Pozytywna dyscyplina

Tłumaczenie: Anna Czechowska
Wydawnictwo: CoJaNaTo

Pozytywna dyscyplina to klasyczna metoda wychowawcza, oparta na wzajemnej miłości i szacunku wywodząca się z nurtu psychologii indywidualnej Alfreda Adlera. Wspiera rozwój odpowiedzialności i samodzielności u dzieci w każdym wieku. Co mam robić, gdy nie mogę się dogadać z dzieckiem? Jak wspierać dziecko bez rozpieszczania? Jak wyznaczać granice, ustalać i egzekwować umowy i dzielić się z dzieckiem obowiązkami? Jak budować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości?

POZYTYWNA DYSCYPLINA to klasyczna metoda wychowawcza, oparta na wzajemnej miłości i szacunku wywodząca się z nurtu psychologii indywidualnej Alfreda Adlera.

Na kartach tej książki znajdziesz odpowiedzi na wiele rodzicielskich pytań:
Co mam robić, gdy nie mogę się dogadać z dzieckiem?
Jak mam mówić, żeby dziecko mnie słyszało i częściej słuchało?
Jak stworzyć warunki do współpracy z dzieckiem?
Jak wspierać dziecko bez rozpieszczania?
Jak pomóc rodzeństwu dogadać się ze sobą?
Jak budować w dziecku zdrowe poczucie własnej wartości?
Jak wzmacniać jego zaufanie do siebie?
Dlaczego dzieci różnią się od siebie w zależności od kolejności urodzenia?
Jak sprawić, żeby bycie rodzicem było łatwiejsze?

Słowo dyscyplina wywodzi się od łacińskiego discipere, które oznacza uchwycić intelektualnie, pojąć, zrozumieć. Dyscyplina może być zatem nauką rozumnego i sensownego życia oraz bycia – w rodzinie i społeczeństwie.

Wie o tym doświadczona i pokorna autorka książki „Pozytywna Dyscyplina” - Jane Nelsen, która od ponad 30 lat tworzy Pozytywną Dyscyplinę i szkoli jej trenerów. A co jeszcze ważniejsze: ma siódemkę dzieci, dwadzieścia dwoje wnucząt i siedmioro prawnucząt. Wie, czym są poranne trudności z wyjściem z domu, obrażanie się i problemy z obowiązkami.

Autorka podkreśla cztery kryteria skutecznej dyscypliny, która:
jest uprzejma i stanowcza jednocześnie;
pozwala czuć przynależność i więź;
jest skuteczna długofalowo;
uczy wartościowych umiejętności życiowych i społecznych oraz kształtuje charakter.

źródło opisu: https://virgobooks.pl

źródło okładki: https://virgobooks.pl

Monika | 2016-04-29
Przeczytana: 28 kwietnia 2016

Im więcej przeczytanych poradników tego typu, tym bardziej uświadamiam sobie, że nikt nie jest w stanie podać uniwersalnej metody na wychowanie dziecka. Najważniejsze, co zapamiętałam z "Pozytywnej dyscypliny" to traktowanie dziecka z szacunkiem, udzielanie mu wsparcia i włączanie go do wspólnoty oraz podejmowania decyzji. Dzieci są różne i różni są rodzice, dlatego nie każdemu może się spodobać proponowany w książce model wychowania, choćby całkowite odrzucenie kar.
Książka raczej mało odkrywcza, na pewno można wybrać kilka propozycji do zastosowania we własnej rodzinie (np. spotkania rodzinne). Wszystkich zaleceń nie da się wdrożyć, bo byłoby to zbyt męczące (konieczność zachowywania się niezgodnie z naturalną, narzucającą się reakcją) albo wręcz sztuczne. Zniechęcające wydaje się zastrzeżenie, że proponowane metody działają, jeśli są stosowane poprawnie, przy czym kryteria poprawności są nieostre.Myślę, że metoda nie nadaje się również dla rodziców dzieci do ok.3 roku życia, bo...

Ruda Mała | 2018-08-20
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 sierpnia 2018

Pierwsze sto stron dość nudne ale tylko z pozoru - ponieważ czytając kolejne strony uświadamiamy sobie jak ważny był ten wstęp.
Dlatego polecam czytać tę książkę zgodnie z zasadą im wolniej tym lepiej i robić stosowne przerwy, które pozwolą na przemyślenie przeczytanego materiału. Świetna pozycja dla nauczycieli jak i rodziców.

agasala | 2018-06-13
Przeczytana: 12 czerwca 2018

Na "Pozytywną dyscyplinę" trafiłam przypadkiem, a potem zaczęło się robić wokół niej głośno. Są szkoły, które według tej metody pracują, grupy edukacyjne dla rodziców, szkolenia. Sama książka daje sfrustrowanym rodzicom nieinwazyjne, bezprzemocowe narzędzia do porozumienia z dzieckiem. Wiele jest w niej elementów wspólnych z Gordonem czy NVC, ale...
Ta metoda razi językiem. Nie jestem w stanie przełknąć tego, że to, co inni nazywają potrzebami, tutaj opisane jest niemalże jak manipulacja. Zachowanie, za którym wg mnie stoi- nazwałabym to- potrzeba samostanowienia i decydowania, tu występuje pod nazwą "błędnego celu zemsty". Język, który zakłada złe intencje dziecka, kłóci się z podstawowym przekazem szacunku do niego. I choć książka sama w sobie pełna jest wartościowych przykładów i cennych uwag, to "coś mi tu jednak nie gra"...

Anka_86 | 2018-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2018

Świetna pozycja o tym, jak bez krzyku, kar i przemocy wychowywać dzieci, traktujac je z szacunkiem i pamiętając o tym, że mimo iż mały, to przede wszystkim jest człowiek...

GenzoOzora | 2017-12-07
Przeczytana: 07 grudnia 2017

Więcej dla nauczyciela niż dla rodzica. Rozczarowanie.

NieIstotne | 2018-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2018

Lektura obowiązkowa każdego rodzica. I nauczyciela.

Z_błyskiem_w_oku | 2017-10-31
Na półkach: Przeczytane, Psychologia

Książka o konkretnej, pełnej humoru metodzie rozmowy z dziećmi opartej na szacunku i empatii. Dobra na prezent dla młodych rodziców: jak radzić sobie ze złością dzieci, konfliktami rodzeństwa, jak wzmacniać poczucie wartości dziecka. Książkę można kupić z praktycznymi kartami z opisem technik w skrócie.

Grzegorz | 2018-12-12
Przeczytana: 01 października 2018