Mój język prywatny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
9788320717549

Jeden z najznakomitszych polskich językoznawców opowiada o słowach, zwrotach i wyrażeniach, zdawać by się mogło, ogólnie znanych i używanych przez wszystkich na co dzień. Ale czy faktycznie wiemy, co też one wyrażają, jak zmienia się ich znaczenie w zależności od sytuacji, kontekstu, intonacji. Okazuje się, iż czasem nie jest to wcale takie oczywiste.

Izabela Pycio | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

"Myślę, wyobrażam sobie trzy warstwy: jedna to świat, druga to pasujące do niego myślenie, a trzecia to pasujący do tego myślenia (a przez to i do świata) język. I, oczywiście, wiem, że samo myślenie należy do świata, a i język też."

Do sięgnięcia po książkę skusiło mnie nazwisko autora i jej tematyka, przyznaję, że delektowałam się nią przez ostatnie tygodnie i pewnie jeszcze nieraz do niej zajrzę. Bardzo lubię publikacje, gdzie tak na spokojnie można oddać się refleksji i zabawą słowem, przypomnieć różnorodność rodzimego języka, wzbogacić słownictwo, poznać błędne przykłady jego użycia. Niezwykle zajmująca propozycja czytelnicza nie tylko dla lingwistów, humanistów, purystów językowych, polonistów, ale także osób, które nie zajmują się zawodowo językoznawstwem a jednak starają się dobierać w mowie potocznej jak najtrafniejsze i przyjemnie brzmiące zestawienia słów, cieszą się ich pięknem i poprawnym użyciem. Jerzy Bralczyk opisuje nam powszechnie używane słowa, zwroty i...

książek: 2039
Renax | 2016-05-06
Przeczytana: 05 maja 2016

Składa się ona z autobiograficznego wstępu o życiu i językach autora, a następnie z felietonów na temat różnych słów.

Świetnie mi się je czytało, gdyż wcześniej słuchałam niektórych felietonów w wykonaniu samego autora. Właściwie, to całość powinna być nagrana przez Niego, gdyż głos, intonacja i charakterystyczna swada językowa profesora dodaje polotu tymże tekstom, wydobywa z nich to, co jest ukryte.

Dobrze, że na nie trafiłam. Na te nagrania, ma się rozumieć.

Jest to książka wyjątkowa jako tekst językoznawczy w Polsce, bo ciekawa i praktyczna. W angielskiej filologii takie są, ale nie w naszej. U nas książki o językoznawstwie są często 'od czapki'. A wiem, bo znam obie. Te teksty są bardzo dobre dla kogoś interesującego się językiem, ale i dla zwykłych uczniów, studentów czy po prostu ludzi, którzy chcą poczytać coś inteligentnie dowcipnego.

Układ mamy taki, że w danym felietonie autor omawia dane słowo w jego użyciach. Podaje zdania, znaczenia, sensy i...

gorzka | 2016-07-07
Przeczytana: 2016 rok

Można powiedzieć, że Jerzy Bralczyk to autor do polubienia. Opowiada nam ze swadą i dowcipem o rodzimym języku wzbudzając przy tym sympatię. Ponadto profesor nie wykazuje (przynajmniej nie w omawianej książce) skłonności do nadmiernego rygoru językowego i używa nara, spoko, daj se siana jak również wytegocić, roztegocić (tylko stegocić się nie da:)). Nie wiem czy „Mój język prywatny” poleciłabym purystom językowym, no może tak, żeby ich troszkę podrażnić:). Za to na pewno umieściłabym książkę profesora, idealnie nadającą się do czytania od środka, końca czy jak kto woli (z uwagi na strukturę hasłową podobną słownikowej), w pokoju gościnnym, gdzie każdy odwiedzający kartkując „Mój język...” miałby szansę się rozerwać i dowiedzieć czegoś nowego bez stresu, że porzuca niedokończoną lekturę i nie wie co dalej z głównymi bohaterami:).

Monika Stocka | 2015-09-03
Przeczytana: 03 września 2015

Kiedy miałam okazję (zaszczyt, przyjemność – w zależności od nastroju, wybieram) studiować na Sorbonie, jednym z moich przedmiotów była stylistyka prozy. Były to bardzo ciekawe zajęcia, z których ja, jako obcokrajowiec, nie mogłam czerpać w pełni. Ale! Na tejże stylistyce zajmowaliśmy się omawianiem figur retorycznych w tekstach literackich; najczęściej była to klasyka. Wyszukiwaliśmy je w zadanych fragmentach i rozprawialiśmy o nich, jednym słowem oswajaliśmy je. I kiedyś nasz wykładowca zahaczył o Niebezpieczne związki Choderlos de Laclos i powiedział coś, co pamiętam do dziś i co wzbudziło mój niekłamany podziw dla pisarza. (Do tego stopnia, że książka była tematem mojej pracy magisterskiej) Mianowicie Laclos był jednym z nielicznych pisarzy, którzy każdej ze swych postaci dali własny język, własną stylistykę.

Na ogół jest tak, z czego nie zdajemy sobie sprawy, a co często występuje u pisarzy, (utrudniając nam czasem rozróżnienie postaci), że bohaterowie powieści mówią językiem...

macias | 2014-01-25
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 25 stycznia 2014

Króciutki audiobook czytany przez samego Autora, którego niesamowicie lubię i szanuję za ogromne poczucie humoru, dystans do siebie, pozytywną energię oraz ogromną wiedzę. Gdyby wszyscy naukowcy byli tak pozytywnie nastawieni do życia jak Pan Profesor to nie tylko studentom żyłoby się wspaniale ;) Polecam

Ewa Kowalska | 2014-05-13
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 12 maja 2014

Doskonała książka o bogactwie naszego języka. Autor w bardzo ciekawy sposób omawia wybrane słowa, pokazując różnorodność znaczeń w zależności od kontekstu.
Szczególnie polecam audiobook czytany przez samego autora, co dodaje książce smaku i jest zabawne.
Dla wszystkich, którzy mają przyjemność zgłębiać niuanse naszego języka oraz dla tych, którzy jeszcze tej przyjemności nie mieli.

BetiFiore | 2016-07-16
Przeczytana: 16 lipca 2016

Profesora Bralczyka podziwiam od lat i lubię słuchać jego felietonów radiowych. To moje pierwsze spotkanie w jego książką. Niesłychane poczucie humoru i erudycja autora nie zawiodły. Ciekawa pozycja dla wszystkich lingwistów i miłośników naszego pięknego języka.

JoKo | 2016-06-21
Przeczytana: 20 czerwca 2016

„Słowa są dla mnie bardzo ważne.(...) O słowach dużo myślę.”

Tak pisze Jerzy w swojej przedmowie do „Mojego prywatnego języka”. Pisze w niej nie tylko o słowach, które tak bardzo uwielbia, ale również o sobie i daje się w ten sposób czytelnikowi bardziej poznać. Kim więc jest Jerzy Bralczyk, sławny na całą Polskę językoznawca?

Jego rodzice byli wiejskimi nauczycielami. Sam Jerzy Bralczyk zawsze był raczej marnej postury, więc nie był popularny wśród rówieśników, a to że uczył się dobrze, pogarszało jeszcze jego status towarzyski. Był chorowitym dzieckiem, więc zabijał nudę, czytając książki. Będąc dziesięciolatkiem, przeczytał całe „Quo vadis” i do dzisiaj na pamięć całe fragmenty tej lektury. Od wczesnego dzieciństwa czytał „Pana Tadeusza” i do dziś czyta go na okrągło. Uznaje go za najlepszą książkę do dziś i może poszczycić się największym na świecie zbiorem różnych wydań tejże właśnie książki. Ceni sobie również Słowackiego i Beniowskiego. Nic więc dziwnego, że mając takie...

natarel | 2014-07-07
Przeczytana: 05 lipca 2014

Bardzo lubię słuchać profesora Bralczyka, dlatego sądziłam, że równie dobrze będzie mi się czytało "Mój język prywatny". Jednak forma książki nie jest łatwa w odbiorze - czytałam po kawałeczku chyba przez 3 miesiące. Opisy użycia słów są niezwykle ciekawe, szczególnie gdy okazuje się jak różne mogą mieć znaczenia w zależności od kontekstu - ale chyba bardziej odpowiadały mi te fragmenty książki, które mówiły więcej o samym autorze lub o pochodzeniu słów, a nie jedynie ich użyciu.

Triskel | 2015-12-01

"Mój język prywatny" to rewelacyjna książka pokazująca bogactwo języka i to jak można bawić się słowem w różnoraki sposób. Jerzy Bralczyk omawia przeróżne słowa i pokazuje ich różne znaczenia i to w jakich kontekstach można ich używać. Warto również zapoznać się z audiobookiem, który dostarcza dodatkowego smaczku i ciekawej rozrywki. Autor pokazuje jak można czerpać przyjemność z wyłuskiwania różnorakich niuansów ze słów oraz naszego języka. Zwroty i słowa używane przez autora z pozoru znajome po dodatkowym objaśnieniu nabierają dodatkowej mocy i znaczenia. Jeden z najbardziej szanowanych polskich językoznawców wyjaśnia, że w zależności od kontekstu, intonacji czy sytuacji nasze słowa zmieniają się prawie nie do poznania.

Opowieści o słowach snute przez autora zaciekawiły mnie i miejscami zadziwiły. Jak wielkie znaczenie mają pozorne drobnostki w używanym języku potocznym. Z czego na ogół nie zdajemy sobie sprawy. Autor pokazuje swój język prywatny i objaśnia dlaczego używa takich...