Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy

Wydawnictwo: Znak
Ag2S

Nowa książka autorki bestsellera „Dziewczęta z Auschwitz”. Prawdziwe opowieści rodzin polskich żołnierzy. Dla nich wojna to codzienność. „Rodzina. Jest dla mnie istotna. Żona wiedziała, czym się zajmuję, jeszcze zanim się pobraliśmy. Mogła wybrać krawca albo piekarza, a wybrała mnie. Wiem, że to, co osiągnąłem, wynika ze wsparcia i siły, jaką ona mi daje. Moja żona jest silną, mądrą...

„Rodzina. Jest dla mnie istotna. Żona wiedziała, czym się zajmuję, jeszcze zanim się pobraliśmy. Mogła wybrać krawca albo piekarza, a wybrała mnie. Wiem, że to, co osiągnąłem, wynika ze wsparcia i siły, jaką ona mi daje. Moja żona jest silną, mądrą kobieta”.
Sebastian, żołnierz od osiemnastu lat.

„Po powrocie z pierwszej misji Darek był jak surykatka. Nasłuchiwał, obserwował, wszystko było dla niego podejrzane. Któregoś dnia wybraliśmy się do banku. Załatwialiśmy zwykłe codzienności. Nagle coś stuknęło. Mój mąż momentalnie padł na ziemię. Ciągle był niespokojny. Mówił: »Jak tu się ciężko żyje! Tam musiałem tylko przeżyć!«”.
Marzena, żona Darka, od piętnastu lat na wojnie.

„Dziecko żołnierza nic nie poradzi na decyzje ojca. Jedyne, co można zrobić, to przyzwyczaić się do tego. Tak będzie najłatwiej. A rodzina? Po wyjeździe musi stać się samodzielna. Wiem jedno: jeśli żołnierz ma rodzinę, w której są dzieci w okresie dojrzewania, to taki wyjazd jest strzałem w kolano”.
Patryk, jego ojciec wyjechał na pierwszą misję, gdy chłopiec miał jedenaście lat.

„Ta książka jest dla mnie niezwykle ważna. Chciałam uchwycić w niej emocje ludzi, którzy biorą udział w wojnie. Ich odwagę, oddanie, ale też strach i tęsknotę. Słuchałam historii żołnierzy wyjeżdżających na misje, a później borykających się z PTSD. Rozmawiałam z ich rodzinami, które swoją walkę toczą w codziennym życiu. Moi bohaterowie czasami milczeli. To milczenie wyrażało więcej niż słowa. Tę ciszę również starałam się uchwycić i oddać w książce. Wszystkie wydarzenia, które opisałam, są prawdziwe i mogą dotyczyć każdego z nas”.
Sylwia Winnik

źródło opisu: https://www.znak.com.pl/

źródło okładki: https://www.znak.com.pl/

książek: 1903
Piotr | 2019-02-09
Przeczytana: 09 lutego 2019

Istnieją na świecie ludzie, o których istnieniu nie mamy pojęcia, a kiedy dowiadujemy się o nic czegoś więcej, nazywamy ich bohaterami. Oni sami patrzą na siebie zwyczajnie, nie uważają, aby zrobili coś wyjątkowego. Uważają, że to co robią, jest zwyczajną służbą. Żyją wśród nas, niepozorni, unikają powrotów do tego co było, a inni mają potrzebę mówienia.
Sylwia Winnik, autorka młodego pokolenia, po raz kolejny sięgnęła po coś, co trudno jest ogarnąć i wobec czego nie można przejść obojętnie. "Tylko przeżyć..." to świadectwa żołnierzy, ich rodzin, żon, matek i dzieci. Czułem, że ta książka będzie dobra, ale nie miałem pojęcia, że spotkam się z tak doskonałym ujęciem czegoś, co dla mnie, człowieka w cywilu, niebędącego związanego z wojskiem, czy też nie znającym bliżej ludzi służących na "misjach pokojowych", ta lektura stała się zupełnie innym ujęciem tego, o czym miałem nikłe wyobrażenie.
Każda opowieść jest inna i zawiera inne dawki emocji. Żołnierze często opowiadają...

Wioleta Sadowska | 2019-03-19
Przeczytana: 19 marca 2019

"Bo misja jest jak narkotyk. Wciąga, uzależnia. Może zabić, jednak nie myślisz o tym, gdy organizm domaga się adrenaliny".

Istnieją w naszej świadomości, jako pewien stały element polityki obronności każdego kraju. Nie myślimy o nich zbyt często. Nasza uwaga skupiona jest na nich wyłącznie wtedy, gdy w wieczornych wiadomościach pojawia się informacja o tym, że znowu któryś zginął na służbie. Żołnierze - czas, by dowiedzieć się o ich życiu nieco więcej.

Sylwia Winnik to pisarka i blogerka, która ukończyła dziennikarstwo we Wrocławiu. W 2018 r. wydała książkę pt. "Dziewczęta z Auschwitz". Inspiracje do swoich reportaży czerpie z prawdziwych, ludzkich historii. Pasjonuje się książkami, górami i historią. Jest pomysłodawczynią i współorganizatorką Literackiego Festiwalu Czas na Książki.

"Tylko przeżyć. Prawdziwe historie rodzin polskich żołnierzy" to zbiór piętnastu reportaży ukazujących opowieści polskich żołnierzy i ich rodzin. Opowieści o życiu na misji, ale także o życiu tutaj,...

Dominiqe83 | 2019-03-13
Przeczytana: 10 marca 2019

Sylwia Winnik dała się poznać jako autorka posiadająca doskonale rozwinięty zmysł reporterski już przy okazji poruszającej i doskonale przyjętej przez czytelników publikacji "Dziewczęta z Auschwitz". Tym razem Sylwia swoją uwagę skierowała ku żołnierzom Wojska Polskiego, służącym na misjach zagranicznych, oraz ku ich rodzinom. W piętnastu rozmowach przedstawia nam perspektywę czynnych żołnierzy, ich żon czy dzieci, a nawet kapelana. To spora dawka wiedzy nie tylko o polskiej wojskowości oraz zawodzie wybieranym między innymi z pasji lub wierności tradycji, ale i o codziennej walce toczącej się w prywatnej sferze życia o utrzymanie rodziny i wychowanie dzieci w obliczu wielomiesięcznej rozłąki i nieustannego strachu.

Jest to lektura niełatwa, bo pozbawiona fikcji, lukru i fałszywego bohaterstwa. "Tylko przeżyć" traktuje o nietypowym zawodzie - bardzo ważnej służbie, która jak dla mnie - zwykłej obywatelki - ma ten sam ciężar gatunkowy co służba na przykład strażaków, policjantów...

Bibliotecznie | 2019-02-11

"Poza granicami Polski, gdzie służą żołnierze, toczy się jedna wojna. Tu, w kraju, gdzie pozostawione są ich rodziny, druga. Obie są niebezpieczne. Obie tak samo ważne".

Nie wiedziałam, czego się spodziewać po tym dokumencie. Wprawdzie nie sięgnęłam po niego całkiem w ciemno, ponieważ przeczytałam niedawno "Dziewczęta z Auschwitz" tej autorki, ale przyznaję, że rzadko czytam pozycje z tego gatunku. Myślę jednak, że gdyby większość z nich była podobna do książek Sylwii Winnik, pewnie sięgałabym po nie częściej.

"Tylko przeżyć" to dokument pełen trudnych emocji. Z każdego rozdziału wyziera cały wachlarz uczuć. W tych kobiecych emocje buzują jak gejzer, a historie mężczyzn opowiedziane są "po męsku", szorstko i w skrócie, skupiając się na wojnie, a nie na uczuciach. Kolejne strony książki Sylwii Winnik dają do myślenia. Ile w tych ludziach jest pokory wobec nieustającej groźby śmierci, tego się po prostu nie da opisać...

Poruszyły mnie rozdziały, w których o życiu w żołnierskiej...

Jestem świeżo po lekturze książki, siedzę i zastanawiam się czy można tę książkę ocenić? No bo jak ocenić czyjeś życie? Raczej nie można. Sylwia Winnik w swoim reportażu przedstawia niezwykłych bohaterów – żołnierzy i ich rodziny, których życie wcale nie było łatwe. Niestety polska mentalność ludzi czasem sprawia, że tracę wiarę w ludzi. Niektórzy myślą, że ktoś zostaje żołnierzem, bo można za to zarobić dobre pieniądze. Ale czy ludzie, którzy tak właśnie myślą, byliby w stanie zamienić się zatem miejscem z danym żołnierzem? Wątpię. Żołnierzem nie można nauczyć się być, z tym trzeba się urodzić, do tego trzeba mieć powołanie.

Każdego dnia i w każdym miejscu, niezależnie od tego jaki wykonujemy zawód może czyhać na nas niebezpieczeństwo. Nigdy nie wiemy co nas spotka w danej chwili, czy nie wydarzy się coś złego. Decydując się na bycie żołnierzem trzeba mieć świadomość, że wyjeżdżając na misję można już z niej nie wrócić. I żołnierz, który się na to decyduje, musi być tego...

Tabascoo12 | 2019-03-03
Przeczytana: 03 marca 2019

Kiedy sięga się po drugą książkę autora, którego pierwsza książka odniosła tak duży sukces istnieje pewne ryzyko, że autor tym razem nie podoła. Ale nie w przypadku Sylwii Winnik. Dziewczęta z Auschwitz były bardzo dobrze napisane, wywołały wiele emocji i rzeczywiście, jak zaznaczała autorka - pisane emocjami. Tylko przeżyć - to książka jeszcze lepsza. Rzeczowa, przemyślana, kontrowersyjna i nadal emocjonalna. Autorka popełniła dzieło warte uwagi i ponownie podniosła sobie poprzeczkę wysoko. Spokojnie można porównywać ją z najlepszymi reportażystami - a ona dopiero zaczyna swoją literacką ścieżkę. Z całą pewnością będę śledzić, a ponieważ nie zawiodłem się ani przy pierwszej, ani drugiej książce - myślę, że zdobyła we mnie swojego wiernego czytelnika. Polecam.

Książkowe_Wyliczanki | 2019-03-15
Przeczytana: 01 marca 2019

Całość na: http://www.ksiazkowewyliczanki.pl/2019/03/co-znaczy-tylko-przezyc-sylwia-winnik.html

Nie każdy potrafi słuchać. Nie każdy też przelewa na papier historię swoich rozmówców tak jak autorka, tak że naprawdę ciężko się momentami oderwać. "Tylko przeżyć" to historie poszczególnych osób ale i całych rodzin, które opowiadają o wspólnym życiu. Historie wyjazdów na misje, o niebezpieczeństwie czyhającym na każdym kroku, o kalectwie i śmierci. Kilku żołnierzy, których opowieści znajdziemy na kartach tej książki pokazują bardzo różne wydarzenia, różne powody, dla których stali się zawodowymi żołnierzami ale również dlaczego wyjechali na misje. Obraz tam na miejscu jest zawsze taki sam, pełen niebezpieczeństw, które czyhają co krok. Czemu mężczyźni (bo akurat w tej książce to oni noszą mundury) decydują się na wyjazd? Poczucie obowiązku, chęć przeżycia przygody, potrzeba poznania warunków wojny, ale również kwestie finansowe. Każdy z nich kieruje się trochę innymi kryteriami. Sam...

Delillah | 2019-03-20
Przeczytana: 23 marca 2019