Daredevil: Odrodzony

Tłumaczenie: Robert P. Lipski
Cykl: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela (tom 20) | Seria: Wielka Kolekcja Komiksów Marvela
Wydawnictwo: Hachette
Daredevil: Born Again
Daredevil, Kingpin, Matt Murdock
komiksy
vold

Przestępcze imperium Kingpina rozrastałoby się bez przeszkód, gdyby nie jeden człowiek - Matt Murdock, znany również jako Daredevil. Tylko on jest w stanie pokrzyżować szyki Królowi Zbrodni. Kiedy jednak władca przestępczego świata poznaje tajną tożsamość superbohatera, postanawia całkowicie zniszczyć niewidomego herosa i jego świat.

źródło opisu: Hatchette, 2013

źródło okładki: http://www.kolekcjakomiksow.pl

Wkp | 2013-09-21
Przeczytana: 20 września 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Karen Page, dawna ukochana i sekretarka Matta, a obecnie aktorka porno i narkomanka, sprzedaje tożsamość Daredevila Kingpinowi za działkę narkotyków. Od tej chwili boss zaczyna rujnować życie Matta. Oskarża go o łapówki, wrabia w morderstwo, pozbawia pieniędzy, pracy, domu a wreszcie topi w zatoce. Doprowadzony do szaleństwa Daredevil zaczyna wendettę...

7 miejsce na liście komiksów wszech czasów, masa nagród, najlepszy komiks o Daredevilu... To właśnie rzeczy, które można powiedzieć o "Odrodzonym", który do Polski trafia po zaledwie 27 latach od pierwszego wydania w USA. Ale nareszcie jest i jest na co popatrzyć.

Scenariusz Millera to może nie perełka, ale rzecz naprawdę znakomita. Nie do końca przekonuje szybki postęp szaleństwa Matta, a tym bardziej jego otrząśnięcie się z niego, ale w dużej mierze jest to wina braku po polsku wcześniejszych zeszytów DD, w których zaczynał się ten obłęd. Jednak psychologia, atmosfera osaczenia i masa emocji to plusy, które sprawiają, że...

Przemek Skoczyński | 2017-12-02
Na półkach: Przeczytane, Komiks
Przeczytana: 02 grudnia 2017

Pozycja wymieniana w jednym rzędzie ze "Starażnikami" czy "Powrotem Mrocznego Rycerza". Klasyk, w którym większy nacisk kładzie się na psychologizm postaci, historię upadku bohatera, niż "lasery z dupy" i inne bajery. Niepokojąca i mroczna opowieść, a dodatkowo niesamowicie zobrazowana przez Davida Mazzuzcchellego. To są chyba najlepiej narysowane trykoty, jakie widziałem. Efekt niestety psują ostatnie (całkowicie niepotrzebne) rozdziały z Kapitanem Ameryką.

Isil | 2013-09-10

Naprawdę warto przeczytać. Zazwyczaj komiksy o superbohaterach są dosyć płaskie, ten niesie wiele emocji a bohaterowie są świetnie skonstruowani, nawet ci poboczni.

FomaLermont | 2013-09-04

W tym komiksie Człowiek bez Strachu nie jest pokazany z perspektywy herosa zamiatającego ulicę przestępcami w hell's Kitchen. Oto jego bodajże największy wróg - Kingpin - dowiaduje się jego prawdziwej tożsamości. I wbrew temu co można sądzić nie wysyła na jego mieszkanie armii uzbrojonych po zęby gangsterów , lecz systematycznie podcina życie nie tyle Daredevila co prawnika Matta Murdocka.
Wilson Fisk czeka na okazję dosyć długo , układa plan niczym pajęczą sieć. Po pół roku od odkrycia Kingpin zaczyna od swoich wpływów w społeczeństwie. Niszczy życie zawodowe Murdocka , wysadza kamienicę w której mieszkał , ponadto dyskredytuje go w oczach społeczeństwa z pasają sadysty powstrzymując się aby nie zabić Daredevila. Doskonałe studium zemsty i podłości. zarówno daredevil miotający się w sidłach Króla przestępców jak i on sam są perfekcyjnie przedstawieni. Superbohater który upada na samo dno po to by powoli i ociężale sie podnosić i superłotr który delektuje się upadkiem swego...

yodapl | 2017-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2017

Daredevil: Born Again to jedna z tych skamielin, z którą komiksowi archeolodzy mogą się zapoznać, by przypomnieć sobie o zamierzchłych czasach, w których Frank Miller pisał świetne rzeczy.
Ten komiks to perełka i moim zdaniem, największe osiągnięcie twórczości Franka obok Powrotu Mrocznego Rycerza. Zapierająca dech w piersiach opowieść upadku Matta Murdocka, któremu za sprawą zdrady Karen Page i machinacjom Kingpina wali się świat. Matt, straciwszy dom, prawo do wykonywania zawodu i wszelkie środki do życia popada w szaleństwo węsząc spisek i obwiniając za swoje krzywdy nawet najbliższych przyjaciół. Historia jego podźwignięcia z samego dna to mesjanistyczna wręcz sprawa, która jednak pozostaje całkiem przyziemna jak na Franka Millera, który lubi rzucać pompatycznymi monologami i epatować cierpieniem swoich bohaterów. Komiks jest wyjątkowo mroczny, okrucieństwo Kingpina, upadek Matta, perypetie Bena Ulricha, całkowite dno egzystencji Karen page, obojętność Nowojorczyków na krzywdę...

Maciej Sikora | 2017-03-27
Przeczytana: 22 marca 2017

Kolejny godny polecenia komiks autorstwa Franka Millera. Bardzo dobrze przedstawiona postać głównego bohatera niszczonego na każdym kroku przez niezwykle charyzmatycznego antagonistę, który swoją posturą i inteligencją wzbudza respekt i szacunek. Fabuła bardzo dobrze skonstruowana za sprawą intrygi Kingpina, która wciąga czytelnika, jedynie finał opowieści może lekko rozczarować, ale nie zaniża to wysokiego poziomu scenariusza. Również postacie drugoplanowe są świetnie wykreowane, co składa się na wysoką jakość całej historii. Rysunki Davida Mazzuchelliego świetnie komponują się z bohaterami i sposobem narracji komiksu. Kolejna z prac, którą Miller może się chwalić.

Błażej Rybczyński | 2017-02-10
Przeczytana: 09 lutego 2017

Fantastyczny klimat, świetna fabuła, rewelacyjne rysunki.

Nie jest to typowa opowieść o superbohaterze. To raczej opowieść o manipulacji, o tym jako można zniszczyć życie jednego człowieka, gdy ma się możliwość pociągać za wiele sznurków. I o tym, że człowiek jest w stanie odbić się nawet z największego dna, gdy tylko jest uparty.

Brud, zniszczenie, ciężka, gęsta atmosfera - dla fanów komiksów (i to niekoniecznie o superbohaterach) pozycja obowiązkowa.

damciban | 2015-03-10

"Chodź nie czytałem wiele komiksów z tą postacią, to Daredevila zawsze darzyłem wielką sympatią. Podoba mi się sam pomysł postaci. Z jednej strony niewidomy, z drugiej super bohater pełną gębą stający naprzeciw wszelkim przeciwnością. Moim pierwszym komiksem z tą postacią był „The Man without fear” i cały czas jest jednym z moich ulubionych. Ostatnio w końcu przeczytałem absolutny klasyk historii o tej postaci, czyli siedmioczęściową opowieść „Born Again”..."

Zapraszam na http://coszzupelnieinnejbeczki.pl/2011/04/115-daredevil-born-again-scen-frank-miller-rys-david-mazzucchelli/ aby zapoznać się z całym tekstem.

treeze | 2013-11-18

Kunszt ! :)

Piękna opowieść, piękny scenariusz, same nazwy kolejnych zeszytów komponują się w piękną całość. Na plot składa się nie tylko fakt bycia superbohaterem i walki z superprzestępczością, ale również przedstawia szare życie pełne dramatów, upadków, zawodów. Ponadczasowy :)

Czytając komiks miałem wrażenie, że tak naprawdę Matthew nie musiał być głównym bohaterem tej opowieści. Mógłby się na tej pozycji znaleźć ktoś zupełnie inny, może Scott, może Steve, a może Peter?

Genialna sprawa, zachęcam wszystkim do doskonałej lektury.

darkakadarka | 2016-03-11
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: marzec 2016

Historia Daredevila jest o tyle ciekawa, że nie jest on mutantem czy posiada niewyobrażalne umiejętności. Na co dzień jest to ślepy prawnik - dzięki temu historia jest dobra, życiowa i chwytliwa. Jak i istnienie skorumpowanego światka Hell's Kitchen i Kingpina. Fabuła jest wciągająca, akcja dynamiczna, a rysunki nadzwyczajne.

W tym zbiorze zeszytów poznajemy biografię Daredevila i Matta Murdock, która jest raczej smutna. Przybliżone są nam również życiorysy "najbliższych" osób Matta, czyli Karen, Foggiego i Kingpina.