Może nie, może tak

Okładka książki Może nie, może tak Ewa Nowacka
Okładka książki Może nie, może tak
Ewa Nowacka Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Klub Siedmiu Przygód literatura dziecięca
literatura dziecięca
Klub Siedmiu Przygód
Nasza Księgarnia
1982-01-01
1982-01-01

Główną bohaterką powieści jest czternastoletnia Magda mieszkająca wraz z rodzicami i starszym bratem w trzypokojowym mieszkaniu. Pewnego razu Magda zauważa, że jej przyjaciółka, Agnieszka, woli towarzystwo niejakiego chłopaka Wieśka od towarzystwa Magdy. Ciężki to przeżywa, a gdy widzi, że inne dziewczyny z klasy również zaczynają interesować się chłopcami, wpada w coś na kształt przygnębienia. W końcu Magda sama się zakochuje i to w tym samym Wieśku, w którym zakochała się również jej przyjaciółka.
W książce jest dużo przemyśleń Magdy na temat początkowej fazy dojrzewania nastolatków, tylko że ona nie zdaje sobie sprawy, że to jest właśnie dojrzewanie. Nie rozumie sytuacji w jakiej się znajduje, nie rozpoznaje siebie i swoich koleżanek. Jej przemyślenia są na pewno ciekawe, ale z punktu widzenia osoby dorosłej, mało oryginalne. Książka jest adresowana do nastolatek (rodzicom też polecam, aby lepiej zrozumieli swoje dzieci wchodzące w okres dojrzewania) i dla nastolatek te refleksje mogą wydawać się w jakiś sposób "nowe".
Dużym plusem powieści są ustępy dotyczące mitologii greckiej. Mamy tu kilka historii miłosnych rodem ze starożytnej Grecji, a mianowicie są tu mity o Persefonie i Hadesie, Akontiosie i Kidyppe, Alfejosie i Artemidzie, Tetydzie i Peleusie, Atalancie i Melanionie, Echo i Narcyzie.

Książka bez szybkich zwrotów akcji, jednak niosąca ze sobą bardzo wiele prawdy. Dobrze odwzorowuje tok myślenia nastolatki i otaczającej ją grupy społecznej. Bawi akcentami rzeczywistości z poprzedniej epoki.
Fragmenty mitów (które są znaczącą częścią książki) pozwalają spojrzeć na przedstawiony problem z innej strony, zmuszają do myślenia i własnej analizy sytuacji. Nie ma tu gotowych rozwiązań, jednak są prawdziwe sytuacje.
Polecam szczególnie tym, którzy chcą pomyśleć, lepiej zrozumieć swoje dzieci lub kolegów/koleżanki.

Magda jest dziewczyną, która właśnie znajduje się na pograniczu bycie dzieckiem i nastolatką. Nie rozumie, dlaczego jej koleżanki mają dla niej coraz mniej czasu i dlaczego na imprezie nie chcą tańczyć w dużej grupie lecz w parze z chłopakami... do czasu, gdy sama zdaje sobie sprawę, że jeden ze znajomych jest dla niej ważniejszy od pozostałych. Dziewczyna jednak nie chce się „zniżać” do poziomu koleżanek i zbliżyć do Wieśka.
Co z tego wyniknie? Czy Magda zrozumie, jak ważną rolę w życiu odgrywa miłość? Czy zwiąże się z Wieśkiem?

Od razu powiem, że książka mi się nie podobała. A dlaczego? Zaraz wyjaśnię.

Po pierwsze: mitologia. Nienawidzę mitologii (nie wiem dlaczego, po prostu jej nie trawię!),a tu jest jej pełno. Bohaterowie używają w swoich wypowiedziach mitologicznych imion, a pomiędzy normalną akcją pojawiają się mitologiczne opowieści. Dla mnie po prostu nuda, w tych momentach wręcz przysypiałam, ale jak kto woli.
Po drugie: język. Książka była pisana kiedy byłam bardzo mała, albo może nawet w ogóle nie było mnie na świecie, więc może i język był wtedy nieco inny, ale czy taki... sztuczny? I wymuszony? Po prostu koszmar.
Po trzecie: główna bohaterka. Może jestem już zwyczajnie za stara, żeby ją zrozumieć, ale całkowicie mnie irytowała. Niby chce, ale nie chce, sama nie wie, czego oczekuje od innych. Myślałby kto: hormony, w końcu to nastolatka. Ale ja tak nie myślę. Jest całkowicie irytująca; nie polubiłam jej ani trochę.
No i w końcu: fabuła. Dla mnie nuda. Niby młodzieżówka, ale jest zupełnie inna niż te, które dotychczas czytałam. Kolejne wydarzenia są nieciekawe, akcja wlecze się niemiłosiernie. Niecałe 200 stron, a czytałam ponad tydzień.

Książka lekka i przyjemna, w sam raz dla nastolatek.
Połączenie opowiadania o życiowych losach bohaterki Magdy zostało niezwykle połączone z mitologicznym opowiastkami (ciekawe, czy były prawdziwe?). Szkoda, że nie znam mitologii, ale dzięki tej książce przypłynęła do mnie chęć jej poznania.

Książka lekka i przyjemna, w sam raz dla nastolatek.

Od czasu szkolnej zabawy czternastoletnia Magda nie może dać sobie rady sama ze sobą: coraz częściej myśli o Wieśku, którym interesuje się jej najbliższa przyjaciółka. Czeka ją wiele trudnych chwil,zanim upora się z tymi nowymi dla niej uczuciami.

Dostałam ją w prezencie od mamy wiele lat temu, wtedy wolałam dostać coś Marty Fox ale i ta książka mi się bardzo podobała.

• Literatura młodzieżowa
  • Z dzieciństwa i młodzieżowe