Beczka Amontillada

The Cask of Amontillado
9781413519099
horror
majkey

Nowela amerykańskiego pisarza i poety Edgara Allana Poego, opublikowana po raz pierwszy w grudniu 1846 roku na łamach Godey's Lady's Book.
Fabuła osadzona jest w nieznanym mieście we Włoszech, w niesprecyzowanym bliżej czasie (możliwe, że w XVIII wieku) i oscyluje wokół śmiertelnej zemsty narratora na przyjacielu, który jak sam twierdzi, dopuścił się jego obrazy.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Beczka_Amontillado

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/beczka-amontillada/

Aneta Wiola | 2019-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2019

Czy jesteś słaby? Czy możesz pozwolić na upokorzenie, które płynie z ust pewnej osoby? Więc NIE. Bierzesz sprawę w swoje ręce i w pewnym dogodnym czasie wykorzystujesz sytuację i planujesz zemstę.

Dwójka przyjaciół kroczy drogą ku śmierci i tylko JEDEN z nich wyjdzie z tego żywy. Chęć ukarania osoby odpowiedzialnej za wyrządzoną krzywdę jest silniejsza, więc nie ma osoby, która mogłaby powstrzymać Montresora przed morderstwem.

Poe po raz kolejny sprowadza nas na „drogę ciemności”. Bohater jest zaślepiony żądzą zemsty, jego siła napędowa wynika z nienawiści jaką odczuwa do swojego przyjaciela. Jego duma nie pozwala zaniechać urazy, unicestwić pokusę, która się w nim zatliła.

Opowiadanie nie wciągnęło mnie, tak jak poprzednie. I choć styl Poe nadal jest znakomity i nikt nie winien mieć wątpliwości o talencie autora, to „Beczka Amontillada” wydała mi się za mało klimatyczna.

chrispu | 2015-05-18

Krótka, z niewielką ilością dialogów, nowelka. Bardzo szybko się ją czyta, pomimo staroświeckiego języka, którym jest napisana. I, przynajmniej mnie, nie zaskakuje swoim zakończeniem. Jak zna się trochę twórczość Edgara Poe, to mniej więcej wiadomo czego można się spodziewać. Kwestią otwartą pozostaje - kto będzie tu trupem. Tutaj jednak wyboru nie ma za wielkiego - bohaterów jest w zasadzie tylko dwóch. Co może zaskoczyć, to wybrana forma śmierci. Ale jakoś tak ta opowieść jest dziwnie, bezklimatycznie napisana, że wstrząsu wielkiego u czytelnika nie wywołuje. I raczej śnić się po nocach nie będzie.

Edyta Zawiła | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

"...— Fortunato!
Nic. Włożyłem pochodnię do pozostałego otworu i upuściłem ją wewnątrz. I ten sposób nie dał mi żadnej odpowiedzi, prócz chyba szczęku brzękadeł. Doznałem zawrotu głowy bez wątpienia z powodu panującej w katakumbach wilgoci.
Przyśpieszyłem pracę, by się już raz jej pozbyć. Zdobyłem się na wysiłek i przystosowałem kamień ostatni — powlokłem go wapnem. Nowo powstałemu murowi przywróciłem dawny szaniec kości. Od pół wieku żaden śmiertelnik nie zakłócił ich spokoju. In pace requiescat - spoczywają w spokoju..."

W karnawałowym nastroju dwóch przyjaciół Montresor i Fortunato zmierzają mrocznymi podziemiami za eliksirem upojenia, wyobraźni, dobrej zabawy - antałkiem Amontillado....podąża z nimi też zemsta.

Polecam dodatkowo film pod tym samym tytułem z 1971 roku ze znakomitym Franciszkiem Pieczką.

tivrusky | 2015-01-19
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 19 stycznia 2015

To już koniec kilkudniowego maratonu z E.A.Poe, nieco chybiłem z planowaniem kolejnych lektur - kulminacja bowiem i najlepszy moment tej przygody, padły bowiem na opowiadanie przedostatnie - Zagłada Domu Usherów. Tak więc Beczka Amontillada, prawem kontrastu, stoi nieco w cieniu bogatszych krewnych.

Mimo to dostajemy ciekawą, można chyba pokusić się o określenie "błyskotliwą", opowiastkę o zemście. Zemście niesamowicie okrutnej, trzeba przyznać, opowieść o niej nie jest jednak pozbawiona pewnych znamion czarnego humoru. W szczegóły wdawał się nie będę, lektura krótka, kilkunastominutowa, więc wszystkie detale można odkryć samemu na stronie wolnelektury.pl.

Zachęcam!

Hubert | 2019-02-10
Na półkach: 2019, Przeczytane, [sp] Kindle
Przeczytana: 10 lutego 2019

Troszkę zostałem zrobiony w konia, bowiem ta "książka" to pojedyncze, króciutkie opowiadanie, które zresztą i tak znałem (nie tak dawno temu wszak czytałem "Najlepsze opowiadania Grozy" Poego). Ale taka już polityka serwisu wolnelektury.pl chwaląca się biblioteką 5,5 tysiąca książek, z czego spora część to np. pojedyncze wiersze.

Jeżeli chodzi o samo opowiadanie - niestety, czas bezlitośnie obchodzi się nie tylko z rzeczami materialnymi, ale także dziełami literackimi. Epoka, w której takie rzeczy zachwycały minęła bezpowrotnie, dzisiejszy czytelnik oczekuje czegoś innego. Krótkie, może i emocjonujące, ale jednak w dziwnym, obcym dla współczesnego rytmie, na dodatek bez wyraźnej puenty, zakończenia, podsumowania do którego jesteśmy tak mocno przyzwyczajeni.

Pozostaje tylko napisać: Edgar Alan Poe wielkim twórcą był. Ale mnie nie zachwyca.

Monika | 2012-01-28
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 stycznia 2012

To, co lubię najbardziej w twórczości Edgar'a Allan'a Poe to klimat jego opowieści.
Ta historia również go posiada. Jednak nie jest moją ulubioną.

Konwalia | 2011-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2011

Jest klasyczny klimat Poe'go, ten język, ten styl, a napięcie i ciekawość rośnie, rośnie, rośnie! Moimi ulubionymi opowiadaniami pozostaną jednak 'The Black Cat' oraz 'The Tell-Tale Heart'(tytuł różnie tłumaczony na język polski).

Maciek | 2019-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2019

W przypadku powyższego opowiadania ocena 8/10 wydaje mi się w pełni zasłużona.
Oczywiscie ktoś mógłby skrytykować tą ocene bo jak to tak takie krótkie opowiadanie a taka wysoka ocena.
Jednak dla mnie "beczka amontillada" to historia rewelacyjna.Mimo swojej objętości ma ten niepowtarzalny klimat.Z pozoru historia wydaje się prosta jak cep-ot główny bohater ma serdecznie dość poniżania i zamurowuje wroga w katakumbach zwabiając go obietnicą obejrzenia tutułowego wina.
Niewiem co bardziej podobało mi się w tym opowiadaniu.To jak głowny bohater zamurował swojego wroga przeplatając w to absurdalnie smieszne sytuacje czy może tło akcji czyli głebokie podziemia,pełne szkieletów i zapachu saletry.
Opowiadanie przesłuchałem dzięki stronie wolne lektury i myśle że za wstawienie tego do internetu należy im sie conajmniej pomnik.

Kolejna z serii, krótka, przyjemna nowelka. Archaizmy? Są. Owszem. Nie wadzą jednak, a kierowana sympatią do samego Poe, wiem, czego oczekiwać. Akcja jest zawikłana mimo wszystko, fabuła nieoczywista, dialogi ciężkie. Nie mniej, znamy ofiarę i kata, wiemy, że ktoś zginie - wszak mamy tylko dwie osoby tej nowelki.
A jednak.. w odróżnieniu od większości, tu zakończenie jest spokojne i zaskakująco... optymistyczne. Nie mniej, wiele można sobie dopowiedzieć, co stało się później. Tytułowa "beczka amontillada" zaś frapuje mnie do dziś.
Czemu? Polecam przeczytać, poświęcić choćby i 10 minut. By dowiedzieć się czegoś o tym tajemniczym "składniku" ;)

niedźwiadek Pi | 2017-08-07

Nie ukrywam, to opowiadanie mnie prawdziwie przeraziło!
Obślizgłe, zimne, wilgotne, mokre - do krwi brutalne. Napisane tak niewinnie, tak zwyczajnie i tym bardziej zapadające w pamięć, mocniej straszące i zaskakujące.
Ludzka bezwzględność, nieczułość i mściwość. ZEMSTA! Ależ jaka to zemsta?! To nawet nie morderstwo, to okrucieństwo w czystej, zbrodniczej postaci. Biedna ofiara... ofiara może i z wieloma grzechami na sumieniu, ale takiej śmierci psu się nie życzy... Kto winien? I morderca i mordowany a już na pewno pijacki nałóg i dobrego wina uwielbienie.
6/10