Nazwiska numerów

Wydawnictwo: Wołoszański
historyczna

Nazwiska numerów to książka wyjątkowa. Trzyma w napięciu od pierwszej strony do ostatniej i nikogo, kto ją przeczyta, nie pozostawi obojętnym. Wśród okropności drugiej wojny światowej ta poraża bezwzględnością i pogardą dla człowieka. Pomysł narodził się w zwyrodniałych umysłach członków Organizacji Naukowej Ahnenerbe (Dziedzictwo Przodków). W 1943 roku w komorze gazowej w KZ...

Wśród okropności drugiej wojny światowej ta poraża bezwzględnością i pogardą dla człowieka. Pomysł narodził się w zwyrodniałych umysłach członków Organizacji Naukowej Ahnenerbe (Dziedzictwo Przodków). W 1943 roku w komorze gazowej w KZ Natzweiler-Struthof (Alzacja) zabito 86 wyselekcjonowanych w Auschwitz żydowskich kobiet i mężczyzn. Cel egzekucji: szkielety ofiar miały zostać wystawione w Instytucie Anatomicznym Uniwersytetu Rzeszy w Strasburgu i służyć badaniom w przyszłych, „wolnych od Żydów” czasach. Odpowiedzialni za to profesor anatomii August Hirt i współdziałający z nim koledzy-„naukowcy” nie zdołali doprowadzić swego przedsięwzięcia do końca. Po wojnie szczątki zamordowanych zostały pochowane w masowym grobie – anonimowo

Hans-Joachim Lang po pięciu latach poszukiwań, prowadzonych w licznych archiwach w kraju i za granicą, zrekonstruował przebieg zbrodni, zidentyfikował 86 zamordowanych oraz miejsce ich pochodzenia. Udało mu się odnaleźć członków rodzin niektórych ofiar i przeprowadzić z nimi wywiady. Niemi dotychczas bohaterowie tragedii odzyskali tożsamość.

mamalgosia | 2011-07-16
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 16 lipca 2011

Trudno ocenić tę książkę - jej treść jest wstrząsająca. Powstała jako pomnik pamięci 82 ofiar nazistowskich antropologów. Nadaje "numerom" twarze. Uosabia ofiary, które najczęściej postrzegane są w kategorii "liczb".

Grzegorz | 2015-04-06

Kolejna ksiazka poruszajaca tematykow jak to zydzi byli zle trakotowani, ktora nie wnosi nic nowego do literatury faktu drugiej wojny swiatowej. Po wydawnictwie pana Wołoszańskiego spodziewalem sie znacznie wiecej

Pio | 2011-08-06
Na półkach: Przeczytane, 2011