Dudziak

Kobiety z bloku 10. Eksperymenty medyczne w Auschwitz

Wydawnictwo: Świat Książki
domino

Porażająca opowieść o eksperymentach medycznych, dokonywanych na kobietach w Auschwitz. Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przeżyło trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od...

Ta historia nie została dotąd należycie zbadana i opisana. Przez blok 10 w Auschwitz, gdzie dokonywano zbrodniczych eksperymentów medycznych, przeszło około ośmiuset kobiet. Przeżyło trzysta. Część z nich opowiedziała autorowi, co im robiono. Kim był niesławny profesor Clauberg, „specjalista” od sterylizacji? Jak działało jego „laboratorium”? Jakie metody stosowali i co „badali” inni pseudo-lekarze? Historia ofiar, katów, sadystycznych „operacji” i codzienności obozu opisana na podstawie badań archiwalnych i rozmów z ofiarami.

źródło opisu: http://www.empik.com/kobiety-z-bloku-10-eksperymen...(?)

źródło okładki: zdjęcie autorskie

O eksperymentach pseudomedycznych przeprowadzanych w Auschwitz można przeczytać w wielu książkach. Ta jednak różni się od innych tym, że autor te makabryczne procedery przeniósł na drugi plan, a skupił się na przedstawieniu jego ofiar - kobiet z bloku 10. Przeprowadzano na nich próby udoskonalenia metod sterylizacji, badania nad rakiem szyjki macicy i inne, wszystkie bez ich zgody, często w tragicznych warunkach sprzętowo-sanitarnych.
Ich wspomnienia są wstrząsające, zostały one pozbawione godności, brutalnie wykorzystane i okaleczone do końca swoich dni. Nawet po opuszczeniu obozu i powrocie do domów nie odzyskały już nigdy spokoju ducha. Często zostawały one jedynymi przedstawicielami swoich rodzin, gdyż pozostałych członków wymordowano.
Poza informacjami o pseudomedycznych eksperymentach znajdziemy tu również opowieści o życiu w obozie, cierpieniu związanym z odseparowaniem od najbliższych, strachu przed każdym kolejnym dniem.

Kaśka | 2018-05-07

Tak naprawdę ciężko znaleźć odpowiednie (cenzuralne) słowa by opisać książkę, nawet ciężko ją ocenić bo jak można wycenić ludzkie życie i tragedię? I to nie jednej osoby a setek, tysięcy...
To co zostało opisane jest niewyobrażalne, jednak prawdziwe. Ponadto należy wziąć pod uwagę iż zapewne o wielu rzeczach jakie były wymyślane w obozach nie wiemy i się już nie dowiemy. Nie wyobrażam sobie jak można być tak podłym człowiekiem i zadawać taki ból i cierpienie innym.

„Tu jest Birkenau. I tu są tylko dwie kategorie ludzi – martwi albo żywi, trzeciej nie ma. I jeszcze jedno chcę wam powiedzieć: żywi zawsze będą tu zazdrościć martwym”. (...) Jak można coś takiego opisać? Brak na to słów. Gaz, razy, wszędzie zabici, wszędzie trupy, nic więcej. Kawałek chleba. Kawałek marmolady, kawałek masła, wszystko. Jak to można opisać? Jak? Nie wiem.”

rudarecenzuje | 2015-03-10
Przeczytana: 10 marca 2015

Mówią, że O tym, co się wydarzyło w Auschwitz, wiedzą tylko ci, którzy tam byli. My znamy tę historię jedynie pobieżnie i fragmentarycznie. Nigdy tego nie widzieliśmy, a przekazywana nam wiedza często pochodzi od osób mających z tą tragedią niewiele wspólnego. Mam wrażenie, że pamięć o tym zaczyna się powoli zacierać, a może nawet przestaje powoli interesować, zwłaszcza, że nie potrafimy tego zrozumieć, bo nigdy nie byliśmy uczestnikami, czy świadkami tych wydarzeń.

Niewiele mówi się zwłaszcza o eksperymentach medycznych, które odbywały się w obozie. Wszyscy znamy lepiej lub gorzej fakty, liczby, daty, ale temat ten często zostaje pomijany, a jego konsekwencje przemilczane. Autor powieści postanowił przybliżyć ten temat czytelnikom i zrobił to naprawdę dobrze. Suche informacje zostały wzmocnione wciąż żywymi emocjami. Wielka siła powieści Langa tkwi w tej prawdziwości. Myślę, że nie osiągnąłby tego, gdyby zdecydował się na bardziej tradycyjną formę.

Na szczęście nie zrobił tego,...

Beti | 2017-07-29
Przeczytana: 29 lipca 2017

Nie jest to książka łatwa do przebrnięcia,przyznam się szczerze że miałam problemy z zaśnięciem po skończeniu....Człowiek człowieka traktował jako królika doświadczalnego :-( .Doświadczenia były przeprowadzane zarówno na mężczyznach jak i na kobietach.Przykre ale prawdziwe .....
Serce się kraje będąc matką czytając że kobiety w ciąży lub z małymi dziećmi od razu były kierowane do gazu...

Polecam!!!

JaMajka | 2017-04-29
Przeczytana: 27 kwietnia 2017

Lektura, która robi ogromne wrażenie.
Ból i niesprawiedliwość kobiet które opisano w danej książce są wprost niewyobrażalne.
Piekło z którym musiały zmagać się przez lata wojny, nigdy nie powinno mieć miejsca.
Co gorsza, jak się okazuje- owe piekło nie kończy się wraz z zakończeniem wojny.
Mimo że książka jest bardzo trudno dostępna, naprawdę każda dorosła osoba powinna ją przeczytać.
Po tej lekturze potrzebuję lekkiego "odpoczynku" jeśli chodzi o temat holokaustu. Zdecydowanie nie da się o niej zapomnieć.

ampH | 2015-10-02
Przeczytana: 01 października 2015

Książkę tę zapragnąłem przeczytać od razu kiedy na nią natrafiłem. Udało mi się ją wygrać u Oli z bloga Aleksandrowe Myśli i choć minęło trochę czasu odkąd do mnie dotarła, to wreszcie udało mi się ją przeczytać. Na pewno nie należała do łatwych lektur, ponieważ pokazywała do jakiego bestialstwa mogą się posunąć ludzie, ale za to rzuca też nieco światła za lekko przyciemnione czasy po zakończeniu II Wojny Światowej, na poczynania Republiki Federalnej Niemiec.

Blok nr 10 w Auschwitz był blokiem przeznaczonym na eksperymenty medyczne. Jego głównym nadzorcą był profesor Clauberg - ginekolog przeprowadzający eksperymenty dotyczące szybkiego sposobu masowej, nieoperacyjnej sterylizacji. Celowi przyświecała idea "czystości rasy", chociaż nie była jedynym tematem eksperymentów, a doktor Clauberg nie był jedynym lekarzem, który wykorzystywał więźniarki do swoich badań.

Z pewnością wiele osób słyszało o Josefie Mengele, zwanym również "Aniołem Śmierci" - jego decyzjami życia...

Veronica | 2018-03-20

"W przyszłości,gdy zabraknie tych,którzy z własnego doświadczenia mogliby opowiadać,jak było w Auschwitz,będą jeszcze istniały biblioteki i archiwa[. . .] "

Nie wiem co mogłabym napisać o tej książce,chyba tylko to ,że jest to historia kobiet poddanych okrutnym eksperymentom w Auschwitz.Autor opisuje to,czego doświadczały tam kobiety,wplata ich osobiste wypowiedzi, "przedstawia"czytelnikowi katów, a także dalsze dzieje ofiar.

"Istnieje bowiem milcząca większość,która nie przeżyła:kobiety z bloku 10.,których w tej książce nie wymieniono,gdyż nieznane są nawet ich nazwiska,[. . .]przed ewakuacją obozu zostały zagazowane albo zmarły z chorób i wycieńczenia."

Książkę polecam.Im wszystkim, jesteśmy winni to,by pamiętać.

Carnival | 2016-09-22
Na półkach: Przeczytane, Fakty i akty
Przeczytana: 22 września 2016

Książkę się czyta jak listę (nie)obecności, ale tak właśnie powinna ona wyglądać. Opisuje tragiczne wydarzenia jakie miały miejsce w 10 bloku, przy udziale tak wielu nieświadomych niebezpieczeństwa ofiar. Jak w każdej społeczności i tu, wśród ofiar znajdziemy osoby, u których trudno by szukać człowieczeństwa.
Nawet dla mojego pokolenia czasy holokaustu są już daleką przeszłością. Nie zmienia to faktu, że powinniśmy pamiętać o tym co człowiek człowiekowi był w stanie zgotować, bo to bardzo ważna część historii świata, a takie książki są ważnym elementem świadectwa.

Blackheart009 | 2014-12-21

Książka opowiada o piekle na ziemi.Jest okropna,straszna,nie wiadomo jak ją oceniać.Dla mnie historyczki z zamiłowania-bardzo dobra książka.

Blondynaaa | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Powiem szczerze, że nie od razu wiedziałam co napisać o tej książce. Książkę rzeczywiście czyta się dość szybko ale to wynika z ludzkiej ciekawości do historii jakie rzeczywiście wydarzyły się w przeszłości. Powiedzieć, że jest ona rewelacyjna, ponieważ jest dużo historii, które przerażają to trochę dziwne stwierdzenie. Tym bardziej, że każdy wie że Auschwitz i większość historii z nim związanych to nie bajka tylko coś co rzeczywiście kiedyś miało miejsce. Dlatego zatrzymam się chyba tylko na stwierdzeniu,że książka naprawdę przeraża ukazując historię kobiet i ich życie w bloku 10 oraz dodam, że powinna być to obowiązkowa lektura każdego z nas. Byśmy zdali sobie sprawę, że teraźniejsze problemy są niczym w porównaniu do tych, które dotykały ludzi z okresu obozu koncentracyjnego.