Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca

Okładka książki Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca
Karol Modzelewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
456 str. 7 godz. 36 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Iskry
Data wydania:
2013-10-01
Data 1. wyd. pol.:
2013-10-01
Liczba stron:
456
Czas czytania
7 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324403356
Inne
Średnia ocen

                8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Pismo. Magazyn opinii - wydanie specjalne nr 1 / 2022 Kalina Błażejowska, Katarzyna Boni, Emily Dickinson, Berenika Kołomycka, Zuzanna Kowalczyk, Zofia Król, Karolina Lewestam, Karol Modzelewski, Piotr Nesterowicz, Małgorzata Nowaczyk, Redakcja magazynu Pismo, Joanna Rudniańska, Michał Rzecznik, Piotr Tracz, Linda Vilhjálmsdóttir, Ewa Wołkanowska-Kołodziej, Serhij Żadan
Ocena 7,7
Pismo. Magazyn... Kalina Błażejowska,...
Okładka książki Modzelewski – Werblan. Polska Ludowa Karol Modzelewski, Robert Walenciak, Andrzej Werblan
Ocena 8,0
Modzelewski – ... Karol Modzelewski, ...
Okładka książki Świat średniowiecza. Studia ofiarowane Profesorowi Henrykowi Samsonowiczowi Anna Adamska, Krzysztof Baczkowski, Jacek Banaszkiewicz, Agnieszka Bartoszewicz, Nora Berend, Andrzej Buko, Stanisław Bylina, Michele Cassandro, Roman Czaja, Marek Derwich, Marek Dulinicz, Wojciech Fałkowski, Jerzy Gąssowski, Sławomir Gawlas, Mateusz Goliński, Piotr Górecki, Jarosław Jarzewicz, Tomasz Jurek, Feliks Kiryk, Gabor Klaniczay, Maria Koczerska, Gerard Labuda, Jacques Le Goff, Lech Leciejewicz, Jakub Lorenc, Roman Michałowski, Marta Młynarska-Kaletynowa, Karol Modzelewski, Marco Mostert, Grzegorz Myśliwski, Grzegorz Myśliwski, Bronisław Nowak, Krzysztof Ożóg, Eric Palazzo, Marcin Rafał Pauk, Aneta Pieniądz, Andrzej Pleszczyński, Edward Potkowski, Jerzy Pysiak, Danuta Quirini-Popławska, Andrzej Radzimiński, Stanisław Rosik, Piotr Salwa, Piotr Skubiszewski, Krzysztof Skwierczyński, Rolf Sprandel, Jerzy Strzelczyk, Stanisław Suchodolski, Janusz Tandecki, Janusz Tazbir, Julia Tazbir, Michał Tymowski, Jan Tyszkiewicz, Lech A. Tyszkiewicz, Przemysław Urbańczyk, Immanuel Wallerstein, Piotr Węcowski, Jarosław Wenta, Mateusz Wilk, Małgorzata Wilska, Tomasz Wiślicz, Przemysław Wiszewski, Elżbieta Witkowska-Zaremba, Andrzej Wyrobisz, Paweł Żmudzki, Ewa Dorota Żółkiewska
Ocena 8,5
Świat średniow... Anna Adamska, Krzys...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
394 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
402
383

Na półkach: , , ,

Rozliczenie się opozycjonisty z historią swojego kraju i własną.
To ważna książka, Karol Modzelewski, legenda opozycji, jeden z tych o których bez zażenowania można powiedzieć, że wiódł nas wszystkich do wolności, choć najczęściej działał nieomal samotnie, lub w bardzo niewielkiej grupce. Większość Nie była zainteresowana udziałem w tej walce, bała się, albo żyła swoim życiem. Ot, realia doświadczeń mniejszości która ma odwagę próbować.

Jednocześnie z perspektywy czasu czuć wiele dystansu do tego co robił, do własnych postaw, do tego co się ostatecznie stało. Widać olbrzymie doświadczenie życiowe, modelowy przykład intelektualisty z XX w. – epoki która odeszła. Ludzi którzy wierzyli że mogą zmienić świat. Choć teraz, z perspektywy czasu, widzi jak często ich własne działania kierowały ich w zupełnie inną stroną niż chcieli. Jak bardzo tą „Kobyłą historii” nie można kierować. Człowiek który wierzył w to że być może komunizm będzie tą drogą, która zapewni zdrowe i równościowe społeczeństwo. Nie zapewniło, a rok 1968 był ostateczną cezura i zerwaniem z systemem który nie dawał się reformować. Acz wiara w ten ideał zostaje i jego poszukiwanie będzie wiodło do Solidarności i do wolności roku 1989. Choć Autor ma dużo dystansu i bardzo trzeźwych obserwacji na temat poszczególnych etapów tej walki. Te obserwacje są wielką siłą tej książki.

Początek tej książki był dla mnie zagmatwany, nie mogłem się połapać w zawiłościach decyzji młodego człowieka. Niemniej im dalej tym robiło się ciekawiej. Uderzała mnie niesamowita skromność człowieka i poczucie humoru – np. gdy w grudniu 1981 r. gdy pod Hotel w którym była spora grupa działaczy Solidarności – podjeżdżało już UB – wszyscy debatowali co robić, a Modzelewski czym prędzej wziął prysznic – jako jedyny wiedział, że następna taka okazja za tydzień, a w tym momencie i tak za wiele nie zdziałają.

Najlepsza część dla mnie to rozdziały końcowe, czyli od 1989 r. – przede wszystkim ze właśnie trwa dyskusja czy nie można było inaczej, czy owoce przemiany nie można było dystrybuować od początku bardziej równościowo? Czy teraz – możemy jeszcze skorygować kurs i naprawić tamte błędy? Częsta narracja jest taka, ze po prostu byliśmy głupi, że w danym momencie nie dało się inaczej, że nie wiedzieliśmy. Otóż chyba wiedzieliśmy, nieraz przestrzegał nas o tym Kuroń i inni. Nie chcieliśmy słuchać – teraz płacimy za ten brak namysłu nad konsekwencjami. Wolność zaś bez równości i demokracji – oznacza tylko wolność dla wielkiego kapitału i dla najbogatszych. Dziś musimy walczyć o pełen pakiet. By powstrzymać niewyobrażalne.

Ciekawa książka, zmusza do refleksji, dla mnie mimo wszystko zbyt rozgadana. Wymaga jednak orientacji w najnowszej historii Polski. Warto ją przeczytać, to z tych wydarzeń wynosimy naszą teraźniejszość.

Rozliczenie się opozycjonisty z historią swojego kraju i własną.
To ważna książka, Karol Modzelewski, legenda opozycji, jeden z tych o których bez zażenowania można powiedzieć, że wiódł nas wszystkich do wolności, choć najczęściej działał nieomal samotnie, lub w bardzo niewielkiej grupce. Większość Nie była zainteresowana udziałem w tej walce, bała się, albo żyła swoim...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    699
  • Przeczytane
    483
  • Posiadam
    156
  • Teraz czytam
    38
  • Ulubione
    22
  • Historia
    19
  • Nike
    15
  • 2014
    13
  • Ebooki
    9
  • Literatura polska
    9

Cytaty

Więcej
Karol Modzelewski Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca Zobacz więcej
Karol Modzelewski Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca Zobacz więcej
Karol Modzelewski Zajeździmy kobyłę historii. Wyznania poobijanego jeźdźca Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także