Maska śmierci szkarłatnej

Wydawnictwo: Wolne Lektury
The Masque of the Red Death
klasyka
majkey

Nowela amerykańskiego pisarza i poety Edgara Allana Poego. Jej tematem są próby uniknięcia niebezpiecznej zarazy, zwanej czerwoną śmiercią przez głównego protagonistę, księcia Prospero. Historia podąża śladami literatury gotyckiej i jest często interpretowana jako alegoria o nieuchronności śmierci, choć taki sposób analizy nie jest zalecany przez niektórych krytyków. Istnieje wiele wyjaśnień...

Historia podąża śladami literatury gotyckiej i jest często interpretowana jako alegoria o nieuchronności śmierci, choć taki sposób analizy nie jest zalecany przez niektórych krytyków. Istnieje wiele wyjaśnień co do interpretacji noweli, jak i wiele prób identyfikacji istoty „czerwonej śmierci”.
Utwór został po raz pierwszy opublikowany w maju 1842 roku w Graham's Magazine. Od tego czasu doczekał się adaptacji w różnych formach, łącznie z filmem The Masque of the Red Death z Vincentem Price w roli głównej.

źródło opisu: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maska_Czerwonego_Moru

źródło okładki: http://wolnelektury.pl/katalog/lektura/maska-smierci-szkarlatnej/

Mollinka_90 | 2018-02-20
Na półkach: Przeczytane, Wolne lektury
Przeczytana: 20 lutego 2018

Niedługie, lecz treściwe (jak to u Poe'go) opowiadanie o księciu Prospero i jego zmaganiach ze Śmiercią. Ciekawy pomysł na ukazanie sposobów, w jakie ludzie próbują przechytrzyć przeznaczenie.

Dwór księcia w obliczu pustoszącej kraj zarazy chowa się w zamku i bawi jak za najlepszych czasów. Na bal przebierańców zakrada się jednak i gość nieproszony, noszący tytułową maskę śmierci szkarłatnej... Rozpoczyna się swoisty dance macabre.
Klasyka w najlepszym wydaniu. Warto przeczytać, zwłaszcza, że lektura nie zajmie wiele czasu, a z pewnością dostarczy wielu emocji.

onika | 2013-03-10
Przeczytana: marzec 2013

Uwielbiam opowieści Poego. Uwielbiam ich powolną narrację, która oplątuje mnie niezauważalnie jak pajęczyna i sprawia, że zaczynam odczuwać ten sam niepokój, co bohaterowie. Uwielbiam wszelkie dygresje, które niby nic nie znaczą, a są tak ważne dla całokształtu historii. Uwielbiam te wszystkie przemyślenia narratorów, które zdają się prowadzić donikąd, a tak naprawdę nieuchronnie prowadzą do zaskakującej puenty.

Fakt, za każdym razem, gdy czytam "Przedwczesny pogrzeb" wybucham śmiechem w momentach, gdy zwłoki niespodziewanie ożywają... Bo wyobrażam sobie miny obu stron...Ale jestem pod ogromnym wrażeniem tego, jak te historie, które w dzisiejszych czasach już wcale takie straszne nie są, zostają jednak gdzieś z tyłu głowy i niepokoją.

I jestem zszokowana mocą, jaką jednak ma obraz...Bo "dziecięciem będąc" namiętnie oglądałam ekranizacje tych opowiadań, które w jakiś dzień tygodnia w okolicach dobranocki leciały na "Dwójce" (do dziś nie wiem, dlaczego rodzice mi na to pozwolili -...

Krzysztof | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Najbardziej klimatyczna historia z jaką kiedykolwiek miałem do czynienia. Groza wieje z każdego słowa. Chyba tylko Lovecraft byłby w stanie przebić ten genialny utwór. (Wolę tłumaczenie Maska Czerwonego Moru)

Wojciech Gołębiewski | 2015-09-02
Przeczytana: 02 września 2015

Czytam piękny przekład Bolesława Leśmiana. Miejsce akcji: zamek – klasztor, który miał być azylem dla Prospera i jego dworu przed zarazą szalejącą za murami klasztoru. Izolacja od mas, winna być ukarana. I została ukarana, a w ogóle jeszcze na dobre nie zacząłem się wczuwać w niesamowitą atmosferę, a już wszystko się skończyło. I pozostałem zawiedziony i niedopieszczony. Wolę Grabińskiego.

Veronica | 2018-02-13

Autora bardzo lubię,już od dawien dawna i przeczytałam wszystkie jego opowiadania,które były dostępne.Oczywiście są lepsze i gorsze,jak to w przypadku każdego pisarza bywa.Tym razem zamiast po raz drugi czytać,odsłuchałam audiobook'a.
Jak dla mnie jedno z lepszych opowiadań,a jest ono o księciu który schował się przed Śmiercią. . .
Sami przeczytajcie co z tego wyniknęło.
Polecam bardzo.

Edyta Zawiła | 2016-05-12
Przeczytana: 12 maja 2016

"...Śmierć Szkarłatna od dawna pustoszyła ową krainę. Nigdy dżuma nie bywała tak nieodparta, tak straszliwa. Jej oznaką widomą była — krew — czerwień i szkarada krwi. Towarzyszyły jej bóle ostre, nagły zawrót głowy, a potem — obfity przez wszystkie pory wyciek potów i rozłąka z życiem..."

"...Rozpoznano wówczas obecność Śmierci Szkarłatnej. Przyszła jak złodziej nocny. I wszyscy biesiadnicy — jeden po drugim — padli w komnatach hulaszczych, skropionych rosą krwawego chrztu, i każdy skonał w rozpaczliwych odruchach swego upadku.
I życie w zegarze hebanowym zamarło wraz z życiem ostatniego z tych wesołych chwatów. I żary trójnogów wygasły. I Ciemność, i Ruina, i Śmierć Szkarłatna rozpostarły wszędy swą władzę nieograniczoną..."

Poe wg Cormana. Film "Maska Czerwonego Moru" z 1964 roku,z tego cyklu najmniej mi się podoba.
Zamczysko , które władca książę Prospero w czasach epidemii zarazy swego ludu, ucieka w zabawę i rozrywkę, oprócz rozpusty i magii szuka dodatkowych bodźców....

tivrusky | 2015-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 17 stycznia 2015

Jak świat światem człek przed śmiercią uciekał i jak świat światem nie udawało mu się to najlepiej. U Poe'a nie udaje mu się to podwójnie, śmierć przybiera u niego bowiem kształty namacalne, jest pomnożona przez grozę i spotęgowana makabrą. Trudno o lepszą dla tych zmagań scenerię, niż szalejąca epidemia dżumy!

Mroczne opisy wielkiego zamku, w którym grupka wybrańców wraz z miłościwie im panującym księciem ma znaleźć spokojną przystań, groteskowe balowe komnaty i roześmiani uczestnicy wielkiego balu maskowego - bo lepszego niż bal czasu na rozstrzygnięcia, te dobre i złe także - chyba nie ma. To wszystko mieści się na tych niecałych sześciu stronach tekstu.

Sięgnąć warto, zwłaszcza w parze z, również zadżumionym Królem Dżumcem.

eva43 | 2016-05-18
Przeczytana: 18 maja 2016

Klasyka. Wiadomo czym była Dżuma i że czasy w jakich tworzył Poe znały tę okropną zarazę. Krótkie opowiadanie zawiera prawdę, nawet grube mury nie ochronią przed śmiercią jaką niosła Dżuma.

Absolutnie ukochana, najlepsza nowela Poe'go.
Co w niej wciąga?
Wszystko.
Od zamku, zamkniętego i odciętego, przez opis zabawy i komnat aż po samą "Maskę Śmierci Szkarłatnej". Jako smarkacz, pamiętam, nakręcono film na podstawie tej noweli. Czytając ją, miałam przed oczami sceny z tego filmu. I zapewniam was... wesoło mi nie było...
Czy warto? Warto. Tu pojawia się absolutny geniusz Poe'go, jego wizjonerstwo i dreszczyk, utajniony, skryty, a jednocześnie niepokojąco bliski...

niedźwiadek Pi | 2017-04-23

Rewelacyjna opowieść!
O unikaniu choroby i chorych.
O ukrywaniu się za zasłoną władzy.
O nieogarniętym pragnieniu życia za wszelką cenę.
O braku skrupułów.
O wielkim balu.
O maskach przeróżnych.
O nieludzkim strachu.
Wreszcie o śmierci - nieuniknionej, koniecznej.
Śmierci, która o nikim nie zapomina.
8/10