Mam na imię Ania

Okładka książki Mam na imię Ania Anna Grodzka
Okładka książki Mam na imię Ania
Anna Grodzka Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Na brzegu biografia, autobiografia, pamiętnik
Na brzegu
W.A.B.
2013-11-06
2013-11-06
transseskualizm transgender queer lgbt trans gender płeć społeczno-kulturowa płeć

Okładka książki Transpłciowość - androgynia. Studia o przekraczaniu płci Jacek Bielas, Małgorzata Bieńkowska-Ptasznik, Katarzyna Bojarska, Maria Dębińska, Katarzyna Dułak, Wiktor Dynarski, Anna Grodzka, Anna Kłonkowska, Kinga Kryszk, Joanna Matczuk, Lalka Podobińska
Transpłciowość... Jacek Bielas, Małgo...

Okładka książki Szumowska. Kino to szkoła przetrwania Małgorzata Szumowska, Agnieszka Wiśniewska
Szumowska. Kin... Małgorzata Szumowsk...
Okładka książki Boks na Ptaku, czyli każdy szczyt ma swój Czubaszek i Karolak Artur Andrus, Maria Czubaszek, Wojciech Karolak
Boks na Ptaku,... Artur Andrus, Maria...
Okładka książki Chcę żyć Izabela Bartosz, Michał Piróg
Chcę żyć Izabela Bartosz, Mi...
Okładka książki Obywatel i Małgorzata Małgorzata Potocka, Krystyna Pytlakowska
Obywatel i Mał... Małgorzata Potocka,...
Okładka książki Pod prąd Robert Biedroń, Magdalena Łyczko
Pod prąd Robert Biedroń, Mag...

Warta przeczytania książka, napisana łatwym językiem - autorka jasno tłumaczy czym jest transpłciowość, opowiada o swoich odczuciach.
Sama historia Anny Grodzkiej jest jak z filmu, ale w samej książce wybrzmiewa niesamowita samotność autorki i pełna jest przemyśleń i "miotania się". Ważna lektura.

Książka mnie zaskoczyła, bo nie jest przesączona polityką (jak wiadomo, osoba, która ją napisała, swego czasu zajmowała miejsce w ławach polskiego sejmu). Oczywiście takie a nie inne i z lekka irracjonalne, moim zdaniem, sympatie polityczne się przebijają, ale tylko na marginesie.

Zdecydowanie interesująca była dla mnie pierwsza część książki, w której snuta jest opowieść o dzieciństwie i nastoletnich latach w kontekście pojawiających się już rozmaitych przejawów poczucia płci odmiennej niż fizycznie posiadana i przeżywanych oraz doświadczanych z tego powodu dylematów.

Osoby transseksualne, które borykają się z takim właśnie problemem z książki tej nie wyniosą jakiejś pogłębionej wiedzy medycznej, na przykład. Jednak przypuszczam, że może im ta książka dodać otuchy i zachęcić do zawalczenia o siebie i swoje życie a także pomóc w zdobyciu ogólnej orientacji w problemie.

Całość napisana jest bardzo przystępnie i łatwa w czytaniu. Na końcu wymieniona jest lista osób transseksualnych, które znane są na świecie nie tylko z tej osobistej sprawy, ale również jako artyści, celebryci, itp.

Dobre wrażenie sprawił na mnie fakt, że osoba, która książkę napisała, nie rozdziera szat nad sobą, nie uskarża się i nie stawia w roli ofiary a raczej pokazuje po prostu swoje perypetie życiowe, którym jednak towarzyszy nadzieja oraz nieustający wysiłek podejmowany w celu poprawienia swojego samopoczucia oraz sytuacji życiowej.

Można przeczytać. :)

Anna Grodzka opowiada swoją historię bez skandalizowania, z wyczuciem, no może trochę zbyt oszczędnie co do lat młodzieńczych. Przy okazji przybliża też polskie realia osób transpłciowych poczynając od ery przedinternetowej. Ogólnie nie mam problemu ze zmianą płci ani z gender, ani z żadną z literek. Lubię różnorodność. Jednak muszę przyznać, że dopiero przy tej lekturze uświadomiłam sobie jak wielkiej siły i determinacji wymaga taka transformacja. Od rodziny i znajomych również. Myśl, że czasem jednym wyjściem, żeby zachować godność jest całkowicie zerwać z przeszłością i zacząć od zera w inny mieście budzi smutek. A zostało to napisane w 2013 roku.

Pozycja niezwykle ważna i potrzebna ze względu na kompletny brak świadomości zdecydowanej większości ludzi o istnieniu problemu z identyfikacją płci oraz zmagań osób, które taki problem dotyczy. Pozycja obowiązkowa w celach edukacyjnych. Biografia momentami wydaje sie byc napisana zbyt chaotycznie, wiele wątków i myśli wydawało się powtarzać, ale być może wynika to z emocji rządzących autorem.. Wartość artystyczną oceniam przeciętnie, ale wartość edukacyjna jest nie do przecenienia..

Brawo za odwagę za napisanie tej książki. Za edukowanie społeczeństwa.
Super inicjatywa, lecz czegoś mi tu brakowało. Może czekałam na więcej szczegółów dotyczących okresu dorastania, dojrzewania, kiedy buzują hormony (?) i chodzi się do szkoły z rówieśnikami.
Ale i tak twierdzę że książka jest dobrym pomysłem, lecz autorka słabyn pisarzem jest ;)
Jeżeli to czytasz Aniu, to wiedz że cieszę się z Tobą że możesz być sobą.

Brawo za odwagę za napisanie tej książki. Za edukowanie społeczeństwa.
Jeżeli to czytasz...

Anna Grodzka urodziła się jako chłopiec, ale wewnętrznie czuła się dziewczyną. Kilkanaście lat próbowała z tym walczyć ,ale w końcu kobieca strona wzięła górę .
Moim zdanie bardzo wartościowa książka bo temat jest bardzo na czasie ,tyle że teraz bardziej jest to nagłaśniane .W latach w których Anna urodziła się jako Krzysztof ,informacji na ten temat było bardzo niewiele .
Książka ta otwiera oczy na wiele spraw ,czy możecie sobie wyobrazić że dziecko które się rodzi jest dziewczynką lub chłopcem ,ale tylko wizualnie ,ale tak naprawdę wszystko wyjasnia się gdy dziecko zaczyna dojrzewać .
Oglądałam program dokumentalny na ten temat ,i wierzcie mi jest ciężko tak rodzicom jak i dzieciom ,które automatycznie tego dzieciństwa już nie mają .
Wracając do książki, prawdą jest ,że nie powinniśmy wyciągać pochopnych wniosków i nie oceniać nikogo nie mając dostatecznej wiedzy w temacie .

Moim zdanie bardzo wartościowa książka bo temat jest bardzo na czasie ,tyle że teraz bardziej jest to nagłaśniane .W latach w których Anna urodziła się jako Krzysztof ,informacji na ten temat było bardzo niewiele...

Nasze spojrzenie na codzienność trans, ludzi związanych z LGBT jest zgoła różne i odmienne od samych "zainteresowanych". Mówimy,że jesteśmy tolerancyjni. Czy aby na pewno? Jeśli sprawy nie dotykają najbliższych to tak naprawdę najczęściej jest nam wszystko jedno. Skąd ta konkluzja? Nie wiem dlaczego ale myślę głównie o Andrzeju, Sławce. I pomyśleć,że nasz mózg potrafi płatać nam takie figle.
Problem w skali ogólnokrajowej jest bardzo duży. Szkoda,że świadomość przeciętnego człowieka jest minimalna. Może warto zaczerpnąć trochę wiedzy?
Polecam

Książka podoba mi się, bo traktuje o tym, o czym tak naprawdę nie miałam pojęcia, a w Polsce transseksualność to ciągle temat tabu. Dowiedziałam się jakie katusze przeżywa człowiek uwięziony w innym ciele.
Nie zdajemy sobie sprawy - gdy widzimy takiego "przebierańca" na ulicy i każdy ogląda się za nim, śmiejąc się - a człowiek ten ma mnóstwo rozterek i często nie chce mu się w ogóle żyć.
Bo jak żyć, gdy ciągle musisz udawać kogoś kim nie jesteś ?
Jak żyć, gdy powiedzenie prawdy o sobie wiąże się z wyśmianiem i wykluczeniem ?
Polecam tę lekturę ! Dzięki niej po raz kolejny uświadomiłam sobie, że są różni ludzie i nigdy nie należy się z nikogo śmiać ani pochopnie oceniać.

1962

Warto. Warto przeczytać tę książkę. Warto poznać inny świat, o którego istnieniu może nie mieliśmy pojęcia. Warto wczuć się w sytuację ludzi, dla których ich własne ciała są więzieniem. A ludzie ich nie rozumieją i omijają szerokim łukiem, albo, co gorsze, zwalczają. Podziwiam panią Anię, że wprowadziła nas w ten świat, swój świat.

Bardzo dobra, możemy się wiele dowiedzieć o życiu Pani Ani, o trudnościach jakie ją spotkały i w jaki sposób udało się je pokonać. Polecam.

• LGBT
  • 2015