Beczka Amontillada

2009-05-01
6 min.
9781413519099
Bolesław Leśmian

Historia prowadzona jest w pierwszej osobie przez Montrésora. W ten sposób mamy dostęp do wszystkich jego intrygujących myśli. Przez całą historię czytelnik zostaje uwięziony w umyśle człowieka, który planuje i dokonuje morderstwa z zimną krwią. Co ciekawe, prawdziwa motywacja Montrésora do zemsty nigdy nie została ujawniona. To prawdopodobnie psychopata, ponieważ wydaje się, że czerpie przerażającą satysfakcję ze słuchania cierpienia swojej ofiary. Polecam! 🖤

Kolejna krótka nowela o zemście i śmierci. Dwóch przyjaciół schodzi do podziemi. Są upojeni alkoholem i kończą swoją wyprawę w tragiczny sposób. Jak wszystkie książki E.A. Poe ta również jest napisana starym językiem jednak całkowicie zrozumiałym i nadającym klimatu całej opowieści. Dziwne to i krótkie, ale zostaje w pamięci. POLECAM

"Nikt mnie nie obrazi bezkarnie".
Potrzeba odwzajemnienia doznanego upokorzenia, obelgi czy zniewagi jest u ludzi stara jak świat. Czasem chęć unicestwienia wroga jest tak wielka, że przeradza się w obsesję, a morderstwo planowane jest latami. To świetna inspiracja do napisania powieści kryminalnej. Iluż to autorów kryminałów i thrillerów stworzyło dotąd historie morderstw z powodu zemsty? Bez liku. Ich powieści zapewne niosą większy lub mniejszy ładunek emocji, ale zwykle, jak to bywa, nawet w najbardziej pokręconej sprawie morderca zostaje ujęty, choćby śledztwo miało trwać wiele lat. Poza tym lektury takie liczą sobie setki stron.

Tu na niespełna pięciu stronach mistrz Poe prezentuje historię doskonałej zemsty. Naświetla powody i genialne wręcz okoliczności wprowadzenia jej w życie. Jak to u autora bywa, napięcie stopniowo rośnie, scenografia jest coraz bardziej zatrważająca, bo zamkowe katakumby, w których rzecz się dzieje, coraz ciemniejsze i wilgotniejsze, aż do końcowego finału, w którym ofiara na wieki wieków "spoczęła w pokoju". Tu nie ma miejsca na kryminał, bo śledztwa nie będzie, a jeśli nawet, to odkrycie zamurowanego w podziemiach człowieka wymaga raczej stuleci, aniżeli lat, a próby jego identyfikacji będą bardziej niż żmudne.

To znakomity horror, aczkolwiek, na tle innych, wydał mi się, mimo wszystko, mało klimatyczny. W roku 1846, w momencie premiery, była to jednak zapewne bardzo emocjonująca pozycja.

"Nikt mnie nie obrazi bezkarnie".

Zemsta najlepiej smakuje na zimno. I musi być przygotowana w najdrobniejszych szczegółach.
Coś czuję, że mam nowego autora w grupie ulubionych. Tylko czy cieszyć się, czy martwić...

Jak dla mnie za mało straszne i generalnie jak na Poe zbyt mało w tym grozy.

Jak dla mnie za mało straszne i generalnie jak na Poe zbyt mało w tym grozy.

Czytałam opowiadanie w przekładzie Leśmiana. Nie wiem, chyba jestem za głupia na Poe'go, albo go nie rozumiem.

Przesłuchane jako audiobook, możliwe, że wykonanie lektora (Wiktor Korzeniewski) wpływa na ocenę.

audiobook

audiobook

Nowelka Poe'go tycząca się zemsty. Klimatyczna, acz mało odkrywcza. Lekkie napięcie jest.

O jakże mroczne są fantazje o zemście.

O jakże mroczne są fantazje o zemście.

• Literatura amerykańska
  • Audiobooki