Allegro - kampania grudzień kat. fantastyka

Spirit Bound

Cykl: Akademia wampirów (tom 5)
Wydawnictwo: Penguin Books
Spirit Bound
angielski
YumeNoJoou

źródło okładki: penguin.com

Rose powraca do Akademii Wampirów, by ukończyć edukację i próbuje na nowo ułożyć sobie życie. Ma lepsze relacje z rodzicami, zaczyna spotykać się z Adrianem, wkrótce zostaje oficjalnie strażniczką. Jednak cały czas czuje ból z powodu Dymitra, który zamienił się w strzygę. Co więcej, dawny ukochany zapowiedział, że ją odnajdzie i zabije. Rose postanawia podjąć olbrzymie ryzyko i spróbować znaleźć sposób na ponowne przemienienie Dymitra w dampira.

,,W mocy ducha” utrzymuje poziom poprzednich części, ale dla mnie i tak najlepszym tomem pozostaje ,,Przysięga krwi”. W tej części znowu miałam wrażenie, że pewne wydarzenia są rozwleczone, i irytował mnie trochę trójkąt miłosny. Nie był tak denerwujący jak w niektórych książkach dla młodzieży, aczkolwiek i tak czytanie o tym jak Rose próbuje sobie ułożyć życie z Adrianem, jednocześnie cały czas kochając Dymitra, potrafiło zniechęcić. Mimo wszystko Mead i tak postarała się, by oddać dwojakie uczucia Rose do obu mężczyzn. Dymitr jest...

Miałam założenie przeczytać całą "Akademię..." jednym ciągiem, ale muszę przyznać, że przy części 5-tej poległam i na jakiś czas odłożyłam lekturę na półkę (było to zaraz po tym, jak Rose z przyjaciółmi włamali się do więzienia Tarasow, co wydało mi się naciągane, nawet jak na tak szczególną grupę, jaką reprezentują). Po kilku miesiącach wróciłam do przerwanej książki- odkąd Daszkow zniknął z horyzontu, czytanie stało się przyjemnością (choć przypuszczam, że w tomie szóstym jeszcze się z tą kreaturą spotkamy). Lisa jest coraz ciekawszą postacią, ale mam wrażenie, że jej dar możnaby przedstawić w jeszcze bardziej spektakularny sposób- być może w ostatnim tomie Richelle Mead właśnie to dla nas przygotowała? Zobaczymy... To, że sięgnę po część kończącą ten cykl, jest rzeczą pewną.
Kolejna sprawa która mnie tutaj denerwowała i nieco nudziła- związek Rose i Adriana Iwaszkowa. Gdzie podział się ten czarujący chłopak, tajemniczy i mający w sobie pewien mrok? Szalony arystokrata w tej...

nadzieja1925 | 2014-03-02
Przeczytana: 01 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Muszę przyznać, że pani Mead wspaniale włada piórem i od jej książek po prostu nie da się oderwać... jest jedną z lepszych pisarek (oczywiście według mnie). „Akademia wampirów” jest jej dziełem, czyli inaczej jest to jedna z lepszych serii, a książka „W mocy ducha” jest jej 5 częścią, ale nie bójcie się... przed nami jest jeszcze co najmniej 1 książka.

W tej części Rose powraca do Akademii, w której czeka na nią jeden z ważniejszych dni w jej życiu, czyli dzień egzaminu, który zdecyduje czy zostanie strażniczką. Oczywiście Rose miała najlepszego nauczyciela na świecie (Dymitra), więc tym samym zdaje egzamin najlepiej ze wszystkich. Kim ja bym była, gdybym nie wspomniała o Dymitrze...no więc Dymitr nęka dziewczynę listami, w których informuje ją o swoich planach związanych z nią. Jednak Rosemarie ma nadzieje, że uda jej się go uratować i tym samym rusza na poszukiwania Roberta Doru... Ale czy uda jej się uratować ukochanego? A jeśli tak to czy będą mogli być razem?

Lisa...

Malwina | 2014-02-25
Przeczytana: 23 lutego 2014

Rose czeka nie lada wyzwanie - musi dać z siebie wszystko, by jak najlepiej zdać egzamin na strażnika, by jej szanse na przydział do ochrony Lissy wzrosły. Tylko jak ma zaangażować się w to całą sobą, skoro wie, że gdzieś za bezpiecznymi murami Akademii czeka ON. I chce ją zabić. Jednak pojawia się malutka nadzieja, minimalny płomyk szansy na... I Rose ma zamiar to wykorzystać. Posunie się do szalonych rzeczy, żeby sprawdzić mocno naciąganą teorię, w którą NIKT nie wierzy.
"W mocy ducha" trzyma poziom swojej poprzedniczki - akcja płynie wartko i nie sposób się nudzić. Książkę pochłonęłam wręcz w bardzo krótkim czasie i teraz muszę sobie dać na wstrzymanie, by na spokojnie przyjąć treść kolejnego tomu.
Muszę przyznać, że pierwsze dwie części przeczytałam dla zabicia czasu, jednak z każdą kolejną przewróconą kartką zżyłam się z bohaterami i przeżywam ich rozterki. Już nawet "małokrwiożerczość" wampirów mi nie przeszkadza ;)

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

* Recenzja zawiera spoilery fabularne *

Z wielkim bólem i wysiłkiem przeczytałam cztery poprzednie części ''Akademii Wampirów'',ale nawet to nie mogło powstrzymać mnie przed skończeniem całej serii.W myśl zasady,że gdy już zaczęło się zapoznawać z pewną historią to należy ją skończyć,czekałam całe trzy miesiące,aż piąta część będzie wreszcie dostępna w bibliotece.Kto by pomyślał,że coś tak okropnego będzie miało takie branie ? Chociaż nie powinnam tego tak oceniać,skoro sama chciałam to przeczytać.Jednak to tylko z ciekawości,jakie idiotyzmy tym razem zaserwuje nam autorka.Teraz już wiedziałam,czego mam się spodziewać,dlatego też nie jestem specjalnie zdenerwowana tym marnym poziomem.

Książka w dalszym ciągu skupia się głównie wokół jednego wątku,jakim jest miłość Rose i Dymitra.Ileż to można jeszcze ciągnąć,niech dziewczyna zaakceptuje fakt,że gościu jest tak jakby nie żywy (czytaj : jest strzygą) i skupi się na tym,czego od zawsze chciała,czyli zostaniem strażniczką Lissy.Poza...

książek: 1943
Magda | 2010-10-18
Przeczytana: 17 października 2010

Tym razem końcówka nie spowodowała moich łez. One pojawiały się w środku. Relacje Rose i Dimitra się o wiele bardziej skomplikowały. I właśnie nad nimi tak ubolewałam. Ale niespodziewany zwrot akcji spowodował, że końcówkę czyta się z zapartym tchem i nagle boom - koniec książki. Akcja urwana w takim miejscu, że tylko zagryzać zęby by nie krzyczeć. I do grudnia będzie trzeba poczekać na ciąg dalszy. I kogo naprawdę wybierze Rose - Dimitra mimo wszystkich przeciwności losu, cz Adriana, który wciąż tak wiele dla niej poświęca. W grudniu się przekonamy - w ostatniej części o dampirce Rose.

Sweetdreamsxox | 2015-07-20

Cóż...I tym razem pani Mead mnie nie rozczarowała.
Po straceńczej wyprawie na Syberię pomyślałam sobie "Rose już mnie niczym nie zaskoczy", a jednak, myliłam się. Dziewczyna nie przestaje zadziwiać mnie swoją wyjątkową odwagą jak i głupotą. Zamiast wszystko najpierw przemyśleć od razu przechodzi do działania. Faktem jednak jest, że już nieraz dzięki temu udało jej się ocalić wiele istnień, jednakże nie zmienia to faktu, że bardzo często naraża się, czasami nawet, na niepotrzebne ryzyko.
Przechodząc do książki.
Jej nieugięty upór i wiara w to, że istnieje sposób na przywrócenie kogoś, kto stał się strzygą, do świata żywych, kiedy większość jej otoczenia powątpiewa w to odkrycie, dla nich to zwykła bajka.
Za wszelką cenę pragnie ocalić Dymitra, mimo że początkowo zamierzała go zabić. Ma przy swoim boku Lissę, Eddiego i Adriana, który cóż...jest raczej niechętny temu wszystkiemu z oczywistych powodów..
Rose kończy szkołę i wchodzi w dorosłe życie, już nie będzie mogła robić...

patrikijaa | 2011-09-13
Przeczytana: 12 września 2011

Nie wiem co takiego jest w książkach Mead, że z tak wielki zapałem je czytam. Nawet, gdy brak chęci na jakąkolwiek literaturę, na jej serie zawsze czekam z utęsknieniem. To pierwsza autorka paranormalny fantasy, po którą sięgnęłam, i do tej pory jedyna, która tak bardzo mnie zachwyca. To już piąty tom cyklu o Rose Hathaway i Akademii Wampirów. Po prawie siedmiomiesięcznej przerwie z radością kupiłam długo oczekiwaną pozycję i przystąpiłam do czytania. Z jakim efektem?

Rose po nieudanej próbie zabicia swojego ukochanego, Dymitra, który przemienił się w strzygę, wraca do Akademii Wampirów. Przed nią wielki dzień, bo wreszcie stanie do egzaminu, który przesądzi o zostaniu strażnikiem. Bardzo zależy jej na tym tytule, a zwłaszcza na ochronie swojej przyjaciółki Lisy, ostatniej Dragonimirówny. Tylko czy po tym całym polowaniu na Dymitra, samotnej wprawie na Syberię i walkach z dziesiątkami strzyg, taki egzamin może jeszcze przysporzyć jej kłopotów? Bardziej martwią ją listy, które...

Jest to udana kontynuacja! Zawiera wszystko co chciałabym widzieć w książce o wampirach. Przewyższa nawet moje oczekiwania. Autorka świetnie rozwinęła poszczególne wątki i umiejętnie rozpoczęła nowe. Nie pogubiła się w tym, dlatego "W mocy ducha" czyta się lekko i przyjemnie. Można spokojnie zanurzyć się w świecie fantazji nie bojąc się wpaść w zawiłą tematykę.

Kinia | 2012-10-25
Przeczytana: 25 października 2012

Naprawdę rzadko zdarza się, że jeżeli jakiś cykl ma więcej niż cztery część, to jest jeszcze do przełknięcia. Zazwyczaj kolejne części wleką się nie miłosiernie i na dodatek widać, że autorzy wymyślali już jakieś głupoty. Niezwykle uradowana stwierdzam, że nie było tak w tym przypadku. Tak jak poprzednie części ta również jest świetna. Widać, że autorka od początku do końca wiedziała co się ma wydarzyć i wszystko było dokładnie zaplanowane. Spójna fabuła i na dodatek bardzo ciekawa sprawiły, że przy piątej już z kolei części ,,Akademii wampirów'' po prostu nie można było się nudzić. Wiele niespodziewanych zwrotów akcji nadawały takiego tempa, że ciężko było się od książki oderwać. Mam nadzieje, że ostatnia książka będzie świetnym zakończeniem tej wspaniałej serii. Na razie jednak polecam tę część równie gorąco jak poprzednie.