Wierzcie w Mikołaja!

Wydawnictwo: Zakamarki
joly_fh

Bożonarodzeniowa opowieść z dreszczykiem w 24 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Wigilii! W tym roku przygotowania do świąt Bożego Narodzenia od samego początku nie przebiegają tak jak zawsze. Gwiazdy betlejemskie w oknach gasną i nie pomaga wymiana kolejnych żarówek, choinki gubią igły, zanim zdąży się je donieść do domu, adwentowe wypieki nie wychodzą najbardziej wprawnym gospodyniom, a z okien wystawowych znikają świąteczne dekoracje. Coś jest nie tak, choć ludzie chcą wierzyć, że wszystkie te zdarzenia to zwykły zbieg okoliczności. A może ktoś z premedytacją stara się, by w tym roku nie było świąt? Tylko kto to może być i dlaczego tak mu na tym zależy? I najważniejsze: czy uda się go powstrzymać?! Lotta Olsson, znana polskim czytelnikom z książek „Dziwne zwierzęta” oraz „Inna podróż” potrafi po mistrzowsku budować napięcie i wciąż zaskakiwać czytelnika. Benjamin Chaud, znany m.in. z książek o Pomelo, Bincie i Yeti, świetnie oddaje to napięcie w ilustracjach, również stopniowo uchylając rąbka tajemnicy

źródło opisu: Zakamarki, 2013

źródło okładki: http://www.zakamarki.pl/

beataj | 2015-03-25
Przeczytana: 22 grudnia 2014

Kontrowersyjna, czasem trudna w odbiorze, a czasem wzruszająca. Ale ma w sobie coś specjalnego. W sam raz dla wczesnego nastolatka, u którego bunt i foch są na porządku dziennym ;-)

filipinka | 2013-12-05
Przeczytana: 15 grudnia 2013

Ta ksiazka to nasze wielkie rozczarowanie.

Fabuła jest dziwna i mało ciekawa. Czasem trudno stwierdzić, ktory bohater i z którego swiata zabiera głos. Przedstawienie Boga w wersji żeńskiej wydaje mi sie mocno awangardowe, a małego Jezusa z trupia czaszka - po prostu niesmaczne.

kultur-alnie | 2014-12-03
Przeczytana: 02 grudnia 2014

Pięknie wydana. Ciepła. Magiczna, wszak mieszkający za lustrem ŚM i troll, to niecodzienne zjawisko, ale przygotowania do świąt mają coś z bajki, więc... Czas adwentu, na który czekają mieszkańcy niemal wszystkich krajów świata, "psuje się". Dlaczego gwiazdy nie chcą świecić, z choinek opadają igły? Ludzie są zaniepokojeni. Boją się o święta, a te tuż tuż...Kto jest za te anomalie odpowiedzialny? Komu uda się przywrócić magię grudniowych wieczorów?

bromba | 2019-01-11
Przeczytana: 11 stycznia 2019

"Jaka ładna książka!", podsumował S. Dodam, że ma 10 lat (i dysleksję, dlatego ciągle mu czytam na głos) i niby nie wierzy w ŚM, ale gdzieś pod koniec historii stwierdził: "A więc to rodzice dają prezenty, ale Święty Mikołaj i tak istnieje!" = czyli przesłanie trafiło!!!
Ilustracje Benjamina Chaud'a sprawiły nam też wiele radochy (dodatkowa gwiazdka na to konto)

konto_usuniete | 2013-12-30
Przeczytana: 24 grudnia 2013

Rewelacyjny książkowy kalendarz adwentowy. Czytałam z czteroipółletnim synem tak, jak należy codziennie jeden rozdział. No dobrze, przyznam się, po cichu podglądałam, co się dalej wydarzy.
Świetnie oddana atmosfera (z braku lepszego słowa) grozy. Kolejne tradycyjne adwentowe elementy/gadżety psują się, nie funkcjonują, znikają, dorośli nie chcą zauważyć, że za dużo tego na zwykły zbieg okoliczności. Kończyliśmy kolejny rozdział z wielkim pytaniem, co się wydarzy jutro. Aż do (dla niektórych zbyt) prostego, pozytywnego zakończenia.

steffburton | 2014-03-02
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 02 marca 2014

czytam sobie i jakies to takie miałkie i słabe. ale na 20tym rozdzialiku dopadła mnie moja 5 latka i zmusiła do czytania na głos. i bardzo jej sie podobało. ale początek nie urzekł mnie. niezreczne to jakies i troche naciagane, takie na siłe

MoWi | 2018-02-03
Przeczytana: 02 grudnia 2013

„Wierzcie w Mikołaja” to świetna lektura dla całej rodziny. Prowokuje, bawi, wzrusza, przypomina o magii świąt i skłania do refleksji. Autorka przedstawiła w niej dorosłych w nie najlepszym świetle... Tutaj dzieci są od nas mądrzejsze. „Większość ludzi już prawie w nic nie wierzy” - padają w niej słowa, nad którymi warto się zastanowić. Cała nadzieja w dzieciach! Wszak „Niebo dorosłych nigdy nie jest zielone” - mówi Czupir, w czasie rozmowy z Tiną.
więcej:

FiKa | 2015-11-10

Okładka, ilustracje i tytuł są bardzo zachęcające, o ile treść jest dość trudna i smutna dla małych dzieci.

Ervisha | 2017-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2017

Opis fajny, ale historia nudna, denna a miejscami niesmaczna.

Pani-Sowa | 2019-01-20

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Miałam co do lektury wielkie nadzieje, że pięknie wydana, śliczne ilustracje, ciepła kolorystyka, taka świąteczna... Dodatkowo 24 rozdziały, więc takie przygotowanie do Świąt, odliczanie, jak otwieranie okienek w kalendarzu adwentowym...
I faktycznie, sama formuła jest świetna - rozdziały są króciutkie i idealnie sprawdzały się jako przedświąteczna lektura każdego dnia. Pokazywano w nich też przygotowania do świąt, zwyczaje związane np. z dekorowaniem domu, więc mogło to stanowić inspirację albo motywację, byśmy sami w tym okresie podążali za bohaterami i np. wieszali gwiazdy w oknach albo zapalali adwentowe świecie.
ALE. Główny zarzut kieruję w stronę pomysłu na fabułę, gdzie św. Mikołaj rozwala święta. Niszczy wszystko, bo ludzie przestali w niego wierzyć. Na zasadzie, że strzela focha i robi innym na złość. Na serio? Św. Mikołaj?! Postać, która powinna pozostać pozytywna, dobra, która w końcu jest po to, by czynić dobro? Nie podoba mi się ten pomysł, jak również zakończenie, w...