Hobbit. Czyli tam i z powrotem

Tłumaczenie: Maria Skibniewska
Wydawnictwo: Muza
5 921
8 288
10 368
10 792
4 369
2 073

Hobbit, czyli tam i z powrotem – zarówno Hobbit, czyli tam i z powrotem, jak i Władca Pierścieni powstały pod wpływem dobrze znanych autorowi legend staroangielskich, pełnych czarodziejów, smoków i przedmiotów o nadprzyrodzonej mocy. Jednakże sam hobbit, istota większa od liliputa, ale mniejsza od krasnoluda, jest oryginalnym pomysłem Tolkiena. Fantastyczny, przemyślany do najdrobniejszych szczegółów świat z powieści także powstał w wyobraźni pisarza, a barwna fabuła kryje głębszy sens i wiele analogii do współczesności.

źródło opisu: http://audioteka.pl/hobbit-czyli-tam-i-z-powrotem,produkt.html

źródło okładki: http://audioteka.pl/hobbit-czyli-tam-i-z-powrotem,produkt.html

Marlena | 2014-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2014

"Hobbit" nigdy nie znalazł się w moim kanonie lektur; filmy na podstawie książki też omijałam zawsze szerokim łukiem, wierząc, że wreszcie sięgnę do źródeł. Dziewicza lektura utworu Tolkiena sprawiła mi zatem wiele niespodzianek.
Czytając "Hobbita" czułam się jak mała dziewczynka, której znakomity gawędziarz opowiada wieczorem przy ognisku prastare legendy. Zatraciłam się w tym fantastycznym świecie bez reszty, razem z krasnoludami i Bilbem ruszyłam w niebezpieczną wyprawę - a to wszystko nie ruszając się z fotela! Plastyczne opisy sprawiły, że wyobraźnia pracowała na zwiększonych obrotach.
Cieszę się, że wreszcie nadrobiłam zaległości i poznałam "Hobbita". Przyjemna lektura zarówno dla młodszych jak i dla tych trochę starszych czytelników.

MałaKaczka | 2009-11-25

Książka idealna na rozpoczęcie przygody ze Światem Tolkienowskim. Krótka, lekka i idealnie wprowadzająca w świat Śródziemia.

hanterkaa | 2016-11-27
Przeczytana: 27 listopada 2016

Oj,jak ja żałuję,że sięgnęłam po wybitne dzieło Tolkiena dopiero teraz.Książka wciągnęła mnie już od pierwszych stron.Powodem tego jest prosty język,którym została zapisana.Pojawiło się wiele opisów miejsc,w których przebywali bohaterowie.Są one długie,ale jakże szczegółowe.Uważam to oczywiście za plus.Dzięki nim łatwo można wyobrazić sobie jak wygląda świat opisany przez autora,bohaterowie oraz różne dziwne stworzenia,które pojawiły się w książce.Główną zaletą tej książki jest świetna narracja,a także połączenie elementów śmiesznych i nieco przerażających.Dzięki temu wzbudza ona nie tylko zaciekawienie,ale i uśmiech na twarzy każdego czytającego.Nie można czytać jej bez emocji,ponieważ doskonale oddziałuje na wyobraźnię.
"Hobbit,czyli tam i z powrotem" to książka niezwykła.Emocjonująca wyprawa kompanii wciąga od pierwszej do ostatniej strony,pozwalając poczuć ten zew przygody,do której żywo będzie chciało się wracać.Już nie mogę się doczekać kiedy zacznę trylogię"Władcy...

Aaron | 2013-05-07
Przeczytana: maj 2013

Ta książka to prawdziwe arcydzieło i najlepsza lektura szkolna jaką kiedykolwiek czytałem. Znakomicie wprowadza w świat hobbitów, goblinów, krasnoludów, trolli, orków i innych stworzeń, które są we Władcy Pierścieni. Jest to utwór, który po przeczytaniu na długo się będzie pamiętać.

John Ronald Reuel Tolkien miał niesamowitą wyobraźnię, aby stworzyć tak wybitną książkę dlatego jest jednym z moich ulubionych autorów.

Uważam, że każdy powinien ją przeczytać. Serdecznie polecam.

Książka z cyklu "Wielkie powroty", czyli opowieść, którą przeczytałam więcej niż raz, dwa i momentami nie trzy razy i jakże nieskrywaną radością ponownie sięgnęłam po przygody wybitnych krasnoludów na czele z skromnym o wielkim sercu Hobbicie, którego spotkało mnóstwo, niebezpiecznych przygód.

Nie będę się tutaj dużo rozpisywać, ponieważ tą historię zna każdy fan fantastyki, a jeśli jej jeszcze nie przeczytał to z pewnością dużo o niej słyszał, gdyż doczekała się głośnej i efektownej ekranizacji.

Niezapomniane przygody czternastu dzielnych wojowników, którzy postanowili odzyskać złoto porwane przez potężnego smoka Smauga. Po drodze spotkali mnóstwo niebezpiecznych i niezwykłych przygód. Wpadli w ręce wielu przedziwnych jak również przerażających potworów. Rozwiązali niejedną, trudną zagadkę, a zwłaszcza skromny i niedoceniany na początku hobbit - Pan Baggins. Opowiedzieli niejedną historię, naruszyli nie jedną zasadę panującą na danym terenie i nie raz przewrotny los spłatał im...

orchideaidea | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Jedna z książek, które mimo, iż nie są gatunkowo w moim guście, to i tak postanowiłam, że prędzej czy później się z nimi zapoznam.

"Hobbit" przeleżał na mojej półce ładnych kilka lat i chociaż tematyką bardziej wydaje się być odpowiedniejszą lekturą dla dzieci i dorastającej młodzieży, to zgodnie z opisem zamieszczonym na okładce mojego wydania, starsi czytelnicy również znajdą w tej książce coś dla siebie. Zachowania postaci wykreowanych przez Tolkiena niczym nie odbiegają od znanych nam z życia reakcji ludzkich. Chciwe i często lekkomyślne krasnoludy, mściwe i pełne okrucieństwa gobliny, podstępny Gollum to postaci, które pomimo, że nie są istotami ludzkimi, to jednak do złudzenia wiernie oddają postrzeganie świata przez człowieka.
Oczywiście każdy ma prawo do własnej interpretacji.
Dla mnie jednym z ciekawszych wątków okazał się moment, w którym pozostawiony na pastwę losu Bilbo, całkowicie zależny od krasnoludów, został przez nie porzucony w ciemnych tunelach goblinów....

Ettelea | 2013-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2013

W Hobbitonie, przy Pagórku,
fantastycznej tej krainie.
Ma początek podróż owa,
która chwałą w świecie słynie.

Wśród uroków gór i lasów
żyją elfy, krasnoludy
oraz Bilbo, hobbit dzielny,
co uchroni ich od zguby.

Przygód on przeżyje wiele.
Będą smoki, wilki, trolle
i gobliny, mroczne stwory,
co sprowadzą nań niedolę.

Góra złota gdzieś tam czeka.
Skryte tarcze, miecze, zbroje.
A maleńki nasz przyjaciel
cwałem rusza na podboje.

Z towarzyszem swym, Gandalfem,
czarodziejem sławy wielkiej,
czoła maszkarom złym postawi
i zdobędzie łaski wszelkie.

Gdy wieczorem przy kominku,
pyka cicho swoją fajkę.
Ze wzruszeniem wciąż wspomina,
tę magiczną, dziwną bajkę.

A Was mili czytelnicy,
Niech zachęcą słowa pieśni,
bo wśród Mglistych Gór wciąż czeka
podróż, która Wam się nie śni.

Carline | 2011-05-07
Na półkach: 2011, Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 07 maja 2011

Długo nie mogłam przekonać się do tej książki. Wciąż odmawiałam usilnym namowom mojej koleżanki, która nie odpuszczała. Stwierdziła, że skoro chcę zacząć "Władcę Pierścieni" i jestem miłośniczką fantasy, muszę znać tę lekturę. Jak widać, w końcu mnie przekonała!

Głównym bohaterem jest hobbit, a dokładnie Bilbo Baggins - niskiego wzrostu, bez brody, o skłonnościach do tycia. Jego głównym zajęciem jest jedzenie, które przygotowuje sam i tylko dla siebie. Niby lubi gościć u siebie przyjaciół, ale z drugiej strony jest niechętny, aby jako gospodarz poczęstować ich przysmakami. Nawet przez głowę by mu nie przyszło, że jego dawny przyjaciel-czarodziej, Gandalf ma dla niego plan. Czeka go trudna podróż wraz z krasnoludami, a każdy z nich miał jeszcze nieraz zatęsknić za bezpiecznym domem i pożałować swojej decyzji, aby odebrać groźnemu smokowi skarb.

Już od pierwszych stron polubiłam sposób pisania Tolkiena. Jego barwny opis miejsc i postaci sprawiło, że miałam ochotę uwierzyć...

klarita | 2013-09-20
Przeczytana: 16 września 2013

O tej książce nie da się powiedzieć ani jednego złego słowa. To oczywisty klasyk !!!!!!!
Jest arcydziełem którego nie trzeba szczególnie przedstawiać, ponieważ każdy, nawet dziecko dobrze ją zna.
Napisana jest przyjemnym i lekkim stylem dzięki czemu czytelnik szybko się wciąga.
Książka jest idealna dla każdego w każdym wieku nawet dorosły będzie się świetnie przy niej bawił a właśnie o to szczególnie chodzi.
Jeżeli ktoś czytał książkę z powodu filmu także się nie zawiedzie, ponieważ to chyba jedyny film, który zawiera tak dużo sytuacji z książki, na której się opierał.

Gorąco polecam !!!!!!! ;]

Ola Grzybowska | 2015-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2015

Wykreowany przez Tolkiena świat jest niezwykle dopracowany. Powieść napisana jest prostym językiem, występują w niej barwne i ciekawe opisy. Zadziwił mnie fakt, że w krótkiej książce autor zdołał zmieścić tak wiele fantastycznych przygód Pana Bagginsa i jego towarzyszy. Warto ją przeczytać jako wstęp do Władcy Pierścieni. Polecam każdemu czytelnikowi!