Vivien Leigh

Seria: Ikony kina
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Vivien Leigh. A Biography
Ag2S

Uznawana za jedną z najpiękniejszych aktorek wszech czasów Vivien Leigh stworzyła wiele ról, które przeszły do historii. Sławę przyniosła jej niezapomniana rola Scarlett O’Hary z „Przeminęło z wiatrem”, za którą otrzymała swojego pierwszego Oscara. Drugiego przyznano jej za kreacje w filmie na podstawie sztuki Tennessee Williamsa, „Tramwaj zwany pożądaniem”. Nieco rzadziej wspomina się o jej wybitnych rolach teatralnych.
Piękna, sławna i bogata Vivien Leigh nie była jednak wcale osobą szczęśliwą. Cierpiąca przez całe życie na zaburzenia maniakalno-depresyjne aktorka była bardzo trudną partnerką życiową dla Lawrence’a Oliviera. Małżeństwu nie pomagały także liczne romanse.
W książce Anne Edwards odnajdujemy wierny portret Vivien Leigh, pięknej gwiazdy, wybitnej aktorki, a także wyjątkowej kobiety.

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2014

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Oficjalna recenzja
kryptonite książek: 1901

Przekleństwo piękna

Anne Edwards, amerykańska autorka biografii największych ikon światowego kina, na bohaterkę swojej kolejnej książki wybrała niezapomnianą odtwórczynię roli Scarlett O’Hary, czyli Vivien Leigh. Ta brytyjska aktorka, dwukrotna laureatka Oscara, stworzyła niesamowitą kreację jednej z najciekawszych postaci kobiecych w literaturze – nie zdarzyło mi się usłyszeć od innych czytelników „Przeminęło z wiatrem” słów krytyki na temat filmowej interpretacji charakteru oraz zachowania słynnej piękności z Tary. Głównym celem biografii „Vivien Leigh” było nakreślenie szczegółowego portretu tytułowej postaci – pięknej i utalentowanej aktorki, wieloletniej towarzyszki życia Laurence’a Oliviera (będącym jej mentorem oraz wzorem do naśladowania) oraz kobiety, dla której uroda okazała się atutem i jednocześnie ciężarem, jaki musiała dźwigać przez całe swoje życie.

Jak już wspomniałam wcześniej, największym przekleństwem dla tej jednej z ikon kina jest ocenianie jej wyłącznie na podstawie oryginalnej urody kobiety. Dzisiaj Vivien Leigh wielokrotnie pojawia się w rankingach najpiękniejszych aktorek wszech czasów, a bardzo często zapomina się o jej ambicji, pracowitości i przede wszystkim o umiejętności wcielenia się w różnorodne postaci – zaczynając od upartej i bezwzględnej Scarlett, trudnej (dla mnie osobiście) do określenia Blanche, napiętnowanej tragizmem Annie Kareninie, kończąc na bohaterkach dramatów antycznych (Antygona) i szekspirowskich (Julia, Lady Makbet i Ofelia). Anne Edwards w swojej książce chciała zmienić taki stan rzeczy poprzez przybliżenie czytelnikom różnorodnych doświadczeń życiowych Vivien, które miały ogromny wpływ na jej dalszy los.

Dzieciństwo spędzone w Indiach, pobieranie nauki w żeńskich internatach prowadzonych przez zakonnice, małżeństwo z adwokatem Herbertem Holmanem (pseudonim Vivien, czyli Leigh, pochodzi od drugiego imienia jej pierwszego męża), trudne początki kariery aktorskiej, spektakularny sukces ekranizacji „Przeminęło z wiatrem”, liczne role teatralne i filmowe, miłość do sir Oliviera oraz długoletnia walka z psychozą maniakalno-depresyjną – te elementy biografii Vivien Leigh mogą być dla wielu czytelników znane, ale są istotnym kluczem do zrozumienia poszczególnych decyzji podejmowanych przez Brytyjkę. W książce znalazły się też liczne anegdoty z planu filmowego „Przeminęło z wiatrem” (w tym jedna, dość niekorzystna, dotycząca Clarka Gable’a), fragmenty prywatnych listów i ówczesnych recenzji oraz zdjęcia z wybranych sztuk teatralnych oraz produkcji filmowych, w których brała udział Vivien.

Ogromnym minusem w pozycji autorstwa Anne Edwards jest brak płynnego przejścia między poszczególnymi etapami w życiu aktorki. Czytelnik ma wrażenie, że wszystko dzieje się zbyt szybko, a brak odpowiedniego wprowadzenia do poszczególnych wydarzeń o dużym znaczeniu dla całości sprawia, że na przykład z rozdziału poświęconemu małżeństwu z Leigh Holmanem nagle znajdujemy się we fragmencie opisującym czas trwania zdjęć do ekranizacji powieści Margaret Mitchell. Oprócz tego czasami bardzo irytujące bywało powtarzanie przez Anne Edwards tych samych zdań, jak choćby odnoszących się do miłości państwa Olivierów czy choroby Vivien. Przez ten zabieg można odnieść wrażenie, że czyta się wyświechtane frazesy, a nie opis życia znanej aktorki.

Vivien Leigh, podziwiana przez wielu fanów przede wszystkim za rolę Scarlett O’Hary, była nie tylko jedną z ikon ówczesnego piękna, ale przede wszystkim kobietą, której życie nie przypominało filmu ze szczęśliwym zakończeniem. Ceną, jaką musiała zapłacić za swój sukces i możliwości zaistnienia w branży filmowej, było jej zdrowie fizyczne i psychiczne. Mimo to dla wielu osób Vivien na zawsze pozostanie dziewczyną, która o wszystkim pomyśli jutro. Niestety…

Anna Wolak

Grażyna | 2016-10-31
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Skarby, 2017
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Z sentymentem...

dasza | 2015-03-06
Przeczytana: luty 2015

Niech nie zmyli okładka i data polskiego wydania... książkę napisano w latach 70. Czyli lekki zawód.
Dość rzetelna biografia jednej z najpiękniejszych i wyjątkowych aktorek. Sporo rzeczy opiera się na zapiskach z listów aktorki do przyjaciół, które wysyłała w sporych ilościach.
Mamy opis całego życia aktorki, jej udział w sztukach teatralnych i filmach, opis związku z sir Oliverem i innymi opisami. Czytelnik może jedynie odnieść wrażenie, że autorka już w dzieciństwie Vivien szukała objawów jej choroby.
Brakuje może analizy sztuk, ich odbioru i znaczenia po latach. Tak samo przemilczano kompletnie skłonności homoseksualne męża aktorki, które też miały wpływ na jej życie i możliwe, że i późniejszą chorobę psychiczną.
Zaskakuje brak zdjęć z Jackiem czy córką. Przydałaby się aktualizacja jak po wielu latach jest spostrzegana aktorka i jej dorobek.

Rose | 2015-01-10
Przeczytana: 10 stycznia 2015

"Vivien Leigh tworzyła swoje życie z marzeń i fantazji, w których nie istnieją porażki"

Bardzo dobra i solidna biografia, widać, że autorka przyłożyła się do pisania jej. Czytając poznajemy Vivien z jednej strony jako pełną radości, marzeń i dziecięcego zapału kobietę, a z drugiej jako bardzo nieszczęśliwą, zagubioną i pełną lęku osobę. To zdecydowanie obowiązkowa pozycja dla osób, które chcą bliżej poznać Vivien Leigh i wyruszyć z nią w podróż po jej ciekawym, pełnym skrajnie różnych emocji życiu.

książek: 1969
Henrietta_Weissmann | 2014-12-14
Przeczytana: grudzień 2014

Elegancka biografia napisana tak dawno temu, że autorce pozwolono przemilczeć wiele niewygodnych, skandalicznych faktów z życia Vivien, względnie je tylko delikatnie zasugerować. Choroba umysłowa aktorki i jej skutki zostały opisane właściwie bez żadnych upokarzających szczegółów. Z każdej strony wyziera wielki podziw dla Vivien jako aktorki i człowieka, z których przynajmniej ten pierwszy w pełni rozumiem, bo to jedna z moich ulubionych aktorek.

Ciężko oprzeć się wrażeniu, że w dzisiejszym wydawniczym biznesie, nikt by takiej książki już nie napisał. Nie ma w niej brudów na sprzedaż, kloaki życia. Nie wiem jak jest z jej wznowieniami na świecie, ale moim zdaniem w Polsce została ona teraz wydana ze względu na całkowity brak na rodzimym rynku publikacji na temat Leigh.

Zastanawiam się też co jest lepsze? Czy bio stonowana, nie raniąca niczyich uczuć, pisana z szacunkiem dla opisywanej osoby, ale irytująca przemilczeniami i brakiem dosadności? Czy też lepsza bio wywalająca...

Renata | 2015-08-12
Przeczytana: 2014 rok

Rzetelna biografia, bogata w piękne fotografie. Napisana z dużym szacunkiem dla wspanialej aktorki, interesującej kobiety. Bez wyciągania brudów, bez taniej sensacji, od najwcześniejszych lat aż po dramatyczny kres. Pokazuje trudne życie gwiazdy, która na zawsze pozostanie ikoną kina. Nieśmiertelność dała jej rola Scarlett i aż trudno uwierzyć, że Vivien ciągle wątpiła w swój talent i stale walczyła o uznanie krytyki i męża – nieosiągalnego wzorca Lawrenc’a Olivier’a. Dzięki tej biografii bliżej poznałam jedną z moich ulubionych aktorek. Gorąco polecam wszystkim miłośnikom biografii, kina, ale nie tylko. Biografia Vivien powinna doczekać się ekranizacji.

Portafortunas | 2015-02-16
Przeczytana: 16 lutego 2015

Najnowsza książka z cyklu Ikony Kina ma jedną wadę – w przeciwieństwie do poprzednich pozycji (takich jak biografia Audrey Hepburn, Grace Kelly lub Katherine Hepburn) została napisana w sposób dość chaotyczny: zaczyna się staraniami o rolę Scarlett, by następnie powrócić do początków rodzinnej historii. Na próżno szukać w niej skandali i brudów, którymi chętnie żywiłaby się prasa brukowa. To historia, w której przeplata się szczęście i cierpienie. I chociaż tych gorzkich chwil wraz z upływem lat pojawiało się znacznie więcej niż radosnych epizodów, to jednak książka Anne Edwards wyraźnie wskazuje, iż Vivien Leigh była silną i upartą kobietą, która z podniesionym czołem stawiała się wszelkim przeciwnościom i wyzwaniom, czy to na scenie, czy w życiu prywatnym.

Cała recenzja dostępna tutaj: http://portafortunas.pl/vivien-leigh-anne-edwards-recenzja/

Michalszka | 2014-03-16
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 16 marca 2014

Jeśli chodzi o treść - trochę chaotycznie, autorka nie kreśli zbyt dogłębnego portretu Vivien Leigh. W polskim tłumaczeniu redaktora chyba nie było - tekst roi się od literówek, źle postawionych przecinków, dodatkowych spacji, po prostu tragedia. Nie wspominam też o okładce, pasującej raczej do taniego romansu, sprzedawanego na stacjach benzynowych, niż do biografii jednej z największych aktorek wszechczasów.

Kasjopeja | 2015-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2015

Biografia jest dobrze i ciekawie napisana, ale zawiodłam się na człowieku. Idealizowałam Vivien na podstawie jednego z moich ulubionych filmów i niestety moje wyobrażenie bardzo odbiegało od tego, jaka była na prawdę.

Creative113 | 2014-12-01

Faktycznie, książka nieco chaotycznie napisana, ale jedna mi się bardzo spodobała. Dzięki temu mamy okazję poznać Vivien nie tylko jako Scarlett O'Harę, ale również człowieka, którym była (choć niewątpliwie, po przeczytaniu tego stwierdzam, że Vivien była lepszą i sympatyczniejszą wersją Scarlett). Zapoznajemy się z jej legendarnym związkiem z Laurencem Olivierem, poznajemy kulisy jej kariery, a także ukazuje nam się wiele prywatnych aspektów z jej życia, między innymi chorobę, która doprowadziła nie tylko do jej śmierci, ale również do pewnej śmierci psychicznej, która nastąpiła po jej rozstaniu z mężczyzną, który był dla niej całym światem.

Izabela | 2015-01-07

Zapraszam do lektury recenzji, mam nadzieję że was zachęci ponieważ to jedna z lepiej przygotowanych biografii: http://www.przeminelozfilmem.pl/2015/01/przeminea-z-wiatrem-biografia-vivien.html