Noe. Za niegodziwość ludzi

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Noah 01
komiksy
joly_fh

Świat bez nadziei, świat bez deszczu i upraw, rządzony przez okrutnych władców i ich barbarzyńskie hordy. W tej przerażającej rzeczywistości przyszło żyć Noemu – żołnierzowi, lecz również magowi i uzdrowicielowi, którego jedynym pragnieniem jest spokój własnej rodziny. Każdej nocy Noego niepokoją senne wizje niekończącej się powodzi. Powoli dociera do niego znaczenie wiadomości zesłanej mu przez Stwórcę, który zdecydował się straszliwie ukarać ludzkość. Dał jednak Noemu ostatnią szansę na ocalenie życia na Ziemi.

Darren Aronofsky, wybitny scenarzysta i reżyser kultowych filmów – Pi (1998), Requiem dla snu (2000), Źródło (2006), Zapaśnik (2008), Czarny łabędź (2010) – tym razem sięgnął po nową formę wyrazu. Powieść graficzna Noe to wzruszająca historia człowieka, który na przekór losowi dąży do spełnienia najważniejszego celu w swoim życiu – ochrony najbliższych. Na podstawie komiksu powstał film Noe: Wybrany przez Boga.

źródło opisu: Sine Qua Non, 2013

źródło okładki: http://wydawnictwosqn.pl/

Oficjalna recenzja
Robert książek: 674

I zasmucił się Pan niegodziwością ludzi

Po blisko 2 latach od światowej premiery powieść graficzna „Noe” trafiła na polski rynek. Stało się to, po części, za sprawą wchodzącego na ekrany kin filmu opartego właśnie na tej powieści. Dla wydawcy to szansa na lepszą sprzedaż, dla czytelników – okazja do zapoznania się z bardzo intrygującą wersją znanej (?) biblijnej historii w kreacji trójki wybitnych artystów.

„Za niegodziwość ludzi” to pierwsza część czterotomowej serii poświęconej archetypicznej opowieści o Noem. Odpowiedzialni za scenariusz Darren Aronofsky i Ari Handel nakreślili historię, którą spokojnie można określić jako miks biblijnej opowieści, apokryficznych uzupełnień i odrobiny dark fantasy. Oryginalny przekaz stanowi szkielet czy raczej bazę dla nowej, bardziej dramatycznej i bardziej wyrazistej historii. Jej centrum nie jest już – jak pierwotnie – unicestwienie przez Boga całego zła na Ziemi, a sama postać Noego, który musi podźwignąć ciężar wyboru, kto zginie, a kto przeżyje. Pierwszy tom skupia się na nakreśleniu postaci Noego – wojownika i uzdrowiciela świata, ogarniętego zepsuciem oraz przyczyn, dla których Potop miał być jedynym rozwiązaniem. Można powiedzieć, że jest to jedynie preludium do właściwej opowieści. Tyle, że rzadko zdarza się, aby wstęp był tak napakowany przydatnymi informacjami, a jednocześnie wciągający i dynamiczny. Odpowiada za to autor wizualnej strony serii, Niko Henrichon.

Miłośnikom komiksu może być on znany m. in. z takich tytułów jak „Sandman” czy „New X-Men”. Ma bardzo charakterystyczną kreskę, która w moim odczuciu idealnie pasuje do opowiedzianej historii i dodatkowo zwiększa jej dramatyzm. Artysta świetnie operuje w ciasnych kadrach, chociaż widać, że dopiero przy tych całostronicowych pokazuje swoje najlepsze cechy. Prawie połowę z nich chętnie powiesiłbym w powiększeniu na ścianie.

Patrząc na cały ten rozmach i dopracowanie strony wizualnej, jednoznacznie dochodzę do wniosku, że wydanie na kredowym papierze, w twardej oprawie – któremu początkowo się dziwiłem – nie jest działaniem nad wyrost, a całkowicie adekwatnym dopełnieniem świetnego wnętrza. Wydawnictwo Sine Qua Non dopilnowało, żeby, w odpowiedzi na popyt wywołany filmem, czytelnicy dostali nie tyle sam komiks, co spójne i dopracowane wydanie na poziomie odpowiednim dla tego typu powieści. Sięga się po nie z przyjemnością po raz pierwszy i każdy kolejny. Z niecierpliwością czekam na kolejne tomy, które – jestem tego pewien – będą na równie wysokim poziomie.

Robert Fryga

Yousta | 2019-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2019

Bardzo piękny komiks, każdy kadr dopracowany co do centymetra. Tło opowieści też ciekawe.

ilo99 | 2018-11-27
Na półkach: Komiks, Przeczytane, Polecane
Przeczytana: 27 listopada 2018

W niezwykle plastyczny sposób opowiedziana historia biblijnego Noego. Komiks opowiada o tym, jak to się stało, że jako jeden z garstki ludzi uniknął zagłady podczas potopu, dlaczego nękały go prorocze sny, co sprawiło, że zaufał Panu. Rewelacyjna kreska, oszczędność słów, a przy tym przemyślana treść sprawiają, że lekturę kończy się dopiero po czwartym tomie. Opowieść wzbogacają i czynią prawdopodobną cytaty z Księgi Rodzaju. W pierwszej części poznajemy Noego, gdy po raz kolejny próbuje przekonać ludzi, aby się nawrócili i porzucili grzeszne życie. Zmierza do miasta, w którym stoi wieża Babel. Czy uda mu się ostrzec współplemieńców? Kogo spotka na swojej drodze? Kim byli giganci? Dlaczego Noe był postrzegany jako mag przez jemu współczesnych? Jak to się stało, że czasy, w których przyszło mu żyć były tak brutalne, pełne okrucieństwa i nienawiści? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziecie w lekturze. Zapewniam, że nie będziecie się nudzić a po kolejny tom sięgniecie z...

RasTec | 2018-03-10
Przeczytana: 10 marca 2018

Nie spodziewałem się tak dobrej kreski i niecodziennego podejścia do tematu tak powszechnie znanej historii biblijnej.
W moim odczuciu dobrze zobrazowany klimat post apokaliptyczny. I to jeszcze przed potopem ;)

książek: 2083
Justyna | 2017-03-16
Przeczytana: 16 marca 2017

Ktoś tutaj chciał udowodnić, że Biblia może być cool.
Cudna kreska!

Adi_88 | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, Komiksy/Mangi
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Wciąga od pierwszych plansz!! Świetny styl graficzny i paleta kolorów. Nowatorskie podejście do biblijnej historii o Noe! W czasie poznawania tej powieści graficznej ma się wrażenie obcowania z czymś "niesamowitym". Skłania do refleksji i przemyśleń o otaczającym nas świecie i nas samych. Szczerze polecam :)

herodot83 | 2015-12-08
Na półkach: Przeczytane, Sztuka Komiksu
Przeczytana: 08 grudnia 2015

Fenomenalne plansze. Uczta.

PolishPopkulturę | 2015-07-11
Przeczytana: 11 lipca 2015

Niesamowita rzecz. Piękna, mądra, przemyślana i spójna historia. Gatunkowo bliżej temu do fantasy, niż do biblijnej przypowieści, więc jeśli boicie się, że to tylko zilustrowany fragment pisma świętego - nic bardziej mylnego. Darren Aronofsky odwalił kawał dobrej roboty i udowodnił tym samym, że pisać potrafi nie tylko filmy. Ze znanych mi scenarzystów komiksowych, chyba tylko Brian K. Vaughan, autor Sagi i Y: Ostatni z mężczyzn, potrafi snuć narrację w tak ujmujący sposób. Ten komiks wielokrotnie chwytał mnie za serce, a to bez wątpienia zasługa świetnie napisanych postaci, w których natychmiast się zakochałem, i którym kibicowałem do samego końca. Ach, no i nie mogę nie wspomnieć o rysunkach, pięknych, szczegółowych, dopieszczonych do granic możliwości. Jedyne, czego żałuję, to tego, że komiks ten został rozbity na cztery +/- 60-cio stronicowe tomy, a o wiele lepiej prezentowałby się w integralu.

Ocena, oczywiście, dla całej serii, i polecam czytać tylko jako całość.

Więcej o...

skun | 2015-03-03
Przeczytana: 03 marca 2015

Komiks wziąłem do ręki z wielkim zainteresowaniem, zupełnie w ciemno, nie wiedząc czego się spodziewać. Podejrzewałem, że będzie to powieść graficzna o tematyce typowo biblijnej, tymczasem zupełne zaskoczenie - przedstawiony świat to apokaliptyczna wizja fantasy, w której wątek potopu stanowi luźny szkielet na którym zbudowano komiks. Pierwsza część jest wprowadzeniem do historii, czyta się szybko i z zaciekawieniem. Zobaczymy co przyniosą pozostałe części

Muszę przyznać, że już bardzo dawno nie miałam w ręce komiksu. I muszę też przyznać, że prawdopodobnie ostatnim, który czytałam był o Kaczorze Donaldzie... Ale w życiu trzeba próbować nowych rzeczy, dlatego właśnie pierwszy tom powieści o Noem znalazł się w moich rękach. I cóż - bardzo się cieszę, że tak się stało.

Noe to wojownik, mag i uzdrowiciel, który żyje w świecie, w którym nie ma nadziei, nie ma deszczu, doskwiera głód i rządzą nim okrutni władcy. Jednak Noe marzy tylko o tym, by jego rodzina zaznała spokoju i robi wszystko by tak było. Ale Pan ma dla niego inny plan. Mężczyznę nawiedzają wizje. Wizje o powodzi. Nie dają mu spać i sprawiają, że Noe jest zmartwiony. Na początku próbuje ignorować to co chce mu pokazać Stwórca, ale wkrótce do niego dociera, że jako jedyny może ocalić życie na Ziemi, i że jest to na to ostatnia szansa.

Graficzna opowieść o Noem różni się trochę od tej, którą znamy z kart Biblii. Nie oznacza to jednak, że jest gorsza. Jest to dzieło trzech...

„Noe. Za niegodziwość ludzi” to pierwszy tom komiksu opowiadającego o biblijnym Noe i jego arce. Ari Handel, Niko Henrichon i najbardziej mi znany z całej trójki: Darren Aronofsky, pięknie przybliżają nam ten fragment biblii.

Cała recenzja na stronie: