przygodowa
jasmina

"Danzig-Breslau-Danzig" - Co wspólnego ma Gdańsk z przekładami Biblii jest chyba zbyt oczywiste dla wielbicieli tematu. Dlaczego jednak w tytule pojawia się Wrocław? Genezę jakiego słynnego przekładu zawiera ta właśnie powieść?

źródło opisu: http://amososkarajchel.blogspot.com/

źródło okładki: Wydawca

Paweł | 2015-12-27
Przeczytana: 2013 rok

Chyba najciekawiej zbudowana powieść AOA o firankowej kompozycji. Zawiązanie akcji może trochę zniecierpliwić - kalejdoskop niezidentyfikowanych jeszcze bohaterów, czasów i miejsc przeplatający się zagadkowo na wzór powieści kryminalnej. Po tej "ekspozycji" wyłania się jednak klarownie prowadzona akcja, zmierzająca do swego rodzaju punktu kulminacyjnego, gdzie łączą się ścieżki wielu bohaterów. Najciekawsze jest jednak "rozwiązanie akcji", gdy rozsypują się wręcz przed czytelnikiem, jedna po drugiej, rozwiązane zagadki, czasem wywołując zdrowy śmiech. Podobać może się w tej powieści i jej celowa kompozycja, i pełne poczucia humoru, dynamicznie prowadzone dialogi, jak również elegancki język. Jednak, jak zwykle w przypadku tego autora, nie w tym rzecz albo nie tylko w tym. To powieść niszowa, wymagająca skupienia uwagi, niosąca głębsze i trudniejsze treści pomimo lekkości formy, niezależnie od jej doskonałości bądź niedoskonałości w tym względzie. Główny bohater - Oskar, mówiąc...

iwa | 2016-01-13

Książka z polotem, trzymająca w napięciu do ostatniego rozdziału. Posiada cechy książki sensacyjnej i kryminału, a mimo to autor potrafił przemycić wiele faktów historycznych co bardzo sobie cenię. Jednocześnie nie pozbawiona chumoru , zachowuje lekkość i łatwość czytania. Polecam wszystkim którzy cenią sobie dobrą literaturę na wolną chwilę.

Ivlivs | 2016-11-03

Dawno już chciałem spotkać boh. ks.z którymi mógłbym się bez obaw zaprzyjaźnić, j oto oni są; normalnie - nienadzwyczajni, choć nie całkiem "pospolici".
Sympatyczni. Co dalej zdziałają? Odkryją? Ciekaw będę śledził, a przy okazji dowiem się nieco więcej z dziedziny tak mało znanej j popularnej. Życzę autorowi dalszych pomysłów j inwencji. Książki tej kategorii to cenny wkład do wiedzy j kultury na codzień.

12a12a | 2015-12-02

Oprócz głównego wątku związanego z rozwiązywaniem tajemnicy pokazane są niepospolite osobowości, ich wzajemne interakcje, różne sposoby patrzenia na świat. Wplecione jest krótkie, ale bardzo ciekawe studium natury ludziej.

Staszek | 2015-11-26

To imponujące z jaką łatwością autor przeplata bogactwo szczegółów, faktów, dat, osób z dynamiką i zmiennością akcji.

WiPor | 2015-11-27

Żywa historia o pozytywnie zdeterminowanych ludziach.

J-R | 2017-01-01
Przeczytana: grudzień 2016

Pochłonąłem momentalnie.
Lubię zarówno akcję dziejącą się w czasie II wojny światowej, jak i kolejowe klimaty. Poza tym akcja jest subtelna, taka miękka. Sporo można sobie wyobrazić, dośpiewać. A przy okazji sporo się dowiedziałem, ale nie zdradzam ... :)

Amos-Oskar Ajchel | 2013-07-26

Zupełnie inna od wcześniejszych. Miłośnikom historii Gdańska, Wrocławia, Wałbrzycha, Szczawna Zdroju i Biblii Gdańskiej - polecam

Agnieszka | 2016-08-17

Gdańsk, Wrocław - dwa piękne miasta, czego chcieć więcej. Ale jest więcej: dwuwątkowa ciekawa fabuła...

Moniq | 2016-03-29
Przeczytana: 29 marca 2016

Inteligentny kryminał z głębokim tematem. Bardzo podoba mi się budowa powieści. Chyba moja ulubiona.