The Cask of Amontillado

Jerzy

Inne wydania

źródło okładki: www.booksurge.com

chrispu | 2015-05-18

Krótka, z niewielką ilością dialogów, nowelka. Bardzo szybko się ją czyta, pomimo staroświeckiego języka, którym jest napisana. I, przynajmniej mnie, nie zaskakuje swoim zakończeniem. Jak zna się trochę twórczość Edgara Poe, to mniej więcej wiadomo czego można się spodziewać. Kwestią otwartą pozostaje - kto będzie tu trupem. Tutaj jednak wyboru nie ma za wielkiego - bohaterów jest w zasadzie tylko dwóch. Co może zaskoczyć, to wybrana forma śmierci. Ale jakoś tak ta opowieść jest dziwnie, bezklimatycznie napisana, że wstrząsu wielkiego u czytelnika nie wywołuje. I raczej śnić się po nocach nie będzie.

Edyta Zawiła | 2016-05-13
Przeczytana: 13 maja 2016

"...— Fortunato!
Nic. Włożyłem pochodnię do pozostałego otworu i upuściłem ją wewnątrz. I ten sposób nie dał mi żadnej odpowiedzi, prócz chyba szczęku brzękadeł. Doznałem zawrotu głowy bez wątpienia z powodu panującej w katakumbach wilgoci.
Przyśpieszyłem pracę, by się już raz jej pozbyć. Zdobyłem się na wysiłek i przystosowałem kamień ostatni — powlokłem go wapnem. Nowo powstałemu murowi przywróciłem dawny szaniec kości. Od pół wieku żaden śmiertelnik nie zakłócił ich spokoju. In pace requiescat - spoczywają w spokoju..."

W karnawałowym nastroju dwóch przyjaciół Montresor i Fortunato zmierzają mrocznymi podziemiami za eliksirem upojenia, wyobraźni, dobrej zabawy - antałkiem Amontillado....podąża z nimi też zemsta.

Polecam dodatkowo film pod tym samym tytułem z 1971 roku ze znakomitym Franciszkiem Pieczką.

tivrusky | 2015-01-19
Na półkach: Ebook, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 19 stycznia 2015

To już koniec kilkudniowego maratonu z E.A.Poe, nieco chybiłem z planowaniem kolejnych lektur - kulminacja bowiem i najlepszy moment tej przygody, padły bowiem na opowiadanie przedostatnie - Zagłada Domu Usherów. Tak więc Beczka Amontillada, prawem kontrastu, stoi nieco w cieniu bogatszych krewnych.

Mimo to dostajemy ciekawą, można chyba pokusić się o określenie "błyskotliwą", opowiastkę o zemście. Zemście niesamowicie okrutnej, trzeba przyznać, opowieść o niej nie jest jednak pozbawiona pewnych znamion czarnego humoru. W szczegóły wdawał się nie będę, lektura krótka, kilkunastominutowa, więc wszystkie detale można odkryć samemu na stronie wolnelektury.pl.

Zachęcam!

Konwalia | 2011-07-22
Przeczytana: 21 lipca 2011

Jest klasyczny klimat Poe'go, ten język, ten styl, a napięcie i ciekawość rośnie, rośnie, rośnie! Moimi ulubionymi opowiadaniami pozostaną jednak 'The Black Cat' oraz 'The Tell-Tale Heart'(tytuł różnie tłumaczony na język polski).

Monika | 2012-01-28
Na półkach: Audiobooki, Przeczytane, 2012
Przeczytana: 28 stycznia 2012

To, co lubię najbardziej w twórczości Edgar'a Allan'a Poe to klimat jego opowieści.
Ta historia również go posiada. Jednak nie jest moją ulubioną.

Kolejna z serii, krótka, przyjemna nowelka. Archaizmy? Są. Owszem. Nie wadzą jednak, a kierowana sympatią do samego Poe, wiem, czego oczekiwać. Akcja jest zawikłana mimo wszystko, fabuła nieoczywista, dialogi ciężkie. Nie mniej, znamy ofiarę i kata, wiemy, że ktoś zginie - wszak mamy tylko dwie osoby tej nowelki.
A jednak.. w odróżnieniu od większości, tu zakończenie jest spokojne i zaskakująco... optymistyczne. Nie mniej, wiele można sobie dopowiedzieć, co stało się później. Tytułowa "beczka amontillada" zaś frapuje mnie do dziś.
Czemu? Polecam przeczytać, poświęcić choćby i 10 minut. By dowiedzieć się czegoś o tym tajemniczym "składniku" ;)

kooooooot | 2012-01-24
Przeczytana: 24 stycznia 2012

Każde opowiadanie Edgara Allana Poe, ma specyficzny styl i urok. Bardzo charakterystyczny dla autora. Opowiadanie jak każde porwało mnie ,od pierwszego zdania. Niemniej jednak przy wcześniejszych, które miałam przyjemność przeczytać, "Beczka Amontillado " wypada ciut słabiej .

DoMiNiKa | 2017-02-18
Na półkach: E-book, Przeczytane
Przeczytana: 18 lutego 2017

Opowiadanie to czyta się bardzo przyjemnie pomimo dawnego języka. Zakończenie na prawdę zaskakujące. Mrozi krew w żyłach... To niesamowita sztuka - zawrzeć tyle treści i emocji w tak krótkim tekście. Jestem pełna podziwu

Niekulturalna | 2014-02-12
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 09 lutego 2014

Przeczytane w ramach akcji mojej polonistki, która próbowała nam udowodnić, że romantyzm aż tak złą epoką nie jest. I chyba jej się trochę udało :). Choć po utwory naszych wieszczy nie sięgnę już nigdy, a po usłyszeniu Mickiewicz dostaję białej gorączki, tak z dziełami Edgara Poe z chęcią się bliżej zapoznam. Mrok, tajemnica, wymyślne morderstwa... Aż dreszcz przeszedł po plecach w pewnym momencie. Ale nie będę fabuły zdradzać, bo w końcu nie o to chodzi ;)

Axsiu | 2015-06-07
Przeczytana: 07 czerwca 2015

Jedna z najstraszniejszych nowel Poego. Świetny klimat grozy - ogromne podziemia i dwóch dziwnych bohaterów, z których jeden postanawia dokonać zemsty na drugim. Za takie rzeczy uwielbiam Poe'a.