Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe

Okładka książki Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe
Alfie Kohn Wydawnictwo: MIND poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
Unconditional parenting. Moving from rewards and punishments to love and reason
MIND
2013-09-09
2013-01-01
Data 1. wydania:
2006-03-28
Bogumiła Malarecka
Kohn Alfie wychowanie

Wychowanie dziecka to niesamowicie ważne zadanie. Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, jak z punktu widzenia rodzice błahe rzeczy mogą mieć kolosalny wpływ na psychikę dziecka.
Wielokrotnie będąc z moją sześciolatką na placu zabaw czy w sklepie, słyszałem jak inni rodzice egzekwują na swoich dziecach posłuszeństwo groźbami czy szantażem. Może to brzmieć groźnie, ale zwykłe "chodź bo nie pójdziemy więcej na plac zabaw", albo "wychodzimy albo cię tu zostawiam" - to straszna destrukcja w dziecięcej psychice.
Książka ta rozprawia się z takimi zachowaniami, jak z wieloma innymi, pozwala spojrzeć na świat dziecka z zupełnie innej strony. Daje nam narzędzia dzięki którym nasze dziecko będzie miało swój współudział w wychowaniu i pomoże nam, otwierając przed nami swój świat.
Polecam bardzo wszystkim rodzicom.

Książka napisana ciekawie. Utwierdziła mnie w przekonaniu o słuszności wychowywania bez nagród i kar. Po roku od przeczytania nie pamiętam zbyt wiele teorii, ale sens książki siedzi w głowie. Będę do niej wracała. Sporo treści podsuwałam mamie, która wciąż zajmuje się dziećmi, w "starym duchu" wychowania...

Książkę przyjemnie się czyta, autor nie przynudza i nawet sensownie gada. Sęk w tym, że bardzo trudno wprowadzić w życie jego zasady. Mimo, że kilkukrotnie przyznawałam mu w duchu rację, to pozbycie się dotychczasowych nawyków jest niezwykle trudne. Nadal często myślę o tym, co przeczytałam w tej książce, mimo, że pożegnałam się z nią już jakiś czas temu. Moje dziecko powinno dziękować Opatrzności za to, że na nią trafiłam - znacznie rzadziej go teraz karzę.

Zmieniła moje spojrzenie na wychowanie. Pokazała jak dużo ludzie mają jeszcze do nauki, i jak bardzo bronią się przed takim wychowaniem. Wychowanie bezwarunkowe (miłość bezwarunkowa) kosztuje nas dużo czasu, energii, cierpliwości, spokoju... a nie każdego na to stać lub po prostu człowiek nie ma na to siły i czasu.

Polecam każdemu rodzicowi, aby chociaż próbował stosować się do zaleceń autora. Co więcej, żeby w ogóle chciał spojrzeć na swoje dziecko inaczej - jak na osobę, która ma prawo do swoich upodobań i decyzji.

Polecam każdemu rodzicowi, aby chociaż próbował stosować...

Super książka, jedna z lepszych o wychowaniu. Miejmy w sobie odwagę, żeby przyznać, że w tym o czym pisze Kohn coś jest. I miejmy odwagę coś z tym zrobić w naszej relacji z dzieckiem

Na półkach: , , , ,

Różne opinie o tej książce czytałam, od niewiarygodnych i wybiórczych źródeł, po zbytni permisywizm. Ale jedno jest pewne - ona skłania do refleksji. Przedstawia inną i odważną wizję rodzicielstwa i przecież nikt nie każe nam podążać za radami od A do Z. Jednak dla mnie stanowi idealny punkt wyjścia do refleksji nad własnymi metodami rodzicielstwa, jest też taką podróżą w głąb siebie i swoich doświadczeń. Jak dla mnie zwięzła, nie ma nudnych fragmentów, a naprawdę wiele cytatów posłuży mojej rodzinie jako punkt do dalszej dyskusji i sprawdzenie, co jest zgodne z obraną przez nas drogą, a także tego, jak tą relację z naszym dzieckiem poprawić.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa i poszerzająca horyzonty książką. Mam jednak dwa duże "ALE". Po pierwsze, jak już ktoś tutaj w komentarzach zauważył, autor wybiera tylko te badania, które potwierdzają jego tezy. Drugie ALE odnosi się do proponowanego przez niego rodzicielstwa totalnego. Czyli ogólnie jak zostajesz rodzicem, to jest to Twoja najważniejsza misja. Rzucasz wszystko i zostajesz rodzicem. Nie krytykuję rodziców, którzy tak traktują rodzicielstwo, ale sama mam po prostu inne zdanie na ten temat.

Książka dobra. Niektórym może otworzyć oczy, innym przypomnieć lub podsumować co jest istotne w wychowaniu dziecka i jakich błędów nie warto popełniać. Autor, w przeciwieństwie do wielu poradników, nie daje konkretnych wskazówek co robić, jedynie porady i punkty na które trzeba zwrócić uwagę. Czasami miałam jednak wrażenie, że badania na które powołuje się Kohn są nieprawidłowe, naciągane lub nie są reprezentatywne, za to potwierdzają jego hipotezy.

Autor szczegółowo tłumaczy jakie konsekwencje ma stosowanie nagród i kar podczas wychowywania dzieci, a także w pracy osób dorosłych. 3/4 książki skupia się właśnie na tym aspekcie, a pozostałą część odnosi się szukania innych rozwiązań. Wiem, że zrozumienie problemu ma istotne znaczenie, jednak dla mnie troszkę za mało było ukazania "innych "sposobów wychowania dziecka bez nagród i kar.

Przez trzy czwarte książki autor obala wszelkie znane i popularne metody wychowawcze by w końcu dojść do mglistego przedstawienia swojego stanowiska.
W jednym miejscu odrzuca tzw. pozorny wybór by w innym przedstawić go pozytywnie pod inną nazwą.
Była to moja pierwsza książka o wychowaniu bliskościowym, więc nie mam za bardzo porownania. Jednak jak dla mnie czegoś zabrakło.

Alfie Kohn Wychowanie bez nagród i kar. Rodzicielstwo bezwarunkowe Zobacz więcej