekło nie kończy się wraz z zakończeniem wojny.
Mimo że książka jest bardzo trudno dostępna, naprawdę każda dorosła osoba powinna ją przeczytać.
Po tej lekturze potrzebuję lekkiego "odpoczynku" jeśli chodzi o temat holokaustu. Zdecydowanie nie da się o niej zapomnieć.

Nowe, rozszerzone wydanie książki o której głośno jest od lat. W krakowskiej bibliotece jest ona ciągle wypożyczona, a czas oczekiwania na nią to nawet i...rok. Nic zatem dziwnego, że kiedy tylko spostrzegłam ją na Legimi od razu pobrałam i zagłębiłam się w lekturę.

Książka opowiada o eksperymentach medycznych przeprowadzanych głównie na żydowskich więżniarkach w KL Auschwitz. Nie znajdziemy tu jednak wzmianek o doktorze Mengele. Sam autor już we wstępie wspomina, że ta sprawa jest już wyjątkowo głośna, a bardzo mało mówi się o innych lekarzach, którzy w czasie wojny eksperymentowali na więźniach i więźniarkach.

Znaczna część książki opowiada o samych lekarzach oraz ich eksperymentach. Te opisywane są przde wszystkim przez kobiety, które uczestniczyły w nich jako ofiary lub też pomoc medyczna. I aż krew może zmrozić się w żyłach, kiedy czyta się o tym, działo się w bloku 10. Sterylizacja chemiczna i operacyjna, operacje bez dobrego znieczulenia, czy wreszcie odyłanie kobiet z...

ampH | 2015-10-02
Przeczytana: 01 października 2015

Książkę tę zapragnąłem przeczytać od razu kiedy na nią natrafiłem. Udało mi się ją wygrać u Oli z bloga Aleksandrowe Myśli i choć minęło trochę czasu odkąd do mnie dotarła, to wreszcie udało mi się ją przeczytać. Na pewno nie należała do łatwych lektur, ponieważ pokazywała do jakiego bestialstwa mogą się posunąć ludzie, ale za to rzuca też nieco światła za lekko przyciemnione czasy po zakończeniu II Wojny Światowej, na poczynania Republiki Federalnej Niemiec.

Blok nr 10 w Auschwitz był blokiem przeznaczonym na eksperymenty medyczne. Jego głównym nadzorcą był profesor Clauberg - ginekolog przeprowadzający eksperymenty dotyczące szybkiego sposobu masowej, nieoperacyjnej sterylizacji. Celowi przyświecała idea "czystości rasy", chociaż nie była jedynym tematem eksperymentów, a doktor Clauberg nie był jedynym lekarzem, który wykorzystywał więźniarki do swoich badań.

Z pewnością wiele osób słyszało o Josefie Mengele, zwanym również "Aniołem Śmierci" - jego decyzjami życia...

eR_ | 2019-03-09
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 07 marca 2019

Eksperymenty medyczne przeprowadzane w Auschwitz, a także innych obozach, prowadzone przez tak zwanych lekarzy. Większość z nich należała do SS, a więźniów obozowych traktowali jako łatwo dostępny materiał do eksperymentów, które nie miały nic wspólnego z nauką. Były to badania nad sterylizacją, badania genetyczne, skutki głodu, a także mające „pokazać” związki między bliźniętami, czy też badania i obserwacje anomalii genetycznych. Prowadzono również badania nad hipotermią, a także badania nad elektrowstrząsami i inne. Powstało wiele omówień tych zbrodniczych działań. Ja ostatnio zaznajomiłem się z bestsellerem na naszym rynku wydawniczym „Kobiety z bloku 10 Eksperymenty medyczne w Auschwitz”.

O książce można dowiedzieć się że:
Medycyna i fanatyzm rasowy – mało zgłębiany rozdział historii obozu Auschwitz, opowiedziany z perspektywy ofiar.
Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Od kwietnia 1943 roku istniał w Auschwitz blok 10, gdzie dokonywano zbrodniczych...