Polska po przewrocie majowym. Zarys dziejów politycznych Polski 1926-1939

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Biblioteka Wiedzy Historycznej". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wiedza Powszechna
7 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia
Elevander

"Polska po przewrocie majowym" to próba przedstawienia zarysu historii politycznej Polski w okresie rządów sanacji (1926-1939). Głównym tematem opracowania są zagadnienia polityki wewnętrznej II RP: wybory, partie, programy, zmieniające się gabinety. Autor poświęcił też sporo miejsca tematyce społeczno-gospodarczej, a także sprawom polityki zagranicznej.

źródło opisu: własne

źródło okładki: własne

Elevander | 2013-10-26
Przeczytana: 26 października 2013

"Polska po przewrocie majowym" to kontynuacja książki tegoż Autora "Od rządów ludowych do przewrotu majowego". Ze zrozumiałych więc względów niewiele się różni - tak pod względem zalet, jak i wad - od części ją poprzedzającej. Do jej zalet na pewno należy dobry język, jakim został przedstawiony ten okres naszych dziejów, stosunkowo wysoki poziom szczegółowości, duża bibliografia. Lektura pracy pozwala się zorientować w meandrach polityki sanacji i antysanacyjnej opozycji. Więcej niż w książce "Od rządów ludowych..." poświęcił Autor miejsca zagadnieniom polityki zagranicznej, która odgrywała w latach 30. rolę kluczową także dla stosunków wewnętrznych. Największą wadą "Polski po przewrocie..." jest jej ideologiczne skrzywienie w stronę komunizmu. Zbyt wiele miejsca poświęcono działalności marginalnej partii, jaką była KPP, która staje się obiektem gloryfikacji ze strony Autora. Wzmianek o jej jawnie zdradzieckim, antypolskim i służalczym względem ZSRR charakterze brak. W...

Michał_K-ski | 2015-05-08
Dywan234 | 2018-09-15